Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

   Watykan 2012

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Nowości (nie tylko polskie)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MariuszDołączył: 17 Mar 2007
Posty: 799
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Pią Gru 02, 2011 22:54    Temat postu: Watykan 2012 Odpowiedz z cytatem

Plan emisji na rok 2012:
1. Rafael: Madonna Sykstyńska i Madonna di Foligno (wydanie wspólne z pocztą Niemiec)
2. Wielkanoc
3. 400 rocznica śmierci ojca Christophorus Clavius, SJ
4. 50 Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny
5. VII Światowe Spotkanie Rodzin
6. Europa 2012 "odwiedziny..."
7. 100 rocznica urodzin Jana Pawła I
8. Pielgrzymki Benedykta XVI w 2011 r.
9. 400-lecie założenia Tajnych Archiwów Watykanu
10. 1700 rocznica bitwy na Moście Mulwijskim (wydanie wspólne z pocztą Włoch)
11. 600 rocznica urodzin św. Joanny d'Arc (wydanie wspólne z pocztą Francji)
12. Boże Narodzenie
********************
Aerogramy:
13. 500.rocznica uwolnienia z niewoli św. Hieronima Emiliani


Ostatnio zmieniony przez Mariusz dnia Sob Wrz 29, 2012 23:45, w całości zmieniany 14 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Joanna
Gość

PostWysłany: Sob Gru 03, 2011 01:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szczególnie ciekawi mnie jak będzie wyglądało:
600 rocznica urodzin św. Joanny d'Arc (wydanie wspólne z pocztą Francji) Wink
Powrót do góry
MariuszDołączył: 17 Mar 2007
Posty: 799
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Sob Gru 03, 2011 09:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem, że to zainteresowanie wynika z powinowactwa imienia Wink
Może znajdą jakiś obraz w pinakotece. W każdym razie szybko się dowiemy, bo urodziła się 6 stycznia, więc na początku przyszłego roku poznamy odpowiedź.
Abstrahując od philatelie, jakiś czas temu znaleziono w Watykanie skrzynie, a w nich pocięte taśmy filmowe filmu z ... 1908 roku, właśnie o Joannie d'Arc który miał premierę we Francji rok później. Ścinki poddano konserwacji, posklejano (chyba w dobrej kolejności) i zobaczono. Ten filmik to ponoć klejnot kinematografii.
Mnie ciekawi jak uczczą Archiwa Watykańskie i to tajemniczo brzmiące wydanie "wizyty" Europy. Ładne powinno być wydanie z okazji Kongresu Eucharystycznego, zazwyczaj są to w moim mniemaniu udane projekty. Kiedyś puścili parę serii z tej okazji, gdzie przedstawienie było w formie witrażu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
elka26Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 389
Skąd: Warmia

PostWysłany: Sob Gru 03, 2011 11:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo podoba mi się ta bardzo racjonalna polityka emisyjna poczty watykańskiej. A przecież też mogliby wydawać o wiele więcej walorów gdyż na pewno znalazłyby nabywców - ale jednak rozsądek bierze górę a nie chęć spekulacji.
Spośród planów emisyjnych jeden temat jest niesłychanie doniosły i to dla całej Europy. Jest to rocznica wydarzenia które zmieniło bieg historii i ukształtowało współczesną Europę.
Chociaż współcześni twórcy Unii Europejskiej jakoś skrzętnie ten fakt pomijają. Mam na myśli oczywiście rocznicę bitwy na Moście Mulwijskiem która zaowocowała nie tylko militarnym zwycięstwem poźniejszego cesarza Konstantyna Wielkiego ale także przyśpieszyła oficjalne uznanie chrześcijaństwa.
W dniu 28 października 312 r. jak podaje historyk Euzebiusz z Cezarei Konstantyn miał sen w którym ujrzał krzyż i usłyszał głos - pod tym znakiem zwyciężysz.
Nie wdając się w dywagacje historyczne przypomnę iż 100 lat temu poczta grecka uczciła to wydarzenie wydając taki to oto znaczek:Greckie słowa -"en touto nika" widniejące na tym znaczku są właśnie słowami z snu Konstantyna.

Bardzo ciekawa jestem jaki walor uczci tą niezwykle i niestety zapomnianą rocznicę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
FDC
Gość

PostWysłany: Sob Gru 03, 2011 17:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

UNPA przygotowuje 6 -7 emisji rocznie Smile
Powrót do góry
MariuszDołączył: 17 Mar 2007
Posty: 799
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Sob Lut 11, 2012 23:16    Temat postu: 400 rocznica śmierci ojca Christophorusa Clavius, SJ Odpowiedz z cytatem

Watykan właśnie pochwalił się swoimi nowymi znaczkami na ten kwartał, więc wspólnie z kol. Wojtkiem zaprezentujemy je Wam w najbliższym czasie.
Zacznę akcentem jezuickim.
3.

Data wydania: 1.III.
Liczba znaczków: 1
Nominał: 1,60 EUR
Format: 35x35 mm
Ząbkowanie: 14 1/4
Liczba sztuk w arkuszu: 10
Format arkusza: 94 x 199 mm
Typ druku: offset
Drukarnia: Printex (Malta)
Max. nakład: 300.000 szt.
Wydanie z okazji: 400. rocznicy śmierci ojca Claviusa, SJ (z niem. Klau)
Opis:
Urodził się w 1538 r. w Bambergu (Niemcy) i jest nieodłączną częścią historii chrześcijaństwa, matematyki i astronomii. Informacje na temat jego wcześniejszego życia są niestety skąpe. Wiadomo, że w wieku 17 lat wstąpił do Towarzystwa Jezusowego (jezuitów) i z początkiem swojego powołania przyjmował go sam założyciel, św. Ignacy Loyola. Następnie studiował na Uniwersytecie Coimbra w Portugalii, gdzie po raz pierwszy zaobserwował całkowite zaćmienie słońca. Zjawisko to obudziło w nim zainteresowanie astronomią. Później jeszcze uzupełnił swoje studia w Rzymie na kierunkach filozofii i teologii. W 1567 r. przejął katedrę matematyki na Collegium Romanum (jezuickie kolegium), którą prowadził do 1595 r. W tym okresie napisał szereg naukowych książek dla arytmetyki, geometrii, algebry i dotyczące astrolabium (dziadek kompasu). Wprowadza np. nawiasy i symbole algebraiczne. W wydanej w 1608 roku "Algebrze" dowodzi, że (-2)×( -3) = 2×3 jest prawdą dla liczb, ale nie dla symboli. Napisał wtedy: "Umysł ludzki nie jest w stanie uchwycić powodów, dla których niewiadome i ich znaki zachowują się w taki sposób." Przewodził komisji, powołanej przez papieża Grzegorza XIII, do reformy kalendarza juliańskiego (po reformie przyjęto nazwę "kalendarza gregoriańskiego"). Dzięki dziełom matematycznym oraz wykładom jakie prowadził zyskał miano Euklidesa XVI wieku.
Ojciec Clavius studiował również nowe spostrzeżenia astronomów: Kopernika, Keplera i Galileo. Prowadził rozległą korespondencję z najbardziej znacznymi osobistościami świata nauki, w której wymieniał uwagi na temat prowadzonych przez siebie badań naukowych. Zmarł mając 74 lata, 12.lutego.1612 r. w Rzymie. Właśnie jutro, przypada równe 400-lecie jego śmierci. Na znaczku w kodowaniu rzymskim, została zapisana data śmierci i obecny rok (1612 = MDCXII; 2012 = MMXII).
Jeden z największych kraterów na Księżycu został nazwany jego nazwiskiem, co potwierdza jego wkład w rozwój nauki.Wcześniej, 20 lat temu, z okazji 400-lecia powstania kalendarza gregoriańskiego, Watykan również uczcił tego zakonnika na znaczku Mi812, przedstawiającego klęczącego o. Claviusa przed papieżem Grzegorzem XIII i przekazującemu mu zreformowany kalendarz juliański:

Bloczek Mi4 z kompletną serią:
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Voyteck
Administrator


Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 874

PostWysłany: Nie Lut 12, 2012 17:40    Temat postu: 500 rocz. powstania Madonny di Foligno i Madonny Sykstyńskie Odpowiedz z cytatem

W dniu 1 marca 2012 r. Watykan wyemituje serię dwóch znaczków oraz dwóch bloków poświęconych dwóm dziełom mistrza Raffaello Sanzio: Madonnie di Foligno oraz Madonnie Sykstyńskiej. Seria ta zostanie wydana jako wspólna emisja poczty Watykanu oraz poczty Niemiec. Wspólne wydanie jest ukoronowaniem uroczystości związanych z wizytą papieża Benedykta XVI w Niemczech we wrześniu 2011 r. W okresie od 6 sierpnia 2011 r. do 8 stycznia 2012 r. obydwa dzieła Raffaella były prezentowane po raz pierwszy obok siebie w drezdeńskiej Galerii Obrazów Startych Mistrzów (Staatliche Kunstsammlungen Dresden). Poczta Niemiec poświęciła wspólnemu wydaniu tylko 1 blok o wartości 55 centów, na którym znalazła się Madonna Sykstyńska. Wydanie niemieckie ukaże się również 1 marca br.

Obraz Madonna di Foligno został zamówiony w 1511 r. przez sekretarza i przyjaciela papieża Juliusza II, Sigismondo Conti, do kościoła Santa Maria in Aracoeli w Rzymie, jednak później został on przeniesiony do miejscowości Foligno (Umbria) i stąd dzisiejsza nazwa obrazu. Obecnie dzieło znajduje się w Pinakotece Watykańskiej. Obraz powstał w 1512 r., a więc obecnie obchodzimy 500 rocznicę jego powstania.
W obrazie tym Rafael nawiązał bezpośrednio do stylu malarzy weneckich. Postać Marii została umieszczona w górnej części obrazu, na tronie z chmur, za jej plecami znajduje się złoty krąg stanowiący źródło światła rozjaśniającego całą scenę. W dolnej części znajdują się postacie Jana Chrzciciela, św. Franciszka oraz św. Hieronima, który poleca Madonnie donatora. Najwyraźniejszą analogią do malarstwa weneckiego, szczególnie prac Giorgioniego, jest ukazany w tle pejzaż, na którym można dostrzec błyskawicę uderzającą w dom zleceniodawcy. Uderzenie to nie spowodowało żadnych szkód i to właśnie zdarzenie skłoniło Sigismondo Conti do ufundowania tego obrazu ołtarzowego.

Blok poświęcony temu obrazowi prezentuje całe dzieło Raffaella, natomiast znaczek tylko fragment sylwetki Madonny oraz małego Jezusa.

Data wydania: 1.III.
Liczba znaczków: 1 + 1
Nominał: 1 x 1,40 EUR
Format: 35 x 35 mm
Ząbkowanie: 13 1/4 x 13 1/4
Rozmiar bloku: 87 x 135 mm
Grafika: Werner Hans Schmidt
Typ druku: offset
Drukarnia: Cartor (Francja)
Max. nakład: 200.000 szt.

Drugi blok poczta Watykanu poświęciła obrazowi Madonna Sykstyńska. Dzieło datowane na lata 1513-1514 obecnie znajduje się w Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie, dokąd trafiło w latach trzydziestych XVIII w. zakupione przez elektora Saksonii i króla Polski Augusta III Sasa. W roku 1754 obraz został umieszczony w powstającej w Dreźnie Gemäldegalerie.

Nie ma chyba na świecie miłośnika sztuki, który nie znałby tego dzieła Raffaella:

A jest to właśnie fragment obrazu Madonna Sykstyńska Exclamation Świetnie wykorzystuje tą popularność aniołków Raffaella galeria drezdeńska, która na swojej stronie internetowej, pod reprodukcją powyższego fragmentu obrazu pisze skromnie: Posiadamy oryginał Very Happy A niektórzy zwiedzający na próżno przeszukują ściany Kaplicy Sykstyńskiej, próbując zlokalizować dzieło Rafaela, sugerując się nazwą obrazu jako miejscem jego lokalizacji.
Główną treść obrazu Raffaella tworzy tytułowa Matka Boża z Dzieciątkiem, wraz z adorującymi ich papieżem Juliuszem II ukazanym tutaj jako św. Sykstus (i stąd pochodzi nazwa obrazu), oraz św. Barbarą. Stąpają oni po niebiańskich chmurach, które nie tylko stanowią jednoznaczną treść (zarazem nowa formuła ikonograficzna umieszczenie postaci świętych na niebie w dosłownym znaczeniu), ale także budują wielowymiarowość kompozycji. Postacie są ukazane mniej więcej na tym samym planie, na tle niebiańskiej przestrzeni, którą tworzą eteryczne anioły, kompozycja ta jest na wskroś dynamiczna, co podkreślają nie tylko ukośnie padające światło i pozy Świętych, ale także ukazanie ruchu wiatru, co najlepiej widać na szatach Marii.
Wrażenie teatralności i monumentalności dodaje obramienie obrazu z obu stron storami oraz ukazana na samym dole "scena", na której leży papieska tiara. Mimo iż zachowana jest tu charakterystyczna, klasyczna formuła (znał ją m.in. Leonardo da Vinci), którą preferował Rafael trzy postacie "wpisane w trójkąt", Rafael dzięki umieszczeniu postaci w przestrzeni niebiańskiej osiągnął pewien krok w swojej twórczości tworząc nowe formy kompozycji, która będzie miała apogeum w obrazie pt. Przemienienie Pańskie.
Bardzo ciekawa jest relacja pomiędzy poszczególnymi postaciami. Znajdujące się na pierwszym planie dwa aniołki mają silny kontakt wzrokowy ze św. Barbarą, adorujący wraz z nią św. Sykstus, skupia się wzrokowo wyłącznie na Marii i Chrystusie. Ci z kolei, zwracają się wyłącznie do widza.
Nie ma pewności co do początkowej historii dzieła. W 1513 roku zmarł papież Juliusz II (Giuliano della Rovere), mecenas Rafaela. Najprawdopodobniej obraz ten miał być umieszczony koło grobowca zmarłego papieża, na co może wskazywać treść i forma obrazu. Św. Sykstus był patronem rodziny Della Rovere, z której pochodził Juliusz II, opierające się dwa aniołki mogły stanowić integralną kompozycję z nagrobkiem.


Data wydania: 1.III.
Liczba znaczków: 1 + 1
Nominał: 1 x 2,40 EUR
Format: 35 x 35 mm
Ząbkowanie: 13 1/4 x 13 1/4
Rozmiar bloku: 98 x 134 mm
Grafika: Werner Hans Schmidt
Typ druku: offset
Drukarnia: Cartor (Francja)
Max. nakład: 200.000 szt.

Znaczki pocztowe, które ukażą się również 1 marca nawiązują do pisanych wyżej bloków, posiadają jednak inne nominały.


Data wydania: 1.III.
Liczba znaczków: 2
Nominał: 0,60 EUR i 0,75 EUR
Format: 35 x 35 mm
Ząbkowanie: 13 1/4 x 13 1/4
Liczba znaczków w arkuszu: 10
Format arkusza: 105 x 210 mm
Grafika: Werner Hans Schmidt
Typ druku: offset
Drukarnia: Cartor (Francja)
Max. nakład: 250.000 kompl.

