Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 220
· Najnowszy użytkownik: DarrelIdexy

free counters

stat4u

Aktualności

Nowa książka Przemysława Drzewieckiego

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 30.07.2012, 20:36 Piśmiennictwo Okręg Bydgoski
Nowa książka Przemysława DrzewieckiegoNowa książka Przemysława Drzewieckiego

Polska literatura filatelistyczna wzbogaciła się ostatnio o nową, cenną pozycję. Jest nią wydana w końcu maja 2012, książka pod tytułem: „Rozrzuceni po czterech kontynentach 1942 – 1950” z podtytułem „Tułacze losy uchodźców polskich z ZSRR oparte na dokumentacji historyczno-pocztowej” (Bydgoszcz 2012). Autorem książki jest Przemysław Drzewiecki (ur. 1948), który ma już na swoim koncie dwie interesujące pozycje: „Polskie poczty polowe i polska cenzura korespondencji w 1939 roku” (wyd. Bydgoszcz 2009) oraz „Armia Polska generała Andersa w ZSRR 1941-1942” (wyd. Bydgoszcz 2011). Obecna pozycja jest rozszerzeniem problematyki polskiej związanej z Armią Andersa, na ludność cywilną.
Jak wiadomo, wraz z wyjściem w 1942 roku Armii gen. Andersa z ZSRR, udało się wyprowadzić z tego kraju również około 38 tysięcy polskiej ludności cywilnych – w tej liczbie prawie 14 tysięcy dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Dzięki aktywnym działaniom rządu brytyjskiego, polskich uchodźców rozmieszczono stopniowo w obozach i osiedlach w szeregu różnych krajów, będących wówczas w brytyjskiej strefie wpływów – w tym też w ówczesnych krajach kolonialnych, a także w Meksyku.
Książka formatu 173x250 mm liczy 112 stron. Oprócz „Słowa wstępnego” Autora i „Wprowadzenia” składa się z następujących czterech części:
● Cz. I – Na kontynencie azjatyckim, w latach 1942-1950: w Iranie, Palestynie, Indiach i Libanie (str. 11-52),
● Cz. II – Na kontynencie afrykańskim, w latach 1942-1950: w Kenii, Tanganice, Ugandzie, Rodezji Północnej, Rodezji Południowej i Związku Południowej Afryki (str. 53-86),
● Cz. III – Na kontynencie amerykańskim, w latach 1943-1945: w Meksyku (str. 87-94),
● Cz. IV – Na kontynencie australijskim, w latach 1944-1949: w Nowej Zelandii (str. 95-108).
Uchodźcy polscy ewakuowani do tych krajów, znaleźli możliwość organizowania życia narodowego i kształcenia dzieci. Najtrudniejsze warunki, ze względów klimatycznych, panowały na kontynencie afrykańskim. Na kartach książki Autor prezentuje bogatą dokumentację fotograficzną Polonii, rozproszonej w wyniku decyzji Brytyjczyków po czterech kontynentach. Dla filatelistów, oprócz tego, interesujące są też ilustracje rzadkich, zachowanych do naszych czasów przesyłek z korespondencji tułaczy z tego okresu. Cennym uzupełnieniem są starannie wykonane mapy, dzięki czemu lektura książki jest znacznie ułatwiona.
Autorowi udało się też dotrzeć do zachowanych źródeł archiwalnych oraz zapoznać się z istniejącą literaturą przedmiotu - zarówno krajową, jak i zagraniczną. Wykorzystana bibliografia zamieszczona jest na dwóch końcowych stronach książki. Wnikliwą i bardzo pozytywną recenzję omawianego opracowania przedstawił prof. zw. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Należy podziwiać ogrom włożonej pracy i starań Autora w przygotowanie publikacji. Gorąco polecam lekturę tej książki nie tylko filatelistom, ale wszystkim zainteresowanym losami Polonii, rozproszonej na czterech kontynentach w wyniku przebiegu wydarzeń wojennych.
Książkę można zamawiać bezpośrednio u Autora pocztą elektroniczną pod adresem: pdrzew@onet.pl
Bronisław Rejnowski
facebookDrukuj

Komentarze

#1 | johann olchowik dnia lipiec 30 2012 22:38:05
Przemku Gratuluja nowy pozycji i już sie to zamowiom. Kamracie Ty jeżeś mistrzym świata w pisaniuWink

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.