Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 8

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 219
· Najnowszy użytkownik: Rihpleda

free counters

stat4u

Aktualności

KWF "100 lat Poczty Miejskiej w Warszawie"

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 13.07.2015, 22:39 Okręg Warszawski Wystawy
Okręg Warszawski
We wrześniu bieżącego roku przypada 100. rocznica uruchomienia Poczty Miejskiej w Warszawie. Po zdobyciu przez Niemców w sierpniu 1915 roku Warszawy, okupant uruchomił pocztę, która umożliwiała wysyłanie korespondencji z Warszawy na tereny okupowane przez Niemców. W tamtym czasie poczta była jedynym sposobem komunikacji pomiędzy ludźmi. Czas wojny sprawił, że ludzie byli zmuszeni często do zmiany miejsca zamieszkania, dodatkowo żołnierze walczący w różnych armiach pragnęli utrzymywać kontakty ze swoimi bliskimi. Uruchomiona przez Niemców w Warszawie poczta nie zajmowała się doręczaniem przesyłek do adresatów. Należało je odbierać w jedynym uruchomionym urzędzie pocztowym na placu Wareckim. W tej sytuacji utworzony Komitet Obywatelski M. St. Warszawy postanowił utworzyć własną Pocztę Miejską, która za niewielką opłatą zajmowała się doręczaniem przesyłek adresatom. Uruchomienie tej poczty nastąpiło 23 września 1915 roku. Była to pierwsza od ponad stu dwudziestu lat polska poczta, zorganizowana przez organa samorządu miejskiego, świadcząca o odpowiedzialności polskich elit.
Jednocześnie 3 listopada 1915 roku niemieckie władze okupacyjne, po długich staraniach zbieraczy "marek pocztowych", zarejestrowały pierwszy w Warszawie "Warszawski Klub Filatelistów”.
Doceniając znaczenie 100-lecia obu tych wydarzeń, Okręg Warszawski Polskiego Związku Filatelistów we współpracy z Pocztą Polską organizuje w dniach 4-8 listopada 2015 r. Krajową Wystawę Filatelistyczną "100 lat Poczty Miejskiej w Warszawie" na terenie Centrum Kulturalnego "Fort Sokolnickiego” w Warszawie.

Bohdan Subocz
Prezes Zarządu Okręgu Warszawskiego
facebookDrukuj
Dołączone pliki:

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.