Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

   Pingwiny roku 2011

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Nowości (nie tylko polskie)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
elka26Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 389
Skąd: Warmia

PostWysłany: Sob Gru 03, 2011 15:34    Temat postu: Pingwiny roku 2011 Odpowiedz z cytatem

Wzorując się na poście dotyczącym znaczków Watykanu wydanym w 2011 r. chcę przedstawić dorobek roku 2011 jeżeli chodzi o pingwiny.
A był to rok znaczący gdyż obchodzono w nim dwie doniosłe rocznice - setną rocznicę zdobycia bieguna południowego oraz 50 rocznicę wejścia w życie Traktatu Antarktycznego regulującego wszelkie kwestie polityczne związane z tym kontynentem.
Nic więc dziwnego że znaczków związanych tematycznie z tymi rocznicami pojawiło się nieco więcej a co za tym idzie także i pingwinów.

Jako pierwszy niech rozpocznie te prezentację moim zdaniem najładniejszy walor wydany w tym roku paradoksalnie wydany przez tropikalne państwo nie mające właściwie nic wspólnego z badaniami polarnymi co nie przeszkodziło w uczczeniu rocznicy Traktatu tym jakże pięknym walorem:Dwa najpiękniejsze gatunki pingwina jakimi są pingwiny cesarskie i królewskie prezentują sie tutaj wyjątkowo dostojnie.

Także rocznica zdobycia bieguna została uczczona przez pocztę Mikronezji:Rocznicy traktatu poświęciła odpowiedni walor także poczta Japonii wydając znaczki w stylistyce charakterystycznej dla tego kraju:Poczta Japonii wydała także walor który jak dla mnie jest numerem 2 jezeli chodzi o urodę. Piękne połączenie zróżnicowanej treści w jednym arkuszu:Zadziwiające są za to trzy następne walory poświęcone rocznicy traktatu wydane przez pocztę Mozambiku na których główną postacią jest Nansen o którym wiadomo przecież że nigdy nie był na Antarktydzie!! No ale znajomość geografii i historii u projektantów znaczków tych egzotycznych krajów jest zadziwiająca nieraz. Ale pingwiny znalazły się na nich Smile)
Także poczta Togo nie omieszkała wydać walorów antarktycznych , ale tutaj prawidłowo umieszczono podobiznę Roalda Amundsena:Podobny walor wydała także poczta Argentyny:Także związki pingwinów z nauką znalazły swoje odbicie na znaczkach. Chociaż ten związek to głównie wszędobylska ciekawość zwłaszcza pingwinów Adeli oraz pingwinów maskowych. Ale na tych walorach widzimy ich w otoczeniu bądż naukowców jak na znaczków wydanych przez TAAF:

Bądź też w towarzystwie satelity kosmicznego! - jak na tym znaczku argentyńskim:A także jako świadkowie wypraw polarnych - bloczek wydany przez AAT:Pozostałe walory wydane w tym roku poświęcone były głównie i ochronie przyrody i ginącym gatunkom. Najpiękniejsze to te wydane przez pocztę Południowej Georgii:

walory o podobnej treści wydały także: poczta Korei - ciekawy pomysł:podobny stylistycznie walor Białorusi:i utrzymane w tradycyjnej formie walory poczt Nikaragui oraz Togo:

Pozostałe walory na których możemy zobaczyć pingwiny to walory już typowo przyrodnicze pokazujące pingwiny w ich naturalnym środowisku, tak jak walor poczty Gwinei-Bissau poświęcony przyrodzie wysp Galapagos:

[img]http://www.img.f4a.eu/images/47262622.jpg

i podobny walor tym razem poczty Ekwadoru:inne walory to wydane przez Namibię:Południową Georgię:pocztę Falkland oraz BAT:

[img]ttp://www.img.f4a.eu/images/9019449.jpg[/img]To akurat nowości z tego miesiąca stąd tez nieco złe zdjęcia. Na koniec roku ma się ukazać także jeszcze jeden walor z pingwinem wydany przez TAAF ale jeszcze zdjęcia nie posiadam.

No i na koniec coś dla dzieci. Znaczki samoprzylepne przedstawiające stylizowane figurki zabawek w tym także i pingwina oczywiście. Walor wydany przez pocztę Korei Płd.:I to już chyba wszystkie wydane w tym roku znaczki na których widnieją pingwiny. Który z nich jest najładniejszy? Kwestia gustu rzecz jasna.

Moja prywatna klasyfikacja to:

1 Mikronezja

2. Japonia

3. Płd Georgia.

Trochę dużo zebrało mi się w jednym poście tych pingwinów, ale są one niezwykle urocze Smile)) więc mam nadzieję że będzie mi to wybaczone.[img][/img]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MariuszDołączył: 17 Mar 2007
Posty: 799
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Sob Gru 03, 2011 16:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajny wątek. Proponuję kontynuację w przyszłym roku.
Jak dla mnie, bezkonkurencyjna jest seria z Białorusi.
Przepiękne barwy i sposób przedstawienia arktycznej nocy. Naprawdę świetny.
Drugi to bloczek AAT.
Trzecie miejsce na podium - Mikronezja (pierwsze zdjęcie).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Voyteck
Administrator


Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 874

PostWysłany: Sob Gru 03, 2011 17:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja chciałbym zwrócić uwagę na walor z Argentyny: ze względu na ciekawe rozwiązanie kwestii perforacji oraz na fakt, że mamy do czynienia w tym przypadku z polonikiem - z prawej strony bloku jest polska flaga. No chyba że w tym przypadku akurat chodzi o flagę Indonezji, która jak wiadomo ma ten sam układ barw na fladze Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MariuszDołączył: 17 Mar 2007
Posty: 799
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Sob Gru 03, 2011 17:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Są na bloczku obydwa państwa (Polska i Indonezja) Smile
Witam Kolegę Wojtka po długiej nieobecności Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
elka26Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 389
Skąd: Warmia

PostWysłany: Sob Gru 03, 2011 19:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na bloczku znajdują się flagi państw będących sygnatariuszami Traktatu Antarktycznego.
Ulegam więc pokusie rozszerzenia informacji i podaję nieco informacji związanych z powyższym Traktatem:


Traktat Antarktyczny, znany także jako Pakt lub Układ Antarktyczny (ang. Antarctic Treaty) - międzynarodowa umowa regulująca polityczno-prawny status Antarktydy, jedynego niezamieszkanego kontynentu. W porozumieniu tym Antarktyda zdefiniowana jest jako lądolód położony na południe od równoleżnika 60° S.

Traktat Antarktyczny podpisano 1 grudnia 1959 w Waszyngtonie, ale wszedł on w życie dopiero 23 czerwca 1961. Sygnatariuszami było 12 państw, które podczas III Międzynarodowego Roku Geofizycznego (1957-5Cool prowadziły badania geograficzne na Antarktydzie. Były to: Argentyna, Australia, Belgia, Chile, Francja, Japonia, Nowa Zelandia, Norwegia, RPA, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Związek Radziecki. Traktat był pierwszym dokumentem ograniczającym działania zbrojne podczas "zimnej wojny".

Głównym celem paktu jest leżące w interesie całej ludzkości zapewnienie wykorzystania Antarktydy jedynie do celów pokojowych, tak, aby nigdy nie stała się ona przyczyną międzynarodowych konfliktów. Traktat zabrania jakichkolwiek działań o charakterze militarnym, lecz nie wyklucza przebywania na terytorium antarktycznym pracowników wojskowych. Dokument rozstrzyga też kwestie związane z roszczeniami terytorialnymi. Badania naukowe mają być efektem współpracy, a ich wyniki są dostępne dla wszystkich. Zabrania się przeprowadzania prób z bronią atomową oraz zanieczyszczania tego rejonu świata. Obszar objęty Traktatem Antarktycznym wynosi 52,5 mln km².

Traktat tworzy 14 artykułów:

* Art. 1 - użycie terytorium Antarktyki w celach pokojowych, zakaz działań zbrojnych i testów broni (wojskowy personel i sprzęt mogą być użyte tylko w celach pokojowych)
* Art. 2 - wolność badań naukowych
* Art. 3 - swobodna wymiana informacji i personelu, współpraca z ONZ itp.
* Art. 4 - niewysuwanie żadnych roszczeń terytorialnych (Res Nullius - ziemia niczyja)
* Art. 5 - zakaz testów broni jądrowej
* Art. 6 - traktat obejmuje lądolód na południe od 60 równoleżnika
* Art. 7 - swobodny dostęp do baz, instalacji itp. dla kontrolerów Traktatu, informowanie o zamiarze użycia wojska
* Art. 8 - jurysdykcja nad naukowcami i obserwatorymi przez ich własne kraje
* Art. 9 - regularne spotkania członków Traktatu
* Art. 10 - piętnowanie łamania postanowień Traktatu przez jakiekolwiek państwo na świecie.
* Art. 11 - wynikłe spory rozwiązywać należy pokojowo między członkami Traktatu bądź z użyciem Miedzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości
* Art. 12, 13, 14 - sprawy "techniczne", dotyczące m. in. przyjmowania członków i dokonywania zmian w Traktacie.

Corocznie odbywające się spotkania konsultacyjne umożliwiają sprawowanie kontroli nad działalnością człowieka na Antarktyce. Tylko 28 z 45 państw członkowskich ma prawo głosowania i są to oprócz 12 państw założycielskich (podano rok wstąpienia i rok używania prawa głosu): Brazylia (1975/1983), Bułgaria (1978/1998), Chiny (1983/1985), Ekwador (1987/1990), Finlandia (1984/1989), Hiszpania (1982/1988), Holandia (1967/1990), Indie (1983/1983), Korea Południowa (1986/1989), Niemcy (RFN: 1979/1981, NRD także należało do TA), Peru (1981/1989), Polska (1961/1977), Szwecja (1984/1988), Ukraina (1992/2004), Urugwaj (1980/1985), Włochy (1981/1987). Żeby uzyskać prawo głosu, trzeba posiadać stację badawczą na Antarktydzie.

Kraje nie posiadające prawa do udziału w konferencjach (podano rok wejścia): Austria (1987), Czechy (1962, jako Czechosłowacja), Dania (1965), Estonia (2001), Grecja (1987), Gwatemala (1991), Kanada (1988), Kolumbia (1989), Korea Północna (1987), Kuba (1984), Papua-Nowa Gwinea (1981), Rumunia (1971), Słowacja (1993), Szwajcaria (1990), Turcja (1996), Wenezuela (1999) i Węgry (1984).

Pełny tekst Traktatu oraz innych regulacji prawnych można znaleźć tutaj:

http://www.arctowski.pl/index.php?p=154
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Nowości (nie tylko polskie) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB (C) 2001, 2005 phpBB Group
Theme Retred created by JR9 for stylerbb.net