Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

erki Polska

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Inne działy filatelistyki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Czw Sty 05, 2012 00:07    Temat postu: erki Polska Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj na przesyłkach znalazłem dziwne, trójdzielne erki:

Poszperałem na internecie i znalazłem informację na stronie Poczty Polskiej:
"Nowa nalepka R posiada 3 nalepki cząstkowe z kodem kreskowym:
- nalepka zielona – umieszczana będzie na potwierdzeniu nadania przesyłki poleconej,
- nalepka żółta – przeznaczona jest dla listonoszy w fazie doręczania przesyłki do odbiorcy,
- nalepka niebieska – przeznaczona jest do wykorzystania na „potwierdzenie odbioru”, jeżeli klient zdecyduje się na skorzystanie z tej usługi komplementarnej."

Naklejki ładnie ewoluują. Można niezłą specjalizację zrobić z historii tych erek...
Kolor zielony jest na samym dole, niebieski w środku, żółty u góry.
Zatem nie rozumiem tylko dlaczego ten zielony pasek na powyższym skanie dotarł na liście skoro wg powyższej instrukcji ma być naklejony na potwierdzeniu nadania...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
archeofil

PostWysłany: Wto Sty 17, 2012 13:23    Temat postu: Po co są trójdzielne erki? Odpowiedz z cytatem

A ja dzisiaj otrzymałem przesyłkę poleconą wysłaną wczoraj (16 stycznia) w Gnieźnie (UP 5), na której naklejona jest nowa nalepka polecenia ze wszystkim trzema nalepkami cząstkowymi.
Co więc zostało naklejone na potwierdzeniu nadania? Co wziął listonosz?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
morganghost

PostWysłany: Wto Sty 17, 2012 13:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ta informacja na stronie Poczty Polskiej to trochę niejasna jest. Nadałem wczoraj list polecony i na potwierdzeniu nadania dostałem nalepkę żółtą Question
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Wto Sty 17, 2012 13:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sądzę, że w początkowej fazie wdrażania tego nowego systemu identyfikacji polecenia będzie mały bajzel, trochę czasu minie zanim pocztowcy przestawią się na nowe zasady. Powyższe przykłady to chyba efekt tego zamieszania.
Swoją drogą - czy jest na forum jakiś pracownik Poczty Polskiej Smile ?
Powrót do góry
AOJ

PostWysłany: Wto Sty 17, 2012 15:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poczta jeszcze ma kłopoty, w piątek dostałem list tylko bez zielonej części, dzisiaj tylko z zieloną.
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Wto Sty 17, 2012 16:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie na poczcie pani nie potrafi prawidłowo wypisać potwierdzenia nadania erki, a o nowych naklejkach nie w pomne. Dałem jej swoją książkę nadawczą i nie bardzo wiedziała gdzie ma to wkleić Sad
Powrót do góry
Graf Orlok

PostWysłany: Wto Sty 17, 2012 20:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawdę mówiąc to co za różnica kto gdzie zabierze którą część. Różnią się tylko kolorową kreską czy "końcówką". Z tego powodu podejrzewam, że jeszcze dłuuuugo dostarczone przesyłki będą zawierały losową ilość nalepek z losowymi kolorami. Ciekawe czy ktoś to weryfikuje wewnątrz poczy. Podejrzewam, że nie, bo i po co?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
TaWicz

PostWysłany: Wto Sty 17, 2012 21:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Graf Orlok napisał:
Prawdę mówiąc to co za różnica kto gdzie zabierze którą część. Różnią się tylko kolorową kreską czy "końcówką". Z tego powodu podejrzewam, że jeszcze dłuuuugo dostarczone przesyłki będą zawierały losową ilość nalepek z losowymi kolorami. Ciekawe czy ktoś to weryfikuje wewnątrz poczy. Podejrzewam, że nie, bo i po co?

Na razie stosowane tego wzoru nalepek polecenia to okres wdrażania, stąd bierze się chyba dowolność używania pasków z odpowiednimi kolorami do różnych czynności. Jak wynika z moich obserwacji praktycznie na dowodach nadania naklejane są "żółte" numerki, a nie jak podano w oficjalnym komunikacie - "zielone". Po okresie rozruchu i wprowadzenia stosowania tych nalepek i w fazie nadawczej i oddawczej - kolorystyka napewno będzie ściśle przestrzegana do potwierdzania odpowiednich czynności, gdyż tylko w ten sposób wyeliminować będzie można ewentualne nadużycia!
Powrót do góry
morganghost

PostWysłany: Sro Sty 18, 2012 00:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Graf Orlok napisał:
Prawdę mówiąc to co za różnica kto gdzie zabierze którą część. Różnią się tylko kolorową kreską czy "końcówką".

Z logicznego punktu widzenia badając to pod każdym kątem, nawet w przypadku reklamacji kolor faktycznie nie ma znaczenia. Pani na poczcie weźmie kod, przyłoży go do skanera i wie wszystko.
Powrót do góry
TaWicz

PostWysłany: Sro Sty 18, 2012 00:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z laickiego punktu widzenia może nie ma różnicy, z praktycznego - owszem. Przykład - proszę bardzo: jeśli w karcie oddawczej gdzie kwitują odbiór przesyłek adresaci doręczyciel naklei inny kolor niż ustalony jest to sygnał, że możliwe jest nadużycie (jakie: ano potencjalnie choćby takie, że do karty wklejono np. "niebieski" pasek przeważnie nie wykorzystywany - bo tylko do zpo - a inna przesyłka "wyparuje", czyli ilościowo będzie się zgadzało, przedmiotowo - NIE), chyba nikt z adresatów nie sprawdza numeracji, tylko kwituje odbiór... Do zrozumienia tego potrzebna jest dokładna znajomość i procedur i programów, a to jest wewnętrzną sprawą poczty...
Powrót do góry
morganghost

PostWysłany: Sro Sty 18, 2012 11:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Owszem, jest jakaś odgórna ustalona procedura, wedle której należy postępować. Ale można się zastanowić nad sensem tej procedury (podobnie jak można się zastanawiać nad sensem wielu procedur prawnych w państwie).
Powrót do góry
izywec

PostWysłany: Nie Mar 25, 2012 00:42    Temat postu: nowe r-ki Odpowiedz z cytatem

Życie pokazało, że z reguły pracownicy Poczty Polskiej nie czytają /zatem nie mogą znać/ zarzadzeń swoich przełożonych. Dotyczy to czasami kierownictwa placówek a z reguły szeregowych pracowników. Wiele razy musiałem pokazywać i odczytywać odpowiednie zarządzenia Dyrekcji poczty aby załatwić sprawy dotyczące Kół Filatelistycznych, abonamentu, prowizji czy rodzajów przesyłek. Ostatni "casus" to przerażenie gdy wysyłałem na drugą półkulę przesyłkę w tzw. "worku pocztowym".
Opisane sytuacje wcale mnie nie dziwią bo w swej większości kadra PP nie rozumie tekstów zarzadzeń. Smutne to ale prawdziwe. Tak było za PRL-u i pozostało do dzisiaj bo właśnie w tej instytucji jeszcze nie zauważono 1989 roku!
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Sro Kwi 11, 2012 10:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że z punktu widzenia klientów poczty, w tych nowych R-kach ważne jest to, że podany jest na nich pełny, 20-znakowy numer nadania przesyłki, który trafia również na potwierdzenie nadania przesyłki (nalepka zielona). Znajomość tego numeru pozwala śledzić przesyłkę za pośrednictwem strony:
http://sledzenie.poczta-polska.pl
Na dotychczasowych potwierdzeniach nadania pracownicy poczty wpisywali tylko końcowe cyfry z numeru identyfikacyjnego, co uniemożliwiało w/w śledzenie. Teraz po wysłaniu listu poleconego, można przesłać ten numer do odbiorcy listu, żeby sam mógł również śledzić losy przesyłki - docenić to powinni szczególnie sprzedawcy wysyłający towar do klientów z pośrednictwem poczty.
Powrót do góry
al

PostWysłany: Sro Kwi 25, 2012 10:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

eNWu napisał:
Teraz po wysłaniu listu poleconego, można przesłać ten numer do odbiorcy listu, żeby sam mógł również śledzić losy przesyłki - docenić to powinni szczególnie sprzedawcy wysyłający towar do klientów z pośrednictwem poczty.

Życie jednak pokazało, że bałagan dalej panuje na Poczcie Polskiej.
Wczoraj wysyłałem polecony-priorytet do Niemiec. Dalej trzeba "Potwierdzenie nadania" wypisywać samemu ręcznie (w Rosji już od 2 lat dostaje się wydruk z komputera). Pani w okienku dalej na potwierdzeniu za granicę wpisuje numer ręcznie (i znów losowałem, czy pani napisała 11 czy 4). Kiedy się upomniałem o naklejkę - stwierdziła, że jeszcze nikt nie wymyślił naklejek z numerem na przesyłki zagraniczne. Shocked
Naklejki dotyczą tylko przesyłek krajowych. Shocked
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Inne działy filatelistyki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: