Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 251
· Najnowszy użytkownik: RickyGam

free counters

stat4u

Aktualności

HBBF 2015

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 01.11.2015, 11:26 ZG PZF Piśmiennictwo
HBBF 2015
Przekazujemy do rąk czytelników nowy numer „Historyczno-Badawczego Biuletynu Filatelistycznego”. Materiały w nim zamieszczone w przeważającej części były prezentowane w formie referatów podczas XXII Konferencji Naukowej Polskiej Akademii Filatelistyki, która odbyła się w Ciechocinku od 22. do 24. maja 2015 pod hasłem Poczty lokalne i miejskie na ziemiach polskich po wybuchu I wojny światowej 1914-1919.
Po relacji o przebiegu tegorocznego spotkania „ciechocińskiego”, publikujemy referaty merytoryczne w części związane z głównym tematem konferencji.
Henryk Białek w swoim wystąpieniu przedstawił historię filatelistyki na ziemiach polskich w latach 1914-1919. Opracowanie oparte na bogatym materiale z obiegu pocztowego, dotyczącym działających na ziemiach polskich w latach 1918-1919 poczt lokalnych bez inspiracji filatelistycznej, zaprezentował Julian Auleytner. Jerzy Bartke omówił przesyłki użytkowe z terenów plebiscytowych Olsztyna w 1920. Kolejny artykuł to Polska cenzura korespondencji telegraficznej w latach 1918-1922 autorstwa Andrzeja Kłosińskiego.
Z zakresu filatelistyki tradycyjnej Stanisław Walisch wystąpił z referatem zatytułowanym Usterki form drukowych znaczków 100 i 200 mk wydanych w latach 1921-1923.
Na podstawie badań w oparciu o literaturę przedmiotu oraz własne zbiory Bogdan Pelc zaprezentował część pierwszą opracowania Stemple godzinnikowe poczty Królestwa Polskiego w latach 1847-1915.
W ostatnim dniu konferencji Andrzej Baranowski omówił ciekawy materiał o niestandardowym użyciu znaczków pocztowych.
W bieżącym numerze – w stałym dziale – publikujemy recenzje kilku znaczących wydawnictw zwartych, które ukazały się w ostatnim czasie, m.in. Janusza Manterysa, Krzysztofa Krupy, Mikołaja Sawczaka, Historia poczty w Oświęcimiu do 1945 roku trzech autorów, Aleksandra Haraburdy, Stanisława i Sławomira Bem oraz najnowsze opracowanie Jerzego Tokara. Obok omówień stałego recenzenta Władysława Farbotki, drukujemy recenzje autorstwa Krzysztofa Krupy i Andrzeja Kłosińskiego.
W rubryce NOTATNIK zamieściliśmy artykuł Jerzego Tokara zatytułowany Zwykłe datowniki ręczne Poczty Polskiej 1918-1939. Intencją autora jest zachęta do podjęcia tego tematu przez zainteresowanych problematyką.
Zamieściliśmy też wspomnienia o zmarłych w ostatnim roku członkach honorowych PAF, które przedstawili: Jerzy Bartke o Bronisławie Brzozowskim i Jerzy Maciej Nowak o Marianie Brońcu.
Kontynuujemy wykaz referatów wygłoszonych podczas Konferencji Naukowych PAF w okresie minionych 20.lat. Z uwagi na określoną objętość pisma w bieżącym numerze zamieściliśmy tytuły referatów zaprezentowanych w latach 2007-2010. Kolejne opublikujemy w numerze przyszłorocznym „HBBF”. Drukujemy też aktualny skład osobowy Polskiej Akademii Filatelistyki. Zdjęcia z obrad 22. konferencji udostępnił redakcji Przemysław Drzewiecki.

Jerzy Bielawski
redaktor naczelny

Kalisz, październik 2015

facebookDrukuj
Dołączone pliki:

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.