Wybierz język
 • język polski
 • język angielski
 • język hiszpański
 • język francuski
 • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 215
· Najnowszy użytkownik: Zulfikarfet

free counters

stat4u

Aktualności

Konkurs "Teraz lubelskie, a Nałęczów jego perłą" w Okręgu Śląsko-Dąbrowskim

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 01.05.2015, 09:12 Okręg Śląsko-Dąbrowski Młodzież
Okręg Śląsko-DąbrowskiOj działo się, działo ...
53.OMKF „Teraz Lubelskie, a Nałęczów jego perłą”
Półfinał Okręgu Śląsko- Dąbrowskiego PZF w Katowicach
Paniówki 25 kwietnia 2015 rok

Na początku słów kilka o miejscu, w którym odbywał się okręgowy półfinał. Paniówki to duża wieś w gminie Gierałtowice, w której kolejne trzy kadencje funkcję wójta sprawuje Joachim Bargiel. W tej wsi ulokowana jest piękna nowoczesna szkoła, w której mieści się Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi. W tej szkole pracuje MKF, które należy do Oddziału PZF w Zabrzu. Właśnie w tej pięknej szkole, której od 10 lat patronuje nasz Wielki Rodak, dziś już święty Jan Paweł II gościliśmy w sobotę 25. kwietnia, tam odbywaliśmy konkurs młodzieżowy.
Wysoką rangę konkursowi nadawały trzy ważne rocznice:
- I rocznica kanonizacji papieża Jana Pawła II
- X rocznica nadania szkole imienia Jana Pawła II
- XV rocznica istnienia MKF
Organizatorem konkursu był Oddział PZF w Zabrzu, natomiast Oddział PZF w Rudzie Śląskiej przygotował wystawę poświęconą papieżowi Janowi Pawłowi II. Można było obejrzeć wydawnictwa z okresu beatyfikacji i kanonizacji oraz fragment bardzo pięknego i cennego eksponatu poświęconego pielgrzymkom zagranicznym papieża ze zbiorów kol. Andrzeja Nowaka. Sobotni słoneczny, cieplutki dzień już od samego rana bardzo pozytywnie nastrajał wszystkich do ambitnych działań. W murach szkolnych witała nas orkiestra dęta KWK Sośnica, którą dyrygował Lesław Podolski, więc czegóż jeszcze chcieć więcej... Na konkurs przybyło 29 młodych filatelistów z opiekunami. ZG PZF reprezentował sekretarz kol. Józef Kuczborski, a Okręg Śląsko-Dąbrowski prezes kol. Antoni Lewandowski. Byli goście i działacze z różnych oddziałów, było stoisko pocztowe. Gości powitała dyrektor szkoły Małgorzata Wiśniewska, następnie prezes Jan Duer przystąpił do wręczania odznaczeń związkowych. Najwyższe odznaczenie - „Złotą odznakę za zasługi dla polskiej filatelistyki” otrzymali:
- Jan Swadźba - wieloletni opiekun MKF
- Bargiel Joachim -wójt gminy Gierałtowice
- orkiestra KWK Sośnica, a jej dyrygent otrzymał „Złotą Odznakę Honorową”
- Jarosław i Hanna Zabielscy -sponsorzy
„Srebrną odznakę za zasługi dla polskiej filatelistyki” otrzymało kilku opiekunów, między innymi Kazimierz Tyc opiekun MKF w Paniówkach, wręczono również Złotą i Srebrną Odznakę Honorową. Prezes Jan Duer dodatkowo uhonorował oddziałową statuetką „Laur Filatelisty”:
- Karolinę Kolendę z Poczty Polskiej S.A. Region w Katowicach
- Karinę Libbra- Gurok
- Małgorzatę Wiśniewską - dyrektora szkoły
- Henryka Monkosa - prezesa Zarządu Głównego PZF.
Po oficjalnej części młodzież udała się do sal lekcyjnych, aby pod okiem członków okręgowej Komisji ds. Filatelistyki Młodzieżowej rozwiązywać zadania konkursowe – dwa testy (filatelistyczny i tematyczny) oraz wykonać mini eksponat filatelistyczny w oparciu o abonament filatelistyczny z 2014 roku, aby „przećwiczyć się”, bo na finale właśnie z takiego materiału uczestnicy będą budować 5 i 7 kart. Natomiast goście udali się do ulokowanej na antresoli jadalni na słodki poczęstunek. Można było się raczyć smacznym kołoczem, delektować różnymi owocami, a orkiestra ciągle grała, nogi same chodziły pod stołami. Kolega Duer wręczył wszystkim gościom zestaw kartek korespondentek przygotowanych na konkurs, które można było na stoisku pocztowym ofrankować i ostemplować datownikiem okolicznościowym, przygotowanym na tę szczególną okazję. Można było przyjrzeć się wystawie i zwiedzić szkolną Salę Tradycji poświęconą Janowi Pawłowi II. Młodzież uporała się z zadaniami, komisja z oceną testów i mini eksponatów, które nastręczyły uczestnikom nie lada kłopotów, a to za sprawą materiału. Abonament to fatalna pomyłka. Nie wiem czy ktoś, kto o tym zdecydował zadał sobie trud i rozłożył cały materiał, i ułożył chociaż 4-5 kart. Wiedziałby, że to będzie porażka. Młodzież nie umiała zatytułować swoich eksponacików, bo jaki by tytuł najbardziej pasował? Najpewniej „Abonamentowy misz - masz”, a może „Abonamentowy kogel - mogel”? Czy do tegorocznego tematu nie ma walorów, które wiązałyby się z nim? Czego chcemy nauczyć młodzież, dając im do dyspozycji abonament? Kol. Andrzej Nowak przewodniczący okręgowej Komisji ds. Filatelistyki Młodzieżowej odczytał protokół, a sekretarz ZG PZF kol. Józef Kuczborski i prezes okręgu wręczali nagrody i dyplomy za zajęcie 1, 2 i 3 miejsca. Wszyscy pozostali filateliści wraz z nagrodami otrzymali dyplomy pamiątkowe.
Oto laureaci konkursu, którzy będą reprezentować oddziały na finale:
Szkoła Podstawowa
I. Magdalena Toman - 49 punktów - Ruda Śląska
II. Franciszek Wuttke - 45 punktów - Chorzów
III. Magdalena Tarkowska - 42 punkty - Sosnowiec
IV. Krzysztof Maniurka - 32 punkty - Zabrze

Gimnazjum
I. Katarzyna Adamczyk - 49 punktów - Zabrze
II. Franciszek Oshmann - 44 punkty - Zabrze
III. Dominik Lebiedziński - 41 punktów - Gliwice
IV. Dominik Wołowczyk - 36 punktów - Chorzów

Szkoły ponadgimnazjalne
I. Karolina Winiarska - 58 punktów - Sosnowiec
II. Julia Reszkowska - 56 punktów - Ruda Śląska
III. Kinga Tyc - 53 punkty - Zabrze

Wśród nagród były liczne albumy, albumowe monografie Paniówek, Przyszowic i Chudowa, roczniki „Przeglądu Filatelistycznego”, Katalog polskich znaków pocztowych 2014 rok, albumy Czesława Słani, dużo gadżetów, każdy uczestnik otrzymał też abonament pocztowy z 2014 roku. Za wszystkie nagrody bardzo dziękujemy sponsorom. Zarządowi Głównemu PZF dziękujemy za przyznanie dotacji na realizację naszego okręgowego filatelistycznego przedsięwzięcia, które mogło mieć taką wspaniałą oprawę. Było wiele wydawnictw, był datownik okolicznościowy. I jeszcze pamiątkowe zdjęcie. Oczywiście wykonaliśmy je przed wejściem do szkoły, która nam się bardzo spodobała, w której czuje się bardzo przyjazną atmosferę.

Tekst: Jadwiga Ostraszewska - prezes Oddziału PZF w Rudzie Śląskiej
Foto: Roman Pawliszak
facebookDrukuj
 • Powitanie przez dyrektora Małgorzatę Wiśniewską

 • Goście i uczestnicy

 • Przybyłych wita wójt Joachim Bargiel

 • Odznaczeni i wyróżnieni

 • Oblegane stoisko pocztowe

 • Wystawa budziła zainteresowanie

 • Poczęstunek dla gości

 • Grupa młodsza przy testach

 • Grupa ponadgimnazjalna

 • Zmagania z eksponatem

 • Budowanie eksponatu

 • Jurorzy i działacze w dobrych humorach

 • Jurorzy oceniają eksponaty

 • Przed punktacją dyskusja

 • Dyplom i nagrody dla Julki Reszkowskiej

 • Laureaci konkursu

 • Ekipa z Rudy Śląskiej

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.