Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Nowe kategoryzowane

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Nowości (nie tylko polskie)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lotar

PostWysłany: Pią Sie 30, 2013 22:14    Temat postu: Nowe kategoryzowane Odpowiedz z cytatem

Jeżeli ktoś jest zainteresowany jak będą wyglądały kolejne polskie znaczki obiegowe to zachęcam do odwiedzenia największego światowego forum filatelistycznego stampboards.com. Obejrzeć je można na wątku "How to kill off philately! Just issue NVI's" ( Jak zabić filatelistykę! Wydać nowe beznominałowe). W polskim internecie chyba już na ten temat napisano wszystko, ale działalność PP została 'doceniona' globalnie. My mamy taką korzyść, że nie musimy czekać, żeby to zobaczyć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reintjedevos

PostWysłany: Nie Wrz 01, 2013 17:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lotar,

gdzie były te dyskusje??

Potrzebuję trochę dodatkowych argumentów na Stampboards!

pozdrawiam, Rein
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Nie Wrz 01, 2013 17:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://stampboards.com/viewtopic.php?f=13&t=48340&hilit=How+to+kill
Powrót do góry
Reintjedevos

PostWysłany: Nie Wrz 01, 2013 17:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wojtku!

JA zacząłem tamtę dsykusję!!

A gdzie te dyskusje w Polsce???

pozdrawiam, Rein
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reintjedevos

PostWysłany: Nie Wrz 01, 2013 17:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Niemczech też!

http://forum.briefmarken.de/index.php?/topic/4382-wie-zerst%C3%B6rt-man-die-philatelie/

pozdrawiam, Rein
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Nie Wrz 01, 2013 19:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Reintjedevos napisał:
Wojtku!
JA zacząłem tamtę dsykusję!!
A gdzie te dyskusje w Polsce???

Sądziłem, że chodzi o dokładny namiar dyskusji na stampsboard.com - stąd moja odpowiedź.
Co do dyskusji w Polsce, to znalazłem kilka na stronach kzp.pl - m.in. tutaj:
http://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n29-n2916
http://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n29-n2937
http://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n30-n3043
http://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n30-n3076
Nie wnikam w zawartość merytoryczną tych dyskusji. Być może są jeszcze jakieś fora, gdzie podobne dyskusje były toczone, nie są mi one jednak znane.
Powrót do góry
Reintjedevos

PostWysłany: Nie Wrz 01, 2013 19:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wojtku,

bardzo dziękuję!

pozdrawiam, Rein
Powrót do góry
Andrzej_pzf

PostWysłany: Nie Wrz 01, 2013 21:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może to co teraz napiszę nie zyska popularności ale uważam że znaczki beznominałowe i inne na dziś nie znane nowe wymysły (idiotyzmy) nie są w stanie zabić filatelistyki! Filatelistyki na świecie jest tyle że nasz umysł nie jest w stanie tego ogarnąć. Życia nie wystarczy aby tylko małą część tego zebrać. Mnie osobiście nowości do niczego nie są potrzebne. Na tych nowych pomysłach jestem przekonany że tylko poczta straci.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Lotar

PostWysłany: Pon Wrz 02, 2013 16:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dyskusja rzeczywiście głównie toczyła sią na KZP. Ja przynajmniej parę razy wyraziłem swoją opinię. Ta cała koncepcja jest nieporozumieniem: - wszystkie obiegowe jako beznominałowe, ich ilość, projekt jak dla obszarów plebiscytowych lub okupowanych bez żadnego odwołania do polskich motywów. Również ich pocztowa użyteczność dla klientów czy pracowników poczty dużo gorsza. Innymi słowy nie chodzi tylko o to, że mamy nowe beznominałowe tylko o to, że ten projekt jest tak totalny i nigdzie nie poza Polską, w takim zakresie, nie występuje. Przypomnę, że pod koniec zeszłego roku PP sygnalizowała zamiar wydawania znaczków okolicznościowych, które miały być w sprzedaży i w obiegu przez rok (czy 9 miesięcy? - to musi być gdzieś na forum). Na szczęście z tego zrezygnowano, ale tego rodzaju silny podział na obiegowe beznominałowe i okolicznościowe "pamiątki filatelistyczne w formie znaczka" to ewidentnie zabijałoby filatelistykę.
Wbrew temu co napisał Andrzej_zgpzf współczesne znaczki obiegowe są mocno zbierane na całym świecie i widać wyraźnie, że wiele poczt zrobiło z nich lub próbuje sprzedawać je jako produkt kolekcjonerski.
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sro Wrz 04, 2013 18:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wtrącę swoje 3 grosze. Po pierwsze - koniec filatelistyki wróżono już nieraz. Miały ją już wykończyć chociażby znaczki z automatów czy też korespondencja bezznaczkowa dla masowych nadawców. Mimo to filatelistyka istnieje i istnieć będzie, bo zawsze znajdą się jacyś zakręceni miłośnicy małych papierków z ząbkami (a czasem bez Smile ). Na pewno nie będzie to już hobby dla milionów, tylko pewnie sukcesywnie stawać się będzie bardziej elitarne, ale tym niech się martwią ci którzy z filatelistyki żyją, tudzież działacze organizacji filatelistycznych, zwłaszcza ci, którzy poza pobieraniem składki i łaskawym przyniesieniem abonamentu na stół nic więcej zaoferować nie potrafią. Po drugie - znaczki beznominałowe czy też kategoryzowane nie pojawiły się wczoraj tylko wydawane są od lat. Co więcej - nie tylko obiegówki, ale też wydania okolicznościowe emitowane są w tej formie - wystarczy popatrzeć chociażby na emisje Islandii, Belgii, RPA i innych krajów. Dla poczty jest to rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne. W przypadku zmiany taryfy eliminuje się bałagan związany z wycofywaniem starych i nieprzydatnych już pocztowo znaczków i wprowadzaniem nowych. Finansowo też jest to dla poczty czysty zysk. Nie wypowiadam się w kwestii estetyki polskich znaczków beznominałowych, bo to rzecz gustu. Mi osobiście te "kafelki" się nie podobają, owady prezentuję się już lepiej. Czy można było wybrać inny motyw - to temat rzeka i pewnie każdy będzie tu miał inne zdanie (w zależności od tego co sam zbiera Smile ). Po trzecie - nawet gdyby od dzisiaj Poczta Polska zaprzestała wydawania znaczków okolicznościowych to i tak nikt poza filatelistami by tego pewnie nie zauważył Very Happy Po prostu znaczki okolicznościowe i tak trafiają się w okienkach pocztowych sporadycznie, a w małych miasteczkach i wsiach prawie wcale. Po czwarte wreszcie - jak już wspomniał Andrzej - znaczków jest tak dużo, że nawet nie interesując się nowościami znajdzie się temat czy kraj, który można zbierać latami. I jeżeli coś może zabić filatelistykę, to prędzej będzie to właśnie niepohamowana i bezsensowna polityka emisyjna, polegająca na mnożeniu wydań bez potrzeby pocztowej (nikt mi nie wmówi, że np. ciągłe wydawanie bloczków ma uzasadnienie pcztowe Smile) a tylko i wyłącznie w celu "dojenia" kasy od naiwnych filatelistów.
Powrót do góry
metal

PostWysłany: Sro Wrz 04, 2013 22:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Racja filatelistyka staje się elitarna ale głównie z powodów finansowych a nie że szef koła wydaje tylko abonament. Większość zbieraczy ogranicza się tylko do odbioru znaczków i to im wystarcza.
Przy tak wysokich nominałach stosowanych na większości znaczków coraz więcej ludzi po prostu przestaje zbierać bo ich nie stać. I to jest główny problem obecnie. Zbyt wysoki nominał.
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Czw Wrz 05, 2013 08:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

metal napisał:
Racja filatelistyka staje się elitarna ale głównie z powodów finansowych a nie że szef koła wydaje tylko abonament. Większość zbieraczy ogranicza się tylko do odbioru znaczków i to im wystarcza.
Przy tak wysokich nominałach stosowanych na większości znaczków coraz więcej ludzi po prostu przestaje zbierać bo ich nie stać. I to jest główny problem obecnie. Zbyt wysoki nominał.

A kto Ci kolego każe zbierać nowości? I to czyste? Jestem tematykiem, ale nie uważam za konieczne kupowanie wszystkie co się w świecie ukazuje z mojego tematu, bo zamiast wydawać kilkadziesiąt czy kilkaset zł na jakieś kolorowe barachło z Gwinei czy innego niepoważnego pocztowo kraju wolę za te same pieniądze nabyć jakiś dużo filatelistycznie ciekawszy starszy walor - próbę, całość z obiegu z rzadkim stemplem, etc.
A co do kół - nie czarujmy się. Ktoś kto ma większe ambicje niż tylko upychanie abonamentu w klaserach jubileuszowych na pomoc koła zazwyczaj nie ma co liczyć. Literatura, kontakty, budowa eksponatu czy badania - to wszystko trzeba sobie organizować samemu.
Powrót do góry
metal

