Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 215
· Najnowszy użytkownik: Zulfikarfet

free counters

stat4u

Aktualności

"Toruńskie Cosmopolis" - w Rudzie Śląskiej.

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 18.04.2013, 00:03 Okręg Śląsko-Dąbrowski Młodzież
"Toruńskie Cosmopolis"  - w Rudzie Śląskiej."Toruńskie Cosmopolis” - w Rudzie Śląskiej.

„Toruńskie Cosmopolis” to tytuł tegorocznego 51.Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego.
Rudzcy filateliści znaleźli w swoim mieście namiastkę toruńskiego cosmopolis – to Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 im. Mikołaja Kopernika.
I to właśnie w tej szkole 13 kwietnia od wczesnych godzin rannych atmosfera była gorąca, opanowała nie tylko uczestników konkursu, ale i dorosłych jego organizatorów, którzy bardzo się starali, aby wszystko wypadło dobrze.
Impreza rozpoczęła się o 9.00 ogólnym powitaniem gości przez dyrektora szkoły dr Jolantę Szcześniak. Potem prezesi oddziałów - z Rudy Śląskiej i Zabrza witali gości, a wśród nich:
 wójta gminy Gieraltowice – Joachima Bargiela.
 Opiekunów MKF z Zabrza, Rudy Śląskiej, Bytomia, Paniówek, Gierałtowic i uczestników konkursu.
Wśród zaproszonych gości byli uczestnicy konkursów sprzed lat - dziś dorośli ludzie, mający swoje rodziny, pracujący zawodowo i nie zawsze zajmujący się filatelistyką.
Wymienię Krzysztofa Pawliszaka, który już w 1986 roku, zanim powstał oddział rudzki startował w konkursie, reprezentując Zabrze. Krzysztof w poprzedniej kadencji pracował w Komisji ds. Filatelistyki Młodzieżowej ZG PZF. Obecnie pracuje nad eksponatem z historii poczty, zawsze służy pomocą organizacyjną, pomaga w projektowaniu pamiątek filatelistycznych.
Zaproszenie przyjęli też bracia Mirosław i Piotr Pieczka, oni również przez wiele lat promowali nasze miasto, startując w konkursach. Obecne były również dziewczyny Ewelina Ostraszewska (Poitras) i Katarzyna Ruda (Porębska), dziś obie nauczycielki. Startowały w konkursach przez wiele lat, zdobywając sukcesy, sławiąc imię oddziału i miasta. Nasi zaproszeni goście zostali powołani do jury konkursu. Okazało się też, że wśród opiekunów z Rudy Śląskiej jest najstarszy uczestnik konkursu – to kol. Janusz Ruda. Startował w konkursach w latach 70. Dzisiaj jest aktywnym działaczem filatelistycznym.
Prezes oddziału rudzkiego poinformowała zebranych o tym, że konkurs wpisuje się w obchody Jubileuszu 25-lecia oddziału, i o imprezach, które będą je uświetniać, zaprosiła już na otwarcie wystawy pt. „Filateliści - Rudzie Śląskiej” do Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka, którą oglądać będzie można cały miesiąc od 16 maja do 16 czerwca. Krótko przypomniała najważniejsze osiągnięcia rudzkich filatelistów.
Konkurs zyskał rangę okręgowego, bowiem startowali w nim uczestnicy z Zabrza, Rudy Śląskiej i Bytomia. Zgłosiło się 27 uczestników, a w sobotę do konkursu przystąpiło 21 osób.
Jak co roku, należało wypełnić dwa testy – z wiedzy tematycznej i wiedzy filatelistycznej, a do tego jeszcze wykonać mini eksponat wystawowy - 2 karty uczestnicy ze szkół podstawowych i 3 karty uczniowie gimnazjum i liceum - na bazie materiału filatelistycznego dotyczącego Torunia i Kopernika.
Młodzież przystąpiła do rozwiązywania zadań konkursowych a opiekunowie przy kawie i pysznym śląskim kołaczu toczyli rozmowy na tematy filatelistyczne i nie tylko. Mogli obejrzeć przygotowaną wystawę, mogli przygotować pozdrowienia z konkursu, bowiem wzorowo funkcjonowało stoisko pocztowe, na którym można było ostemplować sobie wydawnictwa konkursowe datownikiem okolicznościowym lub datownikiem ze zmienną datą. Media również miały okazję rozmawiać na temat konkursu z organizatorami i jego uczestnikami.
W trakcie imprezy dojechał prezes ZG PZF kol. Henryk Monkos, który w prezencie podarował uczestnikom i opiekunom czarnodruk z Kopernikiem, wydany z okazji 500-rocznicy urodzin astronoma. Dojechała też wiceprezydent miasta Anna Krzysteczko, która odbyła pierwszą lekcję filatelistyki przy ekranach wystawowych, na których prezentowany był eksponat poświęcony Mikołajowi Kopernikowi autorstwa Radka Lewandowskiego z Torunia i wydawnictwom pocztowo - filatelistycznym wydanym w 25-leciu. Była zdziwiona ogromem wiedzy, które te eksponaty i filatelistyka dostarczają.
Po wykonaniu zadań nastąpiła przerwa na konsumpcję dań z restauracji Mc Donald’s. Jury dokonało oceny prac i dość szybko nastąpiło ogłoszenie wyników, rozdanie dyplomów, nagród i podsumowanie całości.
Nagrody w postaci pięknych albumowych książek, encyklopedie i dyplomy, wydawnictwa filatelistyczne, a wśród nich kartka beznominałowa, ostemplowana datownikiem okolicznościowym i atrakcja - koperta personalizowana, na którą mogli sobie wszyscy nakleić znaczek i ostemplować ładnym datownikiem. Te wszystkie ciekawe prezenty wręczali nasi goście – Anna Krzysteczko i Henryk Monkos. Konkurs był też okazją do wręczenia odznaczeń związkowych dla młodzieży.

Laureatami konkursu zostali:

Ruda Śląska - gimnazjum
1. Julia Reszkowszka – Gimnazjum nr14
2. Marta Tomaszowska – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2
3. Joanna Wołodko – Gimnazjum nr 1 im. A.Mickiewicza

Zabrze – szkoła podstawowa
1. Katarzyna Adamczyk- Zespół Szkół w Gierałtowicach
2. Rafał Wyrobek – Zespół Szkół w Paniówkach
3. Natalia Piaseczna – Szkoła Podstawowa nr 18 w Zabrzu

gimnazjum:
1. Agnieszka Janota -Gimnazjum w Paniówkach
2. Kinga Tyc – Gimnazjum w Paniówkach
3. Daria Przygodzka – Musial Gimnazjum nr 21 w Zabrzu

Wszystkie wydawnictwa konkursowe jak zawsze pięknie zaprojektował nam kol. Stanisław Wieczorek zaś o foto relację z przebiegu półfinału zadbał kol. Jan Radoszewski.
Wszystkim uczestnikom dziękuję za wystartowanie w konkursie, opiekunom za ich przygotowanie, a laureatom, którzy pojadą do Torunia życzę sukcesów i godnego reprezentowania naszych oddziałów i miast. Dziękuję kolegom z Zabrza za wspólną pracę przy organizacji konkursu a kolegom z Zarządu Oddziału - za pełną dyspozycyjność przy przygotowaniu tej imprezy i zaangażowanie przy jej realizacji.

Jadwiga Ostraszewska
prezes Oddziału PZF w Rudzie Śląskiej

facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.