Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 9

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 329
· Najnowszy użytkownik: lacygd2

free counters

stat4u

Aktualności

Historia poczty w Garwolinie

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 14.01.2016, 20:43 i-KF Inne
i-KF
Lokalne społeczności podejmują szereg bardzo ciekawych inicjatyw dedykowanych ich małym ojczyznom. Szereg z nich dotyczy historii regionów w których żyją i działają. Bardzo często, poza klasyczną historią, rozwijane są te szczególne związane z rozwojem charakterystycznej dla danego regionu gałęzi przemysłu, komunikacją, pocztą itp. Dzięki potędze internetu te małe ojczyzny przestają być "lokalne". Wszyscy mamy szanse poznać ich piękno, bogactwo dorobku kulturowego i historycznego.
W dniu 05.12.2015 odbyło się spotkanie urodzinowe portalu garwolin.org aby uświetnić trzy lecie jego działalności. Dwójka twórców i administratorów skupiła wokół siebie grupę miłośników historii regionalnej, a także badaczy rodzinnych genealogii.

Portal operuje w trzech główny obszarach:
1. Indeksacja i udostępnianie zapisów z ksiąg parafialnych.
2. Zbieranie i upowszechnianie zdjęć z przeszłości regionu.
3. Wymiana i popularyzacja informacji o historii regionu.

To w ramach ostatniego punktu, autor tej notki od samego początku ściśle współpracuje z gospodarzami. Nasza współpraca odbywa się na różnych polach ale najsilniej w oparciu o mój zbiór historii poczty ziemi garwolińskiej. Jak wiedzą wszyscy filateliści historycy, przesyłki pocztowe bardzo często niosą ze sobą ładunek historyczny, są delikatnym ale jednocześnie twardym dowodem z przeszłości. Ponieważ spotkanie urodzinowe odbywało się w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie czyli pod dachem, przygotowałem na nie eksponat filatelistyczny: Historia poczty w Garwolinie 1815-1950. Od organizatorów otrzymałem do dyspozycji gabloty na 30 kart A4 które stanęły na wspólnej ekspozycji z wystawą plakatową historycznych zdjęć. Z racji, że eksponat skierowany był do widza nie filatelisty, został on odpowiednio przygotowany z naciskiem na elementy historyczne. Wystawa funkcjonowała od rana dając szanse zainteresowanym do jej spokojnego obejrzenia. Główne spotkanie urodzinowe odbyło się w godzinach 16:00 – 21:00. Jednym z jego punktów była prezentacja w której omówiłem pierwsze 100 lat historii poczty w Garwolinie, czyli lata zaboru rosyjskiego 1815-1915. Prezentacja spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Oprócz oklasków otrzymałem m.in. gratulacje od kustosza lokalnego muzeum regionalnego, za pokazanie niszowego i nieznanego tematu. Również gospodarze wypowiedzieli się pozytywnie w internetowym podsumowaniu imprezy.

Jednym z ciekawszych punktów spotkania była prezentacja Krzysztofa Siarkiewicza – administratora fanpage’a Garwolin Filatelistyka – który przedstawił zebranym historię poczty w Garwolinie, od początku jej istnienia tj. od roku 1815 do lat 50-tych XX wieku. Na głównym holu CSiK obok wystawy naszych zdjęć wszyscy odwiedzający mogli obejrzeć eksponat filatelistyczny ze zbiorów Krzysztofa.
Tradycyjnie zachęcam wszystkich filatelistów do współpracy z pasjonatami z różnych obszarów, aktywne uczestnictwo w imprezach mieszanych, bo to oprócz satysfakcji jest również promocją filatelistyki, co w dobie jej kurczenia się może być szansą na przyszłość.

Informujemy, że przygotowany z okazji powyższego wydarzenia niewystawowy, 30-to kartowy, eksponat poświęcony historii poczty w Garwolinie w latach 1815-1915 jest dostępny na stronie i-KF pod adresem:
http://i-kf.pl/index.php/zbiory-kolekcje/397-historia-garwolin.html

Krzysztof Siarkiewicz
Internetowe Koło Filatelistów PZF
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.