PostWysłany: Czw Wrz 05, 2013 11:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytać ze zrozumieniem. Nie piszę o sobie czy stać mnie na znaczki czy nie. Piszę o filatelistach z którymi sie spotykam i są to zazwyczaj osoby starsze. Dla nich filatelistyka to zbieranie polskich znaczków i upychanie w klaserach i to ich cieszy. Lub cieszyło. Nie wszyscy mają aspiracje stania się badaczem i odkrywcą nieznanego. Nie interesują ich znaczki z innych krajów. Przy tak wysokich nominałach i cenach jakie trzeba płacić za kwartał myślą o zaprzestaniu przygody z filatelistyką. Dla mnie to jest smutne że ludzie zbierający znaczki 30, 40 lat rezygnują z powodu - nie wiem jak to nazwać - nie uzasadnionej pazerności, głupoty (ktoś to może jeszcze nazwać biznesem rynkowym) poczty polskiej.
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Czw Wrz 05, 2013 18:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bez urazy, ale argumentacja wg mnie nonsensowna. Idąc tym tropem rozumowania właściwie nie powinno być filatelistów. Też mam w swoim temacie kilka pozycji, których pewnie nigdy z racji rzadkości i ceny miał nie będę. Czy powinienem z tego powodu rzucić filatelistykę? A co z tymi, którzy zbierają np. PMW? Ilu z nich będzie mieć 10 kr wydania krakowskiego? Też powinni zrezygnować? Każdy rodzaj hobby wiąże się z nakładami finansowymi - mniejszymi lub większymi. Akurat filatelistyka jest hobby na tyle pojemnym, ze każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie przesadzałbym z tą "biedą" polskich filatelistów. Cały rocznik 2012 wg nominału wyszedł ok. 120 zł (znaczki + bloki). Czy to w skali roku taka znowu duża kwota? Chyba, że ktoś "musi" mieć te wszystkie arkusiki i kombinacje, ale to już kwestia jego świadomego wyboru. Można zbierać też znaczki kasowane z obiegu, ale to wymaga zachodu i szukania, a nie odebrania 4 razy w roku koperty w kole.
Piszesz kolego, ze "Nie wszyscy mają aspiracje stania się badaczem i odkrywcą nieznanego.". Zgoda, tyle że ambicją i powodem do dumy każdego koła powinno być posiadanie w swoich szeregach właśnie wystawców, publicystów, badaczy czy ekspertów. I takich ludzi (z ambicjami) należy promować. Jeżeli w kole nie ma tradycji wystawienniczych to ułatwić kontakt z wystawcami poziom wyżej - przez oddział czy okręg. Niestety, większość kół filatelistycznych to tylko punkty poboru składek i rozdziału abonamentu, a osoby które w tym zaklętym kręgu niemocy próbują coś działać są niejednokrotnie zamiast zachęty - zniechęcane do działania. Bo przecież po co się wychylać.

I jeszcze jedno: na 37 wydanych do tej pory w bieżącym roku znaczków 23 (czyli niemal 2/3) to znaczki o nominale / kategorii odpowiadającej 8 najniższym taryfom wg cennika PP. Z pozostałych 14 znaczków 8 to znaczki kategoryzowane do cięższych przesyłek, czyli wydane zapewne jednorazowo (nie ma uzasadnionej potrzeby wydawać ich więcej). Czy to aż taka pazerność PP? Mogę wskazać bardziej "pazerne" poczty.
Powrót do góry
Lotar

PostWysłany: Pią Wrz 06, 2013 17:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widać, że pan Adam nie zbiera polskich nowości. Koszt zakupu wszystkich 24 kategoryzowanych to (o ile nie pomyliłem się) 158,70 zł. To jest właśnie wymiar finansowy tego bezsensownego pomysłu. Metal ma rację - duża pazerność. A co do wcześniejszych uwag to powtórzę: Nie ma takiej poczty, która przypisałaby 24 kategoriom w cenniku 24 znaczki obiegowe beznominałowe. I na dodatek wyemitowała je w jednym roku. Roczny koszt abonamentu w innych krajach oczywiście bywa wielokrotnie wyższy, ale PP sprzedaje swoje znaczki polskim filatelistom.
Na razie wstrzymałbym się z oceną czy to będzie jednorazowy koszt, bo przecież, żeby ten cały projekt był nowoczesny i chociaż w jakiejś mierze zbliżał nas do powszechnych standardów to te same znaczki powinny być wydane jako samoprzylepne. Dla klientów wygodniej.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Nowości (nie tylko polskie) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: