Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Most w Tczewie, czyli Europa

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Nowości (nie tylko polskie)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lotar

PostWysłany: Sro Maj 09, 2018 16:08    Temat postu: Most w Tczewie, czyli Europa Odpowiedz z cytatem

Trochę się zdziwiłem, że do tegorocznego tematu "mosty" PP wybrała most w Tczewie. To rzeczywiście jeden z najciekawszych mostów w Polsce, ale:
- po pierwsze był już upamiętniony na znaczku w 2010 r z okazji jubileuszu Tczewa
- po drugie jest jednak sporo innych mostów, dłuższych, starszych, nie mniej ładnych lub tych najnowszych, których nigdy nie było na znaczku
- po trzecie, rozumiem, że mieszkańcy Tczewa są dumni z tego zabytku, ale wiem też, że duża ich część nie jest zadowolona, że ten most jest w gruncie rzeczy zamknięty. Nie wiem czy ruch pieszy jest dopuszczony, ale most jest w remoncie od wielu lat i nie zanosi się na szybką finalizację z przyczyn finansowych. Most ma (?) zostać odbudowany w kształcie historycznym, czyli w wersji nadzwyczaj kosztownej.

Osobiście żałuję, że PP nie zaryzykowała i nie pokazała jakiegoś amerykańskiego mostu zaprojektowanego i wybudowanego pod nadzorem Rudolfa Modrzejewskiego (syna sławnej aktorki) wybitnego polskiego inżyniera mostów. Gdyby taki pomysł uznać za zbyt ryzykowny to można było pokazać most fordoński w Bydgoszczy, który nosi imię Rudolfa Modrzejewskiego.
Po prostu warto było przypomnieć tego wybitnego Polaka - specjalistę od mostów. A tak zostaje wikipedia i świetny film dokumentalny na VOD tvp. Warto się zainteresować.

Pozostaje mieć nadzieję, że wydanie znaczka z mostem w Tczewie, pomoże w uzyskaniu środków na remont w budżecie centralnym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ADAMO

PostWysłany: Sro Maj 09, 2018 18:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ba, był także 2 razy na całostce. W zeszłym roku i 2007.
Wychodzi na to że mamy w kraju tylko jeden most warty pokazania.
Ciekawe kiedy po raz piąty pojawi się na znaku pocztowym Poczty Polskiej.
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Sro Maj 09, 2018 19:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piąty raz już był i to w połączeniu z szóstym Smile W 2007 roku pojawiła się także erka okolicznościowa z okazji wystawy krajowej pt. (a jakże) "150 lat mostu w Tczewie". Z tej samej okazji stosowano stempel okolicznościowy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Lotar

PostWysłany: Sro Maj 09, 2018 20:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i zajrzałem na stronę PostEurop, żeby zobaczyć jak działa konkurs i obejrzeć znaczki. Dobra wiadomość jest taka, że na czele filatelistycznej grupy roboczej PostEurop mamy przedstawicielkę PP, druga wiadomość jest taka, że za tydzień jest forum filatelistyczne PostEurop w Krakowie.

A co do znaczków, najbardziej podobają mi się mosty na znaczkach norweskim i greckim, ale najładniejszy jest znaczek rumuński. Nie ma to znaczenia, bo jeżeli już to jednak powinienem zagłosować za polskim (to nie Eurowizja). Postanowiłem jeszcze tylko przeczytać opis znaczka, który dostarczają (chyba) operatorzy i tam jest napisane, że to zabytkowy most, który wybudowano w XIX wieku na bardzo ruchliwej trasie Berlin-Królewiec. No to jednak sorry, muszę się zastanowić czy chcę żeby ten znaczek wygrał.

A gdyby ktoś myślał, że ja tu niepotrzebnie włączam jakieś narodowe, patriotyczne klimaty to informuję, że w przyszłym roku wspólny temat to "National Birds". Nie mam pojęcia jak to zgrabnie przetłumaczyć na polski. Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Nowości (nie tylko polskie) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: