Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 217
· Najnowszy użytkownik: Lizaelicy

free counters

stat4u

Aktualności

Wystawa "Gostyńscy filateliści w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim"

Dodane przez Redakcja, Dnia: 02.01.2019, 12:50 Okręg Wielkopolski Inne
Okręg Wielkopolski
W czwartek, 27 grudnia 2018 roku w sali wystaw czasowych gostyńskiego Muzeum została uroczyście otwarta wystawa zorganizowana z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zaproszenie organizatorów przyjęli m.in.: Jerzy Kulak - burmistrz Gostynia, Maciej Czajka - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu, Marek Banaszak - prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu, dr Zbigniew Kulak i Andrzej Wawrzyniak - emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Piaski. Formalnego otwarcia ekspozycji dokonał Andrzej Dudek - prezes Koła PZF w Gostyniu, prezentując historię poczty w okresie powstania wielkopolskiego oraz omawiając eksponaty znajdujące się na wystawie.

W kilkunastu gablotach znajdują się walory pocztowe poświęcone powstaniu wielkopolskiemu, korespondencje z stemplami cenzury z okresu trwania walk i czasu przejściowego 1919-1921. Obok eksponatów oryginalnych znalazły się kopie (skany) przesyłek. Zaprezentowano także wydane przez gostyńskich filatelistów walory dotyczące obchodów kolejnych rocznic powstania wielkopolskiego. W gronie wystawców znaleźli się: Andrzej Dudek, Stefan Wolniewicz, Marek Cebulski (Koło PZF w Gostyniu), Stefan Petriuk (Klub Zainteresowań Znaczkami Pocztowymi w Niemczech), Adam Kęstowicz (Koło PZF Nr 1 w Głogowie), Jan Urbanek (ekspert Polskiego Związku Filatelistów), Roman Wikiel (Koło PZF "Dalmor" w Trzciance), Filatelistyka Poznańska i Jacek Witkowski z Poznania.

Tego dnia w sali wystawowej czynne było stoisko pocztowe, na którym można było zakupić zaprojektowane przez gostyńskich filatelistów, a wydane przez Pocztę Polską okolicznościowe kartki beznominałowe, znaczki spersonalizowane i kopertę oraz skasować przesyłkę specjalnym kasownikiem. Na kartkach i znaczkach zaprezentowano sylwetki: ks. Stanisława Grzędę - przewodniczącego Powiatowej Rady Ludowej w Gostyniu, por. Bernarda Śliwińskiego - dowódcy Grupy "Leszno" oraz Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu przy ul. Strzeleckiej, skąd 7 stycznia 1919 roku wymaszerował na powstanie batalion ochotników. Koncepcje walorów zaproponował Andrzej Dudek, a zaprojektował Sławomir Tomków. Organizatorzy przygotowali też towarzyszący wystawie informator z tekstami Roberta Czuba i Andrzeja Dudka.

Na stoisku pocztowym pojawiły się też okolicznościowe walory wydane przez Pocztę Polską - całostka oraz ośmioznaczkowy arkusik z przywieszką. Organizatorami wystawy, która czynna będzie do 19 stycznia 2019 roku są: Koło Polskiego Związku Filatelistów im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu i Muzeum w Gostyniu. W gronie sponsorów znaleźli się: Zarząd Główny PZF w Warszawie, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu, Nadleśnictwo Piaski, Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, Monika Bielka - Salony Meblowe "Mirage" i Piotr Giermaziak.

Informację przekazał:
Andrzej Dudek
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.