Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Czy można umieścić w eksponacie tematycznym ...

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Czw Lut 14, 2013 12:48    Temat postu: Czy można umieścić w eksponacie tematycznym ... Odpowiedz z cytatem

Czy w eksponacie tematycznym można umieścić następujący walor:

Wiem, że nie jest to znaczek pocztowy, tylko winieta okolicznościowa, czyli z definicji nie powinna się ona znaleźć w eksponacie. Tak się jednak składa, że ta winieta przedstawia dokładanie obiekt, który chcę zaprezentować w eksponacie i nie udało mi się znaleźć żadnego innego waloru filatelistycznego, który ten obiekt by przedstawiał (według mojej aktualnej wiedzy taki walor filatelistyczny po prostu nie istnieje).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
archeofil

PostWysłany: Czw Lut 14, 2013 18:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba jedynie na stronie tytułowej - tam obok planu może być jakaś niefilatelistyczna ilustracja.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Czw Lut 14, 2013 22:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na stronę tytułową mam już zaplanowane już coś innego. No ale skoro nie można, to nie można. Udało mi się poza tym znaleźć znaczki pocztowe poświęcone osobie, która spoczywa pod tym wspaniałym grobowcem, więc użyję w eksponacie tych znaczków.
Mam jednak kolejną wątpliwość:

Ta karta maximum zapewne pasowałaby świetnie do tematu Opera lub Puccini: zawiera znaczek i stempel okolicznościowy poświęcony 100. rocznicy pierwszego wykonania opery Tosca Giacomo Pucciniego, a na pocztówce umieszczony jest rysunek przedstawiający pałac Farnese w Rzymie, w którym toczy się akcja drugiego aktu tej opery. Z całej karty maximum interesujący jest dla mnie tylko ten pałac i to z zupełnie innego powodu, niż ten podany wyżej, a mianowicie głównym bohaterem mojego eksponatu jest jeden z architektów w/w pałacu. Czy w takim wypadku mogę umieścić taką kartę MC w moim eksponacie ?
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Pią Lut 15, 2013 07:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tym przypadku odpowiedź jest prosta - jedynym elementem karty maksimum mającym znaczenie jest kasownik. Ilustracja karty powinna tematykę stempla rozwijać, uzupełniać, dopowiadać, wtedy stanowią w pewnym sensie całość, ale nie można tematycznie wykorzystać samej ilustracji bez żadnego związku z kasownikiem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pią Lut 15, 2013 11:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi - dzięki nim klaruje mi się coraz bardziej obraz tego jak powinien wyglądać mój eksponat. Dzięki nim wyeliminowałem również część materiału, którą dopiero zamierzałem kupić, z myślą o eksponacie, czyli wygląda, że zaoszczędziłem trochę kasy Wink, bo pewnie prędzej czy później dowiedziałbym się, że nie mogę tego umieścić w eksponacie.
Mam kolejny dylemat: całostka pocztowa z całą pewnością może być elementem eksponatu; co jednak z całostką, na której interesujący mnie z punktu widzenia eksponatu element zostało dodrukowany ? Żeby nie być gołosłownym przykład:

Kartka pocztowa oryginalna:

Ta sama kartka z dodrukiem:

Podejrzewam, że jeśli dodruk byłby dziełem samej poczty, całostka mogłaby zostać użyta w eksponacie. Jeśli jednak tak nie jest, to co w takim przypadku ? W podanym przykładzie tematyczny jest również stempel na pocztówce, co zapewne kwalifikuje jej użycie w eksponacie jako prawidłowe, więc prosiłbym o odpowiedź z założeniem, że ten stempel jest lub że go nie ma.
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Pią Lut 15, 2013 12:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko się zgadza! Jeżeli nadruk (nadruk, nie dodruk) jest dziełem poczty, to jak najbardziej ilustracja może być wykorzystana do rozwinięcia tematu w eksponacie, natomiast jeśli został wykonany już po opuszczeniu okienka pocztowego, to nie ma nic wspólnego z pocztą, a więc i z filatelistyką. Taka całostka może być oczywiście pokazana w eksponacie tylko dzięki tematycznemu kasownikowi.
Ilustracja może zostać, nie trzeba jej ukrywać pod kartą, albo przykrywać innym walorem (gdyby nie miała żadnego związku z tematem, to szkoda byłoby po prostu na nią miejsca na karcie), to nie będzie błędem, ale byłoby nim np. jakieś odwołanie się w tematycznym tekście do tego co jest widoczne tylko na ilustracji, a nie ma tego na datowniku. To datownik bierze aktywny udział w tematycznej opowieści tworzonej przez cały eksponat, a udział niepocztowej ilustracji może być tylko pasywny.
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Sob Lut 16, 2013 17:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i wszystko jasne. Dziękuję za wszystkie informacje.
Powrót do góry
das

PostWysłany: Czw Gru 17, 2015 16:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy można dołączyć do eksponatu okładkę zestawu całostek?
http://allegro.pl/watykan-komplet-3-cp-papiez-castel-gandolfo-1988-i5862227225.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
archeofil

PostWysłany: Czw Gru 17, 2015 17:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do eksponatu nie!
Powrót do góry
das

PostWysłany: Pon Sie 20, 2018 11:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy można umieścić takie walory:
https://www.delcampe.net/en_GB/collectables/stamps/france-postmark-collection-covers/1921-1960-modern-period/devant-de-lettre-recomandee-de-le-mans-pour-saint-martin-de-connee-mayenne-du-25-4-1934-399788619.html

https://www.delcampe.net/en_GB/collectables/stamps/france-postmark-collection-covers/1961/1977-de-saint-martin-dablois-pour-le-pin-au-haras-fiche-distribution-colis-postal-en-recommande-cad-le-pin-au-haras-244527857.html

https://www.delcampe.net/en_GB/collectables/stamps/france-postmark-collection-covers/1921-1960-modern-period/seine-et-oise-de-saint-martin-du-tertre-env-a-en-tete-de-la-mairie-avec-dateur-a6-du-19-09-1952-604209532.html

zależy mi na nazwach Saint Martin , Saint Eloi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
archeofil

PostWysłany: Pon Sie 20, 2018 15:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chodzi o wykorzystanie nazw miejscowości w eksponacie tematycznym, to oba te walory (piszę oba, bo pierwszego nie mogę zobaczyć, otrzymuję informację o błędzie) jak najbardziej się nadają. W dodatku są niebanalne, choć zawsze warto się pokusić o znalezienie jeszcze starszych przesyłek z tymi nazwami, nawet przedznaczkowych.
Powrót do góry
jankusz

PostWysłany: Pon Sie 20, 2018 17:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwszy obrazek można zobaczyć wpisując w przeglądarce na końcu linku literkę l i nacisnąć enter. Na końcu linku ma być html a jest htm. Literka l zgubiła się prawdopodobnie podczas kopiowania linku. Smile
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pon Sie 20, 2018 18:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jankusz napisał:
Pierwszy obrazek można zobaczyć wpisując w przeglądarce na końcu linku literkę l i nacisnąć enter. Na końcu linku ma być html a jest htm. Literka l zgubiła się prawdopodobnie podczas kopiowania linku. Smile

Link już naprawiony.
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Pon Sie 20, 2018 19:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Walor z pierwszego linku ciekawy, też nadaje się do eksponatu tematycznego (oczywiście tylko ze względu na nazwę miejscowości), ale jego stan jest tragiczny! Na pewno znajdzie się coś lepszego, co warto będzie pokazać w całości, a nie tylko w postaci wycinka (w okienku).
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: