Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

   Czy to koniec ery znaczków??? Komunikat Poczty

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Poczta
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujekstachDołączył: 26 Paź 2015
Posty: 31

PostWysłany: Sro Sie 19, 2020 15:43    Temat postu: Czy to koniec ery znaczków??? Komunikat Poczty Odpowiedz z cytatem

Co sądzicie o tym komunikacie Poczty Polskiej?

https://www.poczta-polska.pl/poczta-polska-upraszcza-oferte-uslug-listowych/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wujekstachDołączył: 26 Paź 2015
Posty: 31

PostWysłany: Sro Sie 19, 2020 16:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzi o te zmiany od 1 lutego 2021 roku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DanielDołączył: 13 Cze 2007
Posty: 334

PostWysłany: Sro Sie 19, 2020 18:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Od 1 lutego 2021 r. znaczki pocztowe będzie można wykorzystywać do opłaty nierejestrowanych przesyłek listowych w obrocie krajowym i zagranicznym oraz do celów kolekcjonerskich."

Znaczki będą więc nadal, niemniej faktycznie tylko na niektórych listach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kapibaraDołączył: 05 Mar 2018
Posty: 24

PostWysłany: Sro Sie 19, 2020 20:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uuuuu, to pachnie postępowaniem przed UOKIKiem.
Poczta, jako monopolista na rynku przesyłek listowych, w sposób arbitralny zmienia sobie zasady wykorzystania znaczków pocztowych, które wcześniej klientom sprzedała.
No, bo co ma zrobić, na przykład, firma handlująca wysyłkowo, która zrobiła sobie zapas znaczków kategoryzowanych i których to nie zdąży wykorzystać do 01.02.2021? Przecież nie będą ludziom wysyłać przesyłek listami zwykłymi, bo za nie poczta nie bierze odpowiedzialności w ogóle.
Zostaną ze znaczkami, których nie będą mogli użyć do swojej działalności…
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kapibaraDołączył: 05 Mar 2018
Posty: 24

PostWysłany: Sro Sie 19, 2020 22:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak sobie jeszcze myślę, że ta zmiana dotyka najbardziej nas, filatelistów, którzy mają w klaserach znaczki z lat 2000 -2020. W znacznej części wartość znaczków abonamentowych z tego okresu to jest ich nominał i możliwość przyklejenia na list.

Pewnie, jeśli ktoś ma w klaserze arkusz Kisielewskiego albo inne rzadkie pozycje z 2013 roku, to nie obchodzi go nominał znaczków i możliwość spożytkowania na liście. No, ale co w przypadku, gdyby ktoś chciał nagle zlikwidować swoją kolekcję poprzez rozesłanie jej na listach do znajomych albo sprzedać znajomemu prowadzącemu handel w sieci, aby użył znaczków do przesyłek? Nie będzie miał już takiej możliwości. Znaczy, zostaną mu tylko listy zwykłe, które same w sobie są mega patologią, bo poczta bierze za nie opłaty i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich dostarczenie.

Podsumowując, uważam, że po 01.02.2020 abonamentowe zbiory znaczków z lat 2000-2020 staną się mniej warte, bo możliwość użycia znaczków na listach zostanie mocno ograniczona.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soryo1966Dołączył: 06 Paź 2013
Posty: 304
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw Sie 20, 2020 16:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poczta Polska informuje że od 1 lutego listy rejestrowane będą na poczcie obsługiwane wyłącznie za pomocą kartek z R-ką gdzie będzie odręcznie wpisana kwota a nie będzie możliwości zakupu na poczcie znaczków aby opłacić list. Natomiast w przypadku kiedy nadawca przyniesie do UP list z prawidłowo opłacą przesyłką Poczta będzie zobowiązana do przyjęcia takiej przesyłki i zrealizowania usługi. W oparciu o Art 23 prawa pocztowego Poczta Polska otrzymała prawo do emisji znaków pocztowych służących do opłacenia przesyłki , i w oparciu o ten konkretnie artykuł emituje znaki pocztowe które służą wyłącznie do opłacenie przesyłek. Sytuacja że filateliści kolekcjonują takie znaki to ich prawo ale poczta ma obowiązek wywiązania się z swojego obowiązku wobec nabywcy takiego znaku pocztowego i nic ani nikt nie może zwolnić Poczty Polskiej z tego obowiązku chyba że Poczta będzie dokonywała odkupienia w cenie nominału takich własnych znaków pocztowych. Po drugie Poczta Polska podlega również regulacji w zakresie prawa obowiązującego w UE i na jej terenie. Niema takiego prawa co zawarła Poczta Polska w komunikacie że będzie wydawała znaczki kolekcjonerskie takiego prawa nie posiada oraz nikt nie dał takich uprawnień Poczcie Polskiej a są to jedynie czyjeś wymysły niczym nie poparte. Ustawa jasno precyzuje cel i wielkość emisji oraz nominał jaki znajduje się na znakach i Poczta Polska musi każdorazowo otrzymywać zgodę na emisję znaków pocztowych. W żadnym wypadku niema mowy o znaczka kolekcjonerskich i każdorazowo będzie to emisja znaków pocztowych służących do opłaty za usługę pocztową. Sama czynność poprawnego zaadresowania koperty oraz naklejenia znaków pocztowych i przekazania jej do doręczenia w ramach usługi powszechnej jest zawarciem umowy z której poczta nie będzie mogła się wycofać. Jedyną formą jest zaprzestanie wydawania znaków pocztowych aby ich poczta nie przyjmowała w ramach usługi powszechnej ale w związku z zawarciem umowy z Prezesem UKE na 10 lat Poczta jest zobowiązana do świadczenia tych usług na terenie RP oraz jest zobowiązana do przyjmowania przesyłek opłaconych przez nadawcę znakami pocztowymi wyemitowanymi przez siebie w ramach Ustawy oraz prawem wynikającym z art.23 cytowanej ustawy. Wszelkie działania w tym zakresie będą złamaniem ustawy co wiąże się z odpowiedzialnością karną Zarządu Poczty Polskiej oraz dotkliwą karą finansową a także cofnięciem umowy jako operatora powszechnego a tym samym otworzy się droga do zmiany operatora co oczywiście będzie niemożliwe do zastosowania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wujekstachDołączył: 26 Paź 2015
Posty: 31

PostWysłany: Czw Sie 20, 2020 20:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie o to mi chodziło. Czyli dalej będzie można wysyłać listy polecone opłacając je znaczkami (jeżeli zrobimy to sami). Poza tym ten komunikat jest mało stanowczy. Jest napisane, że będzie można - nie ma tu wyrazu jedynie bądź wyłącznie. Czyli wg mnie poczta wprowadza nową możliwość nie rezygnując z tradycyjnej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TaWiczDołączył: 24 Wrz 2011
Posty: 48
Skąd: Namysłów

PostWysłany: Czw Sie 20, 2020 22:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W nawiązaniu do postu "soryo1966".

Nie wiem na jakiej podstawie prawnej oparte jest stwierdzenie, że po 1 lutego 2021 r.: "Natomiast w przypadku kiedy nadawca przyniesie do UP list z prawidłowo opłacą przesyłką Poczta będzie zobowiązana do przyjęcia takiej przesyłki i zrealizowania usługi. ".
Komunikat PP jasno mówi, że "Wszystkie przesyłki listowe rejestrowane będzie można nadawać w analogiczny sposób, jak paczki czy przesyłki wartościowe, tj. bez znaczka pocztowego. ".
Czy użytkownikom poczty to się podoba czy nie, to jednak na podstawie Ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe, a konkretnie zapisu "Art. 22. 1. Operator pocztowy, z zastrzeżeniem art. 57, ustala wysokość oraz sposób uiszczania opłat za usługi pocztowe świadczone na podstawie umów o świadczenie usług pocztowych. Wysokość opłat może być uzależniona w szczególności od rodzaju, masy lub terminów doręczenia przesyłki pocztowej.
2. Wysokość oraz sposób uiszczania opłat, o których mowa w ust. 1, jest ustalana w cenniku usług pocztowych lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej. Przepisy art. 21 ust. 5 i 6 stosuje się odpowiednio.",
to PP wydając cennik określi w jakiej formie opłata jest przyjmowana - jeśli w odniesieniu do przesyłek poleconych nadawanych od 1.02.2021 r. będzie mowa o opłacie gotówkowej, to tylko taka będzie obowiązująca.

Dywagacje o "Niema takiego prawa co zawarła Poczta Polska w komunikacie że będzie wydawała znaczki kolekcjonerskie" są bezprzedmiotowe, bo komunikat mówi tylko o tym, że "znaczki pocztowe będzie można wykorzystywać [...] do celów kolekcjonerskich", a to jest jednak kolosalna różnica...

Całkowicie innym - zasygnalizowanym przez adwersarza - problemem, o czym w komunikacie nawet się nie zająknięto, jest nieprzydatność niektórych nominałów znaczków będących w obiegu, a posiadanych przez nabywców, do opłacania przesyłek nierejestrowanych obrotu krajowego i zagranicznego, jak również zasygnalizowany fakt zakupu m.in. znaczków kategoryzowanych "na zapas" - wobec niemożliwości ich użycia do opłacania przesyłek poleconych. I tutaj jest pole do zmuszenia Poczty Polskiej przez odpowiednie organy nadzorcze i kontrolne , o ile sama tego nie zaproponuje, do obowiązku przyjęcia zwrotu ważnych znaczków i wypłacenia równowartości nominału.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kapibaraDołączył: 05 Mar 2018
Posty: 24

PostWysłany: Pią Sie 21, 2020 08:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem, oba rozwiązania: dalsze honorowanie znaczków na przesyłkach poleconych albo odkup znaczków przez pocztę, są w porządku i nie łamią umów zawartych z klientami w momencie sprzedawania im znaczków pocztowych.
Dodatkowo, jako posiadacze największych ilości „zapasów znaczków pocztowych”, zanim zaczniemy pisać skargi do UKE, UOKIKu i powiatowych rzeczników konsumentów, widziałbym tutaj miejsce dla Zarządu PZF do rozpoczęcia negocjacji z Pocztą Polską w tej sprawie.
Niestety, jest to chyba mało realne, ponieważ z tego co wiem, Prezes PZF jest równocześnie pracownikiem Poczty Polskiej, więc ma tutaj ewidentny konflikt interesów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soryo1966Dołączył: 06 Paź 2013
Posty: 304
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Sie 21, 2020 21:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TaWicz
Szanowny Panie
Proszę dokładnie przeczytać tekst ustawy uważnie albowiem ilość podanych przez Pana nie prawdziwych informacji jest za duża i wprowadza w błąd czytających Pana post.
1. Poczta w sama w sobie nie może nic w tej sprawie zrobić a wszelkie te działania są sprzeczne z ustawą Prawo pocztowe , K.C. przy założeniu że jesteśmy Państwem Prawa to byłoby koniec PP
2. Jeśli doczytał Pan art.23 świetnie to proszę dodać art 46 i następne a potem dokonać analizy K.C. w zakresie zawieranych umów z odroczonym terminem wykonania usługi a opłaconej. Sam fakt kupna znaku pocztowego jest zawarciem umowy.
3. Cytowane przez Pana odnośniki w postaci wyłączeń dotyczą cennika i jak Pan uważnie przeczyta komentarz to będzie Pan wiedział że co innego to cennik a co innego sposób zapłaty zna Pan cennik w którym określa się sposób zapłaty ??? . Absurd jako wymówkę dla Poczty można porównać do sytuacji gdzie np. zakup benzyny na stacji Orlen będzie obwarowany możliwością opłaty za paliwo wyłącznie kartą płatniczą lub banknotami NBP takich przykładów jest wiele.
4. Napisał Pan o znaczkach kolekcjonerskich to totalna bzdura proszę wskazać przepis mówiący o znakach kolekcjonerskich w Ustawie takich niema i nie będzie Poczta wydaje znaki pocztowe służące wyłącznie do celów opłaty za świadczone usługi ( kropka ) . , tu niema pola do interpretacji czy tworzenia nowego prawa poczta niema takich uprawnień nigdzie nie znajdzie Pan takiej praktyki chyba że Szanowny Pan chce ustanowić razem z pocztą nowe prawo na zasadzie precedensu , ciekawe co na to UPU chyba na drugie dzień zobaczycie drzwi z drugiej strony. W tym miejscu należy dodać że jeśli Poczta liczy że filateliści będą dalej kupowali znaki pocztowe przez nią emitowane to muszą zmienić jakość druku. Na poparcie moich słów proszę zobaczyć ostatni komunikat odnośnie wydanie Zwierzęta małe i duże które to słowa całkowicie zaprzeczają Pana interpretacji.

