Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 217
· Najnowszy użytkownik: IgnacioThoMo

free counters

stat4u

Aktualności

Adam Szuler "Okolicznościowe podlepki pod nalepki polecenia z kodem kreskowym (2006-2012)"

Dodane przez Redakcja, Dnia: 21.12.2019, 14:53 Okręg Wrocławski Piśmiennictwo
Adam Szuler "Okolicznościowe podlepki pod nalepki polecenia z kodem kreskowym (2006-2012)"
W 2006 roku PPUP (Państwowe Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej) Poczta Polska wprowadziła do użytku nowy rodzaj nalepek na listy polecone. Tradycyjną tzw. imienną nalepkę polecenia z PNA i nazwą urzędu pocztowego zastąpiła nalepka w kodem kreskowym. Była ona usprawnieniem w pracy dla pracowników poczty, gdyż umożliwiała elektroniczną rejestrację listów poleconych w systemie komputerowym. Jednak z drugiej strony zakończyła pewną epokę w historii samej poczty jak i również wśród kolekcjonerów tych druków pocztowych. Oczywiście zmiana ta nie nastąpiła z dnia na dzień, gdyż to było niemożliwe. Niemniej jednak nowe nalepki z kodem kreskowym sukcesywnie zastępowały stare, których nakłady się wyczerpywały.

Zmiana ta pociągnęła za sobą również kres tradycyjnych okolicznościowych nalepek polecenia. W dniu 24 lutego 2006 roku Pocztowe Centrum Filatelistyki zamieściło za pośrednictwem portalu www.kzp.pl następujący komunikat: „Pocztowe Centrum Filatelistyki informuje, że z uwagi na warunki technologiczne zawiesza na okres sześciu miesięcy wydawanie zgody na wykonanie i stosowanie dotychczasowych okolicznościowych nalepek polecenia "R". Powyższa decyzja jest podyktowana wejściem w życie nowego wzoru nalepki polecenia "R" z kodem kreskowym.”
Jednak życie pokazało, że nie cierpi próżni. Nieco ponad miesiąc później powstała podlepka okolicznościowa, na którą wklejało się nową nalepkę polecenia z kodem kreskowym.

Spis wszystkich podlepek okolicznościowych wydanych przez Pocztę Polską w latach 2006-2012 zawiera poniższy katalog. Udało się go wydać dzięki dofinansowaniu z Funduszu Wydawniczego ZG PZF. Kwota, którą zostało wsparte to wydawnictwo pokryła 75% kosztów.

Osoby zainteresowane nabyciem publikacji (poniżej okładka + przykładowa strona z katalogu) mogą uzyskać szczegóły pod adresem e-mail: adamszuler@wp.pl.
Koszt katalogu: 25 zł + wysyłka.
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.