Fragmenty Madonny Sykstyńskiej Raffaella trafiały w przeszłości na znaczki wielu państw wydawane z różnych okazji:
Włochy 1983 Boże Narodzenie i 500 rocznica urodzin Raffaella


San Marino 1963 fragment obrazu przedstawiający Św. Barbarę


Ekwador 1967


Znaczki lub bloki z tym obrazem wydała także Liberia (1969), Barbuda (1969), a w 1983 roku dla uświetnienia 500 rocznicy urodzin artysty, Koera Północna, Niger, Wietnam, Nikaragua, Gibraltar, Santa Lucia i Bułgaria.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MariuszDołączył: 17 Mar 2007
Posty: 799
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Nie Lut 12, 2012 22:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może mój wpis będzie mało obiektywny, ale to chyba jedne z najładniejszych znaczków jakie wydał Watykan... Naprawdę ładne. Choć grafikę mieli z głowy to i tak pewnie nie lada gratka dla miłośników klasyki malarstwa, zwłaszcza Rafaella Sanzio. Niby człowiek zachwyca się nad znaczkiem, ale tak naprawdę to nie nad znaczkiem Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Voyteck
Administrator


Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 874

PostWysłany: Nie Lut 12, 2012 22:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No fakt: grafikę załatwili do spółki nie żyjący od 500 lat Włoch i współczesny Niemiec Very Happy Tym Niemcem jest Hans Werner Schmidt, autor między innymi tego znaczka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MariuszDołączył: 17 Mar 2007
Posty: 799
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Pon Lut 27, 2012 22:56    Temat postu: Wielkanoc 2012 Odpowiedz z cytatem

2.

Data wydania: 1.III.
Liczba znaczków: 1
Nominał: 0,75 EUR
Format: 29,79 x 40,64 mm
Ząbkowanie: 14 x 15
Liczba sztuk w arkuszu: 10
Format arkusza: 108 x 176 mm
Typ druku: offset
Drukarnia: BDT (Irlandia)
Max. nakład: 500.000 szt.
Wydanie z okazji: Zmartwychwstania Pańskiego
Opis:
Tegoroczne przedstawienie zmartwychwstania zapożyczono z malowidła bogato ilustrowanej książki, oficjalnie zwanej "Codex Urb. Lat. 112" a potocznie i bardziej jadalnie - "brewiarzem króla Macieja Korwina". Biblioteczne arcydzieło zostało stworzone w latach 1487-1492 przez florenckiego artysty, Antonio Martino, uczącego się u słynnych: Attavante degli Attavanti i Ghirlandaio. Książka charakteryzuje się elegancką, gotycką kaligrafią, jest bogato ilustrowana połyskującymi, złotymi malowidłami, girlandami kwiatów, kolorowych ptaków, owoców, cherubinami (aniołami), umiejętnie wkomoponowanymi w renesansową architekturę.


reprint jednej ze stron kodeksu

Ilustrowany rękopis był swego czasu w posiadaniu bibliofila, króla węgierskiego, Macieja Korwina. Korwin i jego zbiór był dla miłośników książek, tym czym hrabia von Ferrary dla filatelistów. Tzw. "Biblioteka Korwiniana" była uważana za jeden z najbardziej znanych i najwspanialszych księgozbiorów renesansowych. Jej stan szacowano na ok. 3000 woluminów i była drugą największą biblioteką w XV i XVI w. po Bibliotece Watykańskiej. Z upływem czasu zbiór ubożał, został wyprzedawany lub rabowany. W 2005 roku pozostałości Biblioteki Korwiniańskiej zostały wpisane na listę Pamięci Świata UNESCO, a częściowa rekonstrukcja tego księgozbioru jest dostępna pod tym adresem.

Na znaczku został przedstawiony Jezus Chrystus, unoszący się nad grobem i śpiącymi wartownikami. Wielkanoc jest najstarszym, największym i centralnym świętem chrześcijańskim. Gdyby bowiem Chrystus nie zmartwychwstał, nie obchodzilibyśmy żadnych innych świąt ani w ogóle wspólnoty chrześcijan. Święta Wielkanocne wzięły swój początek od żydowskiej Paschy, czyli wyjścia narodu wybranego z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej. Żydzi świętowali Paschę 14 dnia księżycowego miesiąca Nisan - wtedy to dokonała się Chrystusowa Pascha, przejście Chrystusa przez śmierć do chwały zmartwychwstania.
Na soborze nicejskim w 325 r. ustalono, że Wielkanoc w Kościele będziemy obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, gdyż wówczas nastąpiło Zmartwychwstanie Pańskie.
Za czasów Jezusa w święto Paschy gromadzili się w Jerozolimie bardzo licznie wierni religii mojżeszowej. Składali baranka wielkanocnego we wspólnej ofierze, a potem spożywali go we wspólnotach rodzinnych, wspominając wyprowadzenie z niewoli egipskiej. Zwyczaj ten symbolicznie przetrwał do naszych czasów - na wielkanocnym stole mamy baranka upieczonego z ciasta. Symbolizuje on Chrystusa - Baranka, który poprzez Swoje Ciało i Krew zaprasza nas do Swojej Paschy, przejścia do nowego życia. Dlatego baranek jest też dodatkowo ozdabiany zwycięską chorągiewką w kolorze czerwieni (męczeństwa) i radosnym napisem "Alleluja!" (z hebr. "halelu-Jáh" - wysławiajcie Jahwe).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Andrzej_pzfDołączył: 26 Sty 2007
Posty: 552
Skąd: Ruda Śląska

PostWysłany: Czw Mar 01, 2012 13:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapraszam:
http://www.pzfslask.pl/articles.php?article_id=39
http://www.pzfslask.pl/news.php?readmore=222
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Johann OlchowikDołączył: 16 Sty 2012
Posty: 24
Skąd: Górna Bawaria

PostWysłany: Czw Mar 01, 2012 22:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

500 lecia Sykstnskiej Madonny
To niy mialo byc na Forum Crying or Very sad to bolo prywatnie Embarassed


Ostatnio zmieniony przez Johann Olchowik dnia Czw Kwi 12, 2012 17:06, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Voyteck
Administrator


Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 874

PostWysłany: Czw Kwi 12, 2012 16:49    Temat postu: Aerogram 2012 Odpowiedz z cytatemAerogram poczty Watykanu, który ukaże się 4 maja br. Poświęcony jest Świętemu Hieronimowi Emiliani (wł. Gerolamo Emiliani, czasem używa się też nazwiska Miani). Hieronim urodził się w 1486 r. w Wenecji, w znanej szlacheckiej rodzinie. W okresie, kiedy Republika Wenecka walczyła z papieżem Juliuszem II, cesarzem Maksymilianem i francuskim królem Ludwikiem XIII, Hieronim był oficerem armii weneckiej i głównodowodzącym obroną twierdzy Quero (aktualnie prowincja Belluno we Włoszech). Niestety mimo wytężonego oporu twierdza padła, a Hieronim Emiliani trafił do niewoli. Przebywając w lochu Pastel Nuovo modlił się intensywnie o wstawiennictwo Maryi i został z niewoli cudownie uwolniony 27 września 1511 r. Wydarzenie to sprawiło, że Hieronim przeżył wewnętrzną przemianę i w 1518 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pod wpływem Kajetana z Tieny (założyciel zakonu teatynów, późniejszy święty) i Giovanniego Pietro Carafy (późniejszego papieża Pawła IV), poświęcił swoje życie opiece nad ofiarami głodu i zarazy szalejącymi w owym czasie w północnych Włoszech. Zakładał sierocińce i szpitale, a w 1528 r. założył Stowarzyszenie Sług Ubogich w miejscowości Somasca. Hieronim zmarł w 1537 r. w Somasca, pokonany przez zarazę.
Hieronim Emiliani został beatyfikowany w 1747 r. przez papieża Benedykta XIV, a kanonizowany 20 lat później przez Klemensa XII. W 1928 r. Pius XI ogłosił Świętego Hieronima patronem sierot i porzuconych dzieci. Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 8 lutego.
W sztuce Św. Hieronim przedstawiany jest z łańcuchami na rękach – znakiem wyzwolenia z niewoli – w otoczeniu dzieci lub ze złożonymi rękami.
W 2012 r. poczty Watykanu i Włoch postanowiły uczcić postać Świętego Hieronima wydaniem okolicznościowego aerogramu (Watykan) i koperty (Włochy). Okazją do tej emisji jest 500. rocznica cudownego uwolnienia Świętego Hieronima z niewoli i ogłoszony z tego tytułu Jubileuszowy Rok Somasco (Anno Giubilare Somasco) obchodzony pomiędzy wrześniem 2011 i wrześniem 2012 roku.
Wspólne wydanie aerogramu i koperty jest pierwszym w historii poczty przypadkiem wspólnego wydania całostek pocztowych – dotychczas tego typu wydawnictwa ograniczały się tylko do znaczków.
W obydwu przypadkach na całostkach prezentowany jest obraz pędzla Francesco Zuccarelli, namalowany w 1748 r. (znajdujący się obecnie w pinakotece Brescci), przedstawiający Hieronima w otoczeniu dzieci, przed ukazującą się na niebie postacią Matki Boskiej. Identycznie wyglądają również na obydwu całostkach nadrukowane znaki opłaty, przedstawiające bazylikę Świętych Bonifacego i Aleksego na Awentynie w Rzymie.

Data wydania: 4.V.
Nominał: 2,00 €
Format: 189 x 293 mm
Typ druku: offset
Drukarnia: Joh. Enschedé (Holandia)
Max. nakład: 21.000 szt.
Wydanie z okazji: 500. rocznica cudownego uwolnienia Świętego Hieronima z niewoli
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MariuszDołączył: 17 Mar 2007
Posty: 799
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Wto Kwi 17, 2012 13:03    Temat postu: 50.Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Dublinie Odpowiedz z cytatem

No i jest już w sieci dostępne następne kwartalne wydanie znaczków z Watykanu. Zapraszam.


Data wydania: 11.V.
Liczba znaczków: 2
Nominał: 0,75-1,00 EUR
Format: 29,79x40,64 mm
Ząbkowanie: 15x14
Liczba sztuk w arkuszu: 10
Format arkusza: 108 x 176 mm
Typ druku: offset
Drukarnia: BDT (Irlandia)
Max. nakład: 150.000 szt.
Wydanie z okazji: 50 Kongresu Eucharystycznego
Opis:
“Kongres” to zjazd osób lub przedstawicieli grup o wspólnych zainteresowaniach, podobnej działalności, skupionych wokół interesującej ich idei, nurtującego problemu, etc. Z kolei słowo „Eucharystia” z gr. „eucharistía” tłumaczy się jako „dziękczynienie”. W ujęciu wiary, eucharystia to sakrament uwielbienia i forma podziękowania za obecność Chrystusa w słowie i duchu, pamiątka Ostatniej Wieczerzy.

Połączenie tych dwóch słów pozwoli nam zrozumieć, czym są okresowe spotkania, zwane Kongresami Eucharystycznymi. Podstawowym celem kongresu jest wspólne (w skali świata) oddanie czci Jezusowi Chrystusowi, pogłębienie wiary i podejmowanie nowych dzieł ewangelizacyjnych. Uczestnikami kongresu są przedstawicielie wszystