100. rocznica odzyskania niepodległości - wystawa w Czechowicach-Dziedzicach
Dodane przez Redakcja dnia Listopad 29 2018 21:03:52
Zarząd Okręgu Beskidzkiego PZF oraz Koło Nr 24 w Czechowicach-Dziedzicach zorganizowali z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości niekonkursową wystawę filatelistyczną. Otwarta 11 listopada w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Niepodległości, czynna będzie do 14 grudnia br.
Treść rozszerzona
Zarząd Okręgu Beskidzkiego PZF wraz z Kołem Nr 24 w Czechowicach-Dziedzicach zorganizowali z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości niekonkursową wystawę filatelistyczną. Otwarto ją 11 listopada w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Niepodległości, w obecności Zastępcy Burmistrza Czechowic-Dziedzic Macieja Kołoczka, Prezesa Okręgu Beskidzkiego PZF Janusza Manterysa, Dyrektora Miejskiego Domu Kultury Bolesława Folka oraz Prezesa Koła Nr 24 PZF w Czechowicach-Dziedzicach Łukasza Kusia.

Na wystawie prezentowane są następujące eksponaty:
1) Sławomir Chabros - "Legiony Polskie",
2) Janusz Adamczyk, Janusz Manterys - "Legionowe pieczęcie formacyjne",
3) Piotr Kukla, Czesław Kwaśny, Janusz Manterys - "Walka o niepodległość na polskich znakach pocztowych",
uzupełnione przez dokumenty historyczne ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszynskiego oraz Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach.

Otwarcie wystawy było okazją do nagrodzenia wyróżniających się członków Koła Nr 24 PZF: Ludwika Kobieli, Karola Kratkiego, Ryszarda Pysno, Mariana Szkowrona i Łukasza Zimnego, którzy za swoją działalność zostali nagrodzeni Brązowymi Odznakami Honorowymi PZF.

Z okazji wystawy wydano katalog, w którym prezentowane są publikacje Jacka Cwetlera "Z Dziedzic i Czechowic do Legionów Piłsudskiego" oraz Sławomira Chabrosa "Legiony Polskie".

Wystawa filatelistyczna była częścią szeregu imprez odbywających się w Czechowicach-Dziedzicach w związku z odzyskaniem niepodległości. W dniu 10 listopada odbyło się uroczyste odsłonięcie odbudowanego Pomnika Wolności, który stanął na Skwerze Stulecia. Pomnik ten został zniszczony we wrześniu 1939 roku przez Niemców. Z okazji odsłonięcia pomnika organizatorzy wystawy wydali kartkę beznominałową, znaczek personalizowany oraz zaprojektowali datownik okolicznościowy autorstwa Łukasza Kusia.

Wystawa będzie czynna do 14 grudnia bieżącego roku. Zapraszamy do jej zwiedzania.

Informację przekazał:
Janusz Manterys