Biuro Filatelistyki informuje, że na znaczkach (na stronie z klejem) mogą występować plamki oraz przebarwienia. Opisane powyżej zjawisko w żaden sposób nie wpływa ani na walory estetyczne strony zadrukowanej, ani na właściwości użytkowe znaczków (np. siła klejenia). Przypominamy, że znaczki są produkowane głównie dla zaspokojenia potrzeb eksploatacyjnych oraz w drugiej kolejności potrzeb kolekcjonerskich. W związku z tym reklamacje dotyczące plamek oraz przebarwień od strony z klejem, nie będą przyjmowane. Jednakże, wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom oraz dbając o jakość produktów, Poczta Polska będzie starała się w przyszłości we współpracy z producentem wyeliminować zaistniałe zjawisko.

Szanowni Państwo wydaje się że PP aby mogła zrealizować swoje plany będzie musiała :
1 uzyskać zgodę Prezesa UKE inaczej niema takiego prawa a jeśli chciałaby samo to wprowadzić będzie to złamaniem ustawy i musi to uczynić 60 dni przed dniem wprowadzenia zmian
2. Poczta będzie musiała w takiej sytuacji dokonać odkupienia wszystkich znaków pocztowych o nominale wyższym niż możliwy do wykorzystania a moim skromnym zdaniem po analizie przepisów K.C. i KPC PP będzie musiała na żądanie nabywcy znaków pocztowych dokonać ich nabycia bez względu na wielkość nominału co będzie Pocztę mogło kosztować około 300 mln złotych.
3. Prawdopodobnie bez zmiany ustawy Poczta straci prawo do bycia operatorem powszechnym co wiązać się będzie z koniecznością rozpisania nowego konkursu oraz zaprzestania wydania znaków pocztowych w dotychczasowej formie. Jednak jako Spółka Skarbu Państwa są małe szanse na taki scenariusz i będzie musiał się pojawić formuła zastępcza bo inaczej spadną znacząco dochody PP i z tego punktu widzenia będzie to koniec PP jaką znamy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WoZajDołączył: 06 Paź 2016
Posty: 84
Skąd: Toruń

PostWysłany: Sob Sie 22, 2020 14:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytam co Koledzi piszą.
Zgadzam się z kolegą soryo1966 za wyjątkiem Pana punktu 4 ostatniej wypowiedzi.
soryo1966 napisał:

...
4. Napisał Pan o znaczkach kolekcjonerskich to totalna bzdura proszę wskazać przepis mówiący o znakach kolekcjonerskich w Ustawie takich niema i nie będzie Poczta wydaje znaki pocztowe służące wyłącznie do celów opłaty za świadczone usługi ( kropka ) . , tu niema pola do interpretacji czy tworzenia nowego prawa poczta niema takich uprawnień nigdzie nie znajdzie
Pan takiej praktyki chyba że Szanowny Pan chce ustanowić razem z pocztą nowe prawo na zasadzie precedensu
...

Czarnodrukiem emitowanym przez PP - nie opłaci Pan przesyłki -typowe wydanie kolekcjonerskie.

Nowodruki emitowane przez PP tylko dla czlonków PZF - nie opłaci Pan tym przesyłki - typowe wydanie kolekcjonerskie.
Blok Bożego narodzenia to tak na 1/2 - bo opłaci Pan tym przesyłkę ale nie była w obiegu ogólnodostępnym.


To z którego teraz punktu mogę skarżyc PP do UKE, UOKIKu, Rzecznika Konsumenta ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
m^2Dołączył: 31 Sty 2012
Posty: 320
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob Sie 22, 2020 18:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolego WoZaj zwróć proszę uwagę, że nie każdy "produkt" PP o którym pisałeś jest znakiem opłaty. Nowodruki drukowane dla PZF mają zadrukowane wartości, zatem nie możesz nimi opłacić przesyłki, większość czarnodruków także. Zatem już w w chwili emisji emitent nie przewidywał możliwości opłacania tymi "produktami" usług świadczonych przez PP. Mają one jedynie znaczenie kolekcjonerskie, jeśli ktoś chce to kolekcjonować to dlaczego nie umożliwić mu tego?
Z Kolegą soryo1966 trudno zgodzić się w pełni. PP już wielokrotnie w swojej powojennej historii unieważniała wcześniejsze emisje uniemożliwiając opłacanie nimi usług. Czy ktoś z tego powodu uzyskał rekompensatę od PP tego nie wiem, być może byli tacy, co próbowali ale chyba bez sukcesu. Nawet jeśli weźmie się pod uwagę argumenty przytoczone przez Kolegę widać, że najwyraźniej Duży może więcej. Smutne ale niestety.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soryo1966Dołączył: 06 Paź 2013
Posty: 304
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Sie 22, 2020 19:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w pełni się zgadzam z kolegą m^2 , dodam że omawiany problem dotyczy wyłącznie filatelistów i częściowo firm używających znaczków na przesyłkach rejestrowanych a ponadto nasuwa się jedno pytanie do osób odwiedzających wystawy jak to będzie z listami z Wystaw i jak to Szanowni koledzy przedstawią gościom z zagranicy ciekawe że tylko kartka z R-ką będzie zamiast znaczka ???
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
torunianinDołączył: 21 Lis 2012
Posty: 276
Skąd: Toruń

PostWysłany: Sob Sie 22, 2020 20:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poczta Polska jest współorganizatorem tzw. "poczt specjalnych". Wysyłam ofrankowane jako ekonomiczne 2-3 koperty z prośbą o przewóz. Wysyłam również z zasady 2 koperty ofrankowane jako przesyłki rejestrowane z prośbą o przewóz. Jak to będzie wobec tego w przyszłym roku?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
LotarDołączył: 16 Sty 2010
Posty: 164

PostWysłany: Sob Sie 22, 2020 22:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, że komunikat jest dość jasny i problem raczej drugorzędny, pomijając to, że potwierdza oczywisty fakt, że jesteśmy w schyłkowej fazie znaczków pocztowych jako znaków opłaty pocztowej.
Chociaż dwie rzeczy warto wyjaśnić: znaczek pocztowy (postage stamp) staje się znakiem opłaty (proof of prepayment) jeżeli znajdzie się na przesyłce. Po drugie oczywisty fakt, że znaczki są wydawane także w celach kolekcjonerskich, czy filatelistycznych - jest wielokrotnie wspominany w regulacjach UPU.
I jeszcze problem - czy można znaczki zwracać na poczcie i uzyskać zwrot pieniędzy? Już nie pamiętam, czy dotyczy to PP, ale w wielu krajach jest to możliwe, ale trzeba mieć dowód zakupu - paragon (fakturę).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Poczta Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB (C) 2001, 2005 phpBB Group
Theme Retred created by JR9 for stylerbb.net