Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 217
· Najnowszy użytkownik: Lizaelicy

free counters

stat4u

Aktualności

Nie żyje Marian Rawiński (1932-2017)

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 17.01.2017, 14:02 Okręg Tarnowski Z żałobnej karty
Nie żyje Marian Rawiński (1932-2017)
Marian Rawiński urodził się 9 lutego w Zbylitowskiej Górze k. Tarnowa. Zdobył wyższe wykształcenie, pracował jako inżynier w Zakładach Azotowych w Tarnowie, a także jako nauczyciel zawodu. Wychował wielu specjalistów dla Mościckiej fabryki.
W PZF od 1959 roku. Działał jako przewodniczący Koła, sekretarz Oddziału PZF w Tarnowie, przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Współinicjował powołanie samodzielnego Okręgu PZF w Tarnowie, a w latach 1989-2011 jego prezes. Od 2011 roku Prezes Honorowy, wyróżniony tym tytułem za zasługi dla rozwoju tarnowskiej filatelistyki. W ostatnich latach był jeszcze czynny jako przewodniczący Okręgowego Sądu Koleżeńskiego. Współorganizator Klubu Zainteresowań „Tarnoviana”, członek kolegium redakcyjnego „Informatora PZF w Tarnowie”.
Współorganizował wiele wystaw przygotowanych przez tarnowskich i dębickich filatelistów, w tym wystaw Maksymafilii (1998, 2013) i literatury filatelistycznej (2008). Współautor katalogów i palmaresów wystawowych. Organizator jubileuszy tarnowskiej filatelistyki z lat 2010 i 2015. Przez wiele lat czynny sędzia filatelistyczny.
Delegat na XV, XVI, XVII, XVIII i XIX Zjazd PZF. Członek Zarządu Głównego Związku w latach 1990-2011. Był aktywny jako przewodniczący Komisji Maksymafilii ZG PZF, a także delegat PZF do Komisji Maksymafilii FEPA i FIP. Członek Komitetu Organizacyjnego XVI OWF w Bydgoszczy (1991) i obchodów 100-lecia polskiej filatelistyki (1993).
Przez wiele lat propagował zbieractwo kart maksimum, wytwarzał również takie karty dla współczesnych znaczków polskich. W ostatnich miesiącach swego życia podjął inicjatywę opracowania katalogu polskich kart maksimum, którego nie zdążył już wydać drukiem.
Opracował znakomity zbiór z zakresu historii poczty w Tarnowie, a także dwa, często nagradzane również na wystawach światowych i międzynarodowych, eksponaty maksymafilii – „Ave Maryja” i „Piękno człowieka w malarstwie”. Za swoje zbiory zdobył wiele medali, dyplomów i wyróżnień.
Za pracę zawodową i społeczną otrzymał liczne wyróżnienia, w tym Srebrny Krzyż Zasługi, odznakę „Zasłużony dla województwa tarnowskiego”, odznakę „Za zasługi dla przemysłu chemicznego”, a także wszystkie odznaki związkowe, z najwyższym wyróżnieniem – tytułem Członka Honorowego PZF (2006 rok).
Niezwykle pracowity, życzliwy i skromny człowiek, zawsze pomocny i uczynny. Chętnie dzielił się swoją wiedzą i umiejętnościami. Do końca życia pozostał aktywny, snując plany działań związanych z maksymafilią i historią poczty w Tarnowie. Najwybitniejszy filatelista tarnowski ostatnich dziesięcioleci.
Zmarł w dniu 16 stycznia 2017 roku w Tarnowie.
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.