Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 220
· Najnowszy użytkownik: DarrelIdexy

free counters

stat4u

Gliwicki Klub Kolekcjonerów

Gliwicki Klub Kolekcjonerów został powołany do życia w dniu 2 lipca 2011 roku. Początkowo działał jako odrębna jednostka organizacyjna skupiająca kolekcjonerów z terenu Gliwic i najbliższych okolic. Po dwóch latach samodzielnej działalności podjęto działania mające na celu wstąpienie Klubu do Polskiego Związku Filatelistów. Działania te zakończyły się 23 stycznia 2014 roku przyjęciem Klubu do Oddziału Gliwickiego PZF jako KLUBU ZAINTERESOWAŃ PZF "Gliwicki Klub Kolekcjonerów".

Gliwicki Klub Kolekcjonerów zrzesza pasjonatów znaczków pocztowych, monet i medali, pieniądza zastępczego, pamiątek kultury materialnej Gliwic i ziemi gliwickiej. Członkami klubu są również kolekcjonerzy pamiątek związanych z kolejnictwem, piwem (birofile) oraz modeli samochodów.

Aktywność klubowiczów przejawia się głównie na działalności emisyjnej medali, żetonów, znaczków personalizowanych i beznominałowych kartek pocztowych tematycznie związanych z Gliwicami i ziemią gliwicką. Członkowie klubu opracowali okolicznościowe datowniki pocztowe, m.in. dla Muzeum Miejskiego w Pyskowicach z okazji jego 10-lecia, a także z okazji Dnia Papieskiego. Dla Muzeum Miejskiego w Pyskowicach został opracowany medal okolicznościowy z okazji jego jubileuszu w 2013 roku. Klub wyemitował m. in. medale z okazji 150. rocznicy śmierci wybitnego, związanego z Gliwicami rzeźbiarza Teodora Kalide (2013), 5. rocznicy założenia Klubu (2016) i 160. rocznicy urodzin ks. Johannesa Chrząszcza, kapłana, historyka regionalnego, współzałożyciela Muzeum Górnośląskiego i autora m.in. dziejów Gliwic, Toszka i Pyskowic (2017).

We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach ze zbiorów członków klubu, zostały zorganizowane wystawy kolekcjonerskie „Jan Paweł II na znaczkach Poczty Podziemnej” (2014), „Jan Paweł II droga do świętości” (2015) oraz „Nasze kolekcje” (2016). Członkowie Klubu brali również udział w wystawach organizowanych przez Oddziały PZF w Zabrzu i Rudzie Śląskiej prezentując zbiory medali poświęconych Janowi Pawłowi II.

Od 2013 roku organizowane są klubowe wycieczki edukacyjne do muzeów w kraju i za granicą w celu zapoznania się z ich zbiorami. Członkowie Klubu uczestniczą w seminariach i spotkaniach kolekcjonerskich, organizują lub współuczestniczą w wystawach kolekcjonerskich.

Prezesem KZ GKK jest Władysław Gębczyk. Ponadto w skład zarządu wybieranego co 4 lata wchodzą: Grzegorz Krawiec (sekretarz) i Stanisław Buławski (skarbnik).

Obecnie Klub zrzesza 11 członków o różnorodnych zainteresowaniach kolekcjonerskich z Gliwic, a także z Zabrza, Puław i Rajczy.

Do Gliwickiego Klubu Kolekcjonerów może należeć każdy członek Polskiego Związku Filatelistów, jak również osoby nie należące do PZF, które wyrażą wolę uczestnictwa w działalności Klubu poprzez wypełnienie i złożenie stosownej deklaracji a także opłacenie składki klubowej. Do podstawowych zadań Klubu należy propagowanie szeroko rozumianego kolekcjonerstwa, organizowanie spotkań wymiennych, pomoc członkom Klubu w pozyskiwaniu walorów i budowie eksponatów, inicjowanie opracowań publicystycznych i ich wydawanie a także opracowywanie i wprowadzanie do obiegu walorów kolekcjonerskich związanych z Gliwicami i regionem.

Spotkania klubowe odbywają się w Sali Klubowej w Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Zwycięstwa 1 w każdy trzeci czwartek miesiące w godzinach od 17.00 do 19.00. W czasie spotkań klubowych prowadzona jest prezentacja nowo pozyskanych walorów kolekcjonerskich oraz ich wymiana.

Klub posiada swoją stronę internetową http://kzgkk.pl, na której prezentowana jest działalność Klubu. Można tam znaleźć również podstawowe informacje o Klubie oraz dane kontaktowe. Informacje o klubie można znaleźć również na stronie internetowej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gliwicki_Klub_Kolekcjonerow