Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 329
· Najnowszy użytkownik: lacygd2

free counters

stat4u

Aktualności

Muchomor sromotnikowy - dlaczego Poczta Polska nie wydała jeszcze znaczka?

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 24.08.2011, 15:55 Budujemy eksponat
Muchomor sromotnikowy - dlaczego Poczta Polska nie wydała jeszcze znaczka?

Muchomor sromotnikowy, muchomor zielonawy (Amanita phalloides (Vaill. ex Fr.) Link) - gatunek grzybów należący do rodziny muchomorowatych (Amanitaceae).

Charakterystyka

Kapelusz
Białozielonkawy, oliwkowozielonkawy, szarozielony, brunatnozielony, na brzegu zwykle jaśniejszy, czasem żółtawy; kształt dzwonkowaty, czasem zbliżony do płaskiego o średnicy 6 - 12 cm.
Trzon
Białawy z odcieniem żółtawozielonkawym; wysokość 8–15 cm, grubość 1–2,5 cm. Ma wyraźny pierścień, gładki, lub słabo prążkowany. Nasada trzonu jest wyraźnie zgrubiała, bulwiasta i otoczona wysoką, odstającą pochwą.
Miąższ
Biały, nie zmienia koloru po przełamaniu, ma łagodny smak i słodkawy, nieco mdły zapach.
Blaszki
Białe, u starych okazów z lekkim odcieniem żółtawozielonkawym, gęste, o szerokości 8–12 mm.
Wysyp zarodników
Biały. Zarodniki gładkie, szerokoelipsoidalne, o rozmiarach 9–12 x 7–9 μm.
Biotop
Występuje najczęściej w lasach liściastych, także w mieszanych, rzadziej iglastych; rośnie pojedynczo, lub w małych grupkach, przeważnie blisko dębów, buków, sosen i brzóz. Owocuje od lipca do października. Występuje przede wszystkim i pierwotnie w Europie, poza tym w Ameryce Północnej, Australii, Ameryce Południowej i Afryce. Podobnymi gatunkami są: Amanita subjunquillea we wschodniej Azji i Amanita arocheae na obszarze od Kolumbii do Meksyku. W Polsce występuje na całym terytorium, ale nie wszędzie jest pospolity.
Znaczenie
Grzyb śmiertelnie trujący – zawiera dwa rodzaje toksyn: fallotoksyny (falloidyna, falloina, fallizyna, fallicydyna) oraz amatoksyny (amanityna, amanina, amanullina). Główną toksyną odpowiedzialną za zatrucie po spożyciu muchomora sromotnikowego jest alfa-amanityna. Muchomor sromotnikowy jest najsilniej trującym grzybem występującym w Polsce.

Bywa często mylony z gąską zielonką, gołąbkiem zielonawym, muchomorem cytrynowym, czasem także z czubajką kanią. Szczególnie łatwo jest pomylić z pieczarkami jego odmiany – muchomor wiosenny Amanita phalloides var. verna lub muchomor sromotnikowy odm. biały Amanita phalloides var. alba, których owocniki są zupełnie białe. Toksyny zawarte w muchomorze sromotnikowym są niezwykle odporne na gotowanie i inne czynniki niszczące, zachowują swoje właściwości na wiele lat. Spożycie 50 gramów suchej masy grzyba grozi śmiercią.


czytaj więcej

Źródło: www.wikipedia.pl

facebookDrukuj
  • Grzyb śmiertelnie trujący

Komentarze

#1 | Andrzej Nowak dnia sierpień 29 2011 14:29:06
Z zarzutem dotyczącym muchomora sromotnikowego osobiście się nie zgadzam! Na znaczku została podana inna nazwa prawdopodobnie w 1959 roku obowiązująca (nazwa łacińska jest bez zmian). Jeśli prawdą jest że znaczek uczy, kształci i bawi to Poczta Polska rokrocznie powinna wydawać znaczki, kartki, koperty, datowniki z tej tematyki! Każde uratowane w ten sposób życie jest sukcesem nas wszystkich a w szczególności Poczty Polskiej. Jak widać gołym okiem "PHILA-CLUB.COM" a może raczej jej redaktor Marek Zbierski wyraźnie szuka zaczepki. Szukajcie a znajdziecie! On już nie musi, On znalazł! Natomiast zamieszczenie mojego zdjęcia na stronie internetowej w formie znaczka to już wyższa szkoła jazdy której ja nie rozumiem i rozumieć nie chcę! Aby to zrozumieć trzeba skończyć tzw. "Szkołę poznańską" do której ja wstępować nie mam zamiaru.
#2 | andrzej11 dnia sierpień 29 2011 16:25:15
CoolZe smutkiem obserwuję takie "zagrywki".Do czego one mają służyć? żeby posłużyć się wizerunkiem kogokolwiek (już nie prawo ale dobry ton) mówi, że potrzebna jest zgoda osoby pokazywanej. Jeśli miał to być dowcip, to jego poziom mi nie odpowiada. Nie sądziłem, że w takie gry będzie się bawiła strona "szkoły poznańskiej". Filatelistyczny poziom materiałów tej strony zawsze budził moje zainteresowanie i uznanie. Ten grzybowy temat chyba Markowi Z. się nie udał.
Podtrzymując temat grzybowy - wręcz muchomorowy, to spieszę zakomunikować, że w Koszalinie 13. Debiuty będą pod hasłem muchomora. Właśnie dlatego, że są trzynaste. Od kilku lat koszalińska młodzieżowa wystawa odbywa się pod szerokim tytułem "Grzyby koszalińskich lasów". Inne wystawy na datownikach miały grzyby jadalne. W tym roku będzie trochę inaczej. Wystaw jest 15 listopada, komunikat o niej wkrótce sie ukaże. A może lepiej by było pogadać o Związku i Zjeździe a nie o grzybach?!

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.