Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 336
· Najnowszy użytkownik: ArthurRox

free counters

stat4u

Aktualności

Poczta i filatelistyka w Przemyślu

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 02.02.2015, 21:41 Okręg Rzeszowski Piśmiennictwo
Poczta i filatelistyka w Przemyślu
Z pewnym opóźnieniem informuję o ważnej publikacji z zakresu historii poczty i dziejów filatelistyki.
W 2013 roku nakładem Zarządu Okręgu PZF w Rzeszowie Oddział PZF w Przemyślu została wydana monografia „Zarys historii poczty i filatelistyki przemyskiej” autorstwa Mikołaja Sawczaka. Jest to obszerne opracowanie liczące 590 stron formatu B6, w tym 16. kartkowa wkładka kolorowa.
Publikacja składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym autor omawia historię poczty na przestrzeni dziejów, z uwzględnieniem historii opłaty pocztowej, znaczka pocztowego, całostki, stempla pocztowego i innych form opłaty. W dalszej części rozdziału przedstawia historię poczty przemyskiej przed rozbiorami Polski, pod zaborem austriackim, podczas walk o „Twierdzę Przemyśl”, w latach 1915-1918 i w kolejnych okresach do 2012 roku.
Rozdział drugi poświęcony został ogólnej historii filatelistyki jako dziedziny kolekcjonerstwa. Dalej omówione zostały dzieje filatelistyki przemyskiej z rozbiciem na okres przedznaczkowy, po wprowadzeniu znaczków pocztowych do 1914 roku, aby przejść do okresu zorganizowanej filatelistyki przemyskiej w okresie międzywojennym. Obszerna część pracy zawiera omówienie przemyskich walorów filatelistycznych do zakończenia II wojny światowej.
Rozdział trzeci zatytułowany „Filatelistyka przemyska po zakończeniu II wojny światowej do 2012 r.” podzielony został na podrozdziały przedstawiające działalność filatelistyczną w latach 1944-1949, następnie w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i następnych dziesiątkach lat, aż do początków XXI wieku.
Ostatni, rozdział czwarty, zawiera bogatą dokumentację filatelistyczną okresu 1944-2011. Publikację zamyka indeks osób.
Autor monografii w 2014 roku został wyróżniony Medalem „Za Zasługi dla Rozwoju Publikacji Filatelistycznych”.
Na koniec tego krótkiego omówienia publikacji dodam, że recenzja monografii ukaże się w najbliższym numerze „Historyczno-Badawczego Biuletynu Filatelistycznego”. Książkę można nabyć w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego.


Jerzy Bielawski
Kalisz, 31 stycznia 2015 r.
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.