Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 217
· Najnowszy użytkownik: hakafil

free counters

stat4u

Aktualności

Rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II w Ostrzeszowie

Dodane przez Redakcja, Dnia: 06.06.2020, 11:24 Okręg Śląsko-Dąbrowski Inne
Rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II w Ostrzeszowie
Rok 2020 został ustanowiony przez Sejm i Senat RP rokiem świętego Jana Pawła II w Polsce. W roku tym wystąpiły szczególnie ważne rocznice jak: 15. rocznica śmierci oraz 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły a dziś Świętego Jana Pawła II. Koło Polskiego Związku Filatelistów w Ostrzeszowie od roku 2005 aktywnie uczestniczy w temacie św. Jana Pawła II. Uczestnictwo w pogrzebie Jana Pawła II, dał pomysł przygotowania wspólnie z Maciejem B. okolicznościowych kopert oraz wysłania ich z Watykanu. Podczas druku kopert doszło do zdarzenia, po wykonaniu 22 sztuk, nagle, bez wprowadzenia żadnych zmian w ustawieniu drukarki, wizerunek Ojca Świętego zmienił barwę druku z czarnego na kolor niebieski. Było to bardzo zastanawiające, że otaczające go napisy pozostały czarne. Po powrocie z pogrzebu, pierwszą inicjatywą był pokaz filatelistyczny na terenie Urzędu Poczty w Ostrzeszowie pt. "Wrócił Do Domu Ojca" z okazji 85. rocznicy jego urodzin. Kolejna inicjatywa to pierwsza rocznica śmierci i wystawa filatelistyczno-kolekcjonerska w Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie pt. "Jan Paweł II wśród nas". Wprowadzenie przez Pocztę Polską nalepek polecenia z kodem kreskowym stało się przyczyną pomysłu powstania nowych nalepek polecenia. Poczta Polska nie wyrażała zgody na nadruk okolicznościowy bezpośrednio na nalepkach z kodem kreskowych i tak powstał pomysł nowej nalepki polecenia przypominający poprzednią specjalną nalepkę polecenia. W krótkim okresie od pomysłu do wdrożenia narodziła się tzw. „podlepka” z tekstem okolicznościowym pod nalepki polecenia z kodem kreskowym. Zgodę wyraziło Pocztowe Centrum Filatelistyki w Warszawie, przez Dyrektora Ewę Piotrowską, druk dokonano w Poznańskich Zakładach Graficznych a koszty pokryte zostały przez autora pomysłu.

W ten sposób Poczta Polska włączyła się w obchody pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Koło PZF wydano okolicznościowa kopertę i dodatkowy stempel okolicznościowy. Wydano dwie kartki pocztowe o tematyce papieskiej - krzyż milenium i park miejski im. Jana Pawła II w Ostrzeszowie.

Od 2008 roku działa jako nowe Koło PZF w Ostrzeszowie przy Ostrzeszowskim Centrum Kultury, wspólnie podejmuje różnorodne działania na rzecz promocji filatelistyki na terenie Ostrzeszowa i Południowej Wielkopolski. Wspólnie z OCK i Biurem Promocji i Marketingu Korporacyjnego organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego, równolegle z 47 Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursem Filatelistycznym pt. “ Od Wadowic do Rzymu” a tematem jego było - droga do świętości Jana Pawła II. Konkurs cieszył dużym zainteresowaniem, laureatem konkursu była Patrycja Suszyńska z Szkoły Podstawowej nr 11 w Toruniu.

W historii Koła PZF, były różnorodne jeszcze pokazy, wystawy, poczty pielgrzymkowe, różne wydawnictwa związane z papieżem a obecnie św. Jana Pawła II, które wymagają oddzielnego przedstawienia.

W roku 2020 roku św. Jana Pawła II w Polsce, Koło PZF w Ostrzeszowie znów aktywnie włączyło się w te obchody. Z okazji 15-tej rocznicy śmierci - "Wrócił Do Domu Ojca", przygotowało specjalny datownik jednodniowy oraz nalepkę polecenia z wizerunkiem św. Jana Pawła II, a wszystko było dostępne w Urzędzie Pocztowym w Ostrzeszowie od 02.04.2020 br. Przygotowana była kolejna wystawa pt. JAN PAWEŁ II - NASZ ŚWIĘTY w Galerii Ostrzeszowskiego Centrum Kultury, z uwagi na sytuacje epidemiologiczną w kraju nie została zaprezentowana. Przyjdzie czas i okazja otwarcia wystawy. Wystawa prezentuje zdjęcia, cytaty, znaczki i wydawnictwa pocztowe oraz wydawnictwa Koła PZF, zgromadzone przez znanego filatelistę ostrzeszowskiego, przypominające ważne wydarzenia z życia Jana Pawła II oraz z ostatnich lat po jego śmierci.

Koło w tym roku w swoich wydawnictwach preferuje neoznaczek (envelo), który to jest nowoczesny odpowiednik Znaczka Pocztowego Poczty Polskiej. Jest to znaczek na list czy kartkę pocztowa z własną grafiką lub wybraną z galerii grafik dostępnych na profilu envelo. Neoznaczki są sprzedawane w cenie tradycyjnych Znaków Pocztowych odpowiadających przesyłkom. Do wykorzystania są znaczki 3,30 zł, 4,10 zł, przesyłki polecone i priorytetowe w cenie 5,90 zł, 9,40 zł. Kupuje się poprzez platformę Envelo, a druk znaczka wykonuje się na swojej drukarce. Każdy znaczek posiada swój nr i kod, ważny rok od jego zakupu. Unieważnienie następuje poprzez czytnik do kasowania kodu znaczka. Znaczek ostemplowany grzecznościowa poprzez datownik okolicznościowy, nie kasuje jego ważność, dopiero zostanie skasowany kiedy przejdzie drogę pocztową.

W swoich wydawnictwach z okazji 15. rocznicy śmierci wprowadziło do obiegu, ilustrowaną kopertę z nadrukowanym neoznaczkiem 3,30 zł jako przesyłka zwykła oraz ilustrowaną kopertę z nadrukiem neoznaczek na list polecony 5,90zł. Koperta wykorzystana jako przesyłka polecona z specjalną nalepką polecenia wydaną przez Pocztę Polską i stosowaną w Urzędzie pocztowym w Ostrzeszowie.

Natomiast z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przygotowano specjalny datownik oraz kartkę pocztową wydaną przez Pocztę Polską. Koło wydało własną kartkę pocztową i kartkę z nadrukiem neoznaczka 3,30 zł. oraz dokonało nadruku na części kartek wydanych przez Pocztę Polską, zarezerwowanych w wniosku o wydanie kartki pocztowej. Kolekcjonerzy i filateliści dodatkowo otrzymali kartki z nadrukowanym znaczkiem, ostemplowane przypominające karty maksimum. Przesyłki dokonane były w specjalnej ilustrowanej kopercie jako list polecony z nadrukowanym neoznaczkiem 5,90 zł, z nalepką polecenia w ilości 21 szt., natomiast neoznaczka 3,30 wykorzystano 150 szt. Wydawnictwa z Koła PZF stanowią wydawnictwa pocztowe z prywatnym nadrukiem neoznaczka na wydawnictwach pocztowych jak i prywatnych. Koło posiadało zgodę na wykorzystanie wizerunku św. Jana Pawła II od Grzegorza Gałązki i Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie a koszt datowników Koło pokryło z 1% należnego podatku, które Koło uzyskało. Jest jeszcze mało rozpropagowana ta forma kolekcjonerstwa wśród filatelistów.
Pomysłodawcą, wydawcą oraz projektantem wydawnictw jest autor artykułu.

Henryk Dembski
Koło PZF w Ostrzeszowie
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.