Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Pierwszy dylemat

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mordimer

PostWysłany: Pią Lis 04, 2016 21:56    Temat postu: Pierwszy dylemat Odpowiedz z cytatem

W trakcie katalogowania znaczków naszła mnie mała rozterka.
Mianowicie - po poprzednim właścicielu jestem w posiadaniu wielu serii znaczków czystych i tych samych serii kasowanych.

Czy to normalny trend w kolekcjonowaniu znaczków?

Tak sobie myślę, że chciałbym się skupić na jednym. Albo kasowane, albo nie. Więcej mam kasowanych i wydaje mi się, że łatwiej/taniej dostać znaczki kasowane i bardziej skłaniam się w tym kierunku.
Znaczki czyste mógłbym zostawić na wymianę lub ewentualnie sprzedać.

Ktoś się wypowie?

Ostatnio zmieniony przez mordimer dnia Pią Lis 04, 2016 23:18, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
m^2

PostWysłany: Pią Lis 04, 2016 22:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Osobiście, mam dwie równoległe kolekcje. Czyste (** lub *) i kasowane. Wspólnie tworzą znacznie szerszy zbiór niż zbiór znaczków czystych, czy zbiór znaczków kasowanych oddzielnie. Ma to znaczenie zwłaszcza gdy chcesz specjalizować poszczególne wydania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
mordimer

PostWysłany: Pią Lis 04, 2016 23:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę chyba jeszcze tego nie ogarniam. Jest tyle znaczków, więc po co się specjalizować w danym wydaniu/wydaniach celem posiadania x kopii każdego z nich? Stemplowane nieużywane, stemplowane używane, niestemplowane... Klasera braknie po kilku seriach Wink

Wiem, wiem
Embarassed wynurzenia laika...

Czy chcąc posiadać jedną z tych opcji robię źle? Nie tak jak powinienem?

Co z posiadaniem arkuszy znaczków danej serii. Traktuje się je jako niezbędny element czy dodatek/specjalizację?
Powrót do góry
m^2

PostWysłany: Pią Lis 04, 2016 23:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolekcje możesz budować na różnym stopniu zaawansowania. Podstawowy to to co znajdziesz w katalogu Fischera pod konkretnym numerem katalogowym. Ale jeśli zaczniesz zbierać błędy (oznaczane Bx) lub próby (oznaczane Px) to zaczynasz specjalizować. Oczywiście arkusze mogą być elementem specjalizacji, gdyż w przypadku błędów dokumentują położenie błędu w arkuszu.
W przypadku znaczków kasowanych możesz dokumentować ich obieg, czyli gdzie były używane itd.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
mordimer

PostWysłany: Pią Lis 04, 2016 23:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem. Dzięki za szybką reakcję i rzeczową informację.
Powrót do góry
Agrest

PostWysłany: Nie Lis 13, 2016 03:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miałem niedawno ten sam problem i z mojego doświadczenia jest tak że bardziej skupiam się na czystych ** i * ,ale mam też stemplowane. I jak na przykład mam znaczki czyste a brakuje jednego czy dwóch w serii czystych to zastępuje go stemplowanym. Wiem że nie profesjonalnie ale z czasem się wymieni. Często się zdarza że stemplowane są droższe od czystych, no i sentyment do czytelnych i ładnie ostemplowanych znaczków zostaje. Ze swojego doświadczenia z biegiem czasu stwierdzam że chyba najlepiej te i te
Idea
Powrót do góry
mordimer

PostWysłany: Nie Lis 13, 2016 11:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Agrest za odpowiedź.

Tak sobie myślę, że na razie skupię się na stemplowanych. Bardziej mi się to podoba. Jeżeli nie mam jakiejś serii lub znaczka, to wtedy jeśli mam, dam czyste.

W katalogowaniu troszeczkę zamieszania wprowadzają mi przywieszki.
Korzystam sobie ze strony Stampsy i tam do wielu serii jest dana dodatkowo konfiguracja z przywieszkami. Ten sam znaczek - przywieszka z lewej, prawej, góry, dołu. Czasem tylko z lewej, czasem tylko z prawej. Czasem znaczki nierozłączone.
Każda konfiguracja powinna dołączyć do kolekcji? Jeżeli dołączymy do tego arkusze i bloki to czasem na jedną serią zajmie to kilka stron w klaserze Wink.

A tymczasem od 1952 roku dojechałem do 1978 i jadę dalej. Trochę braków jest... Więcej za to mam dublów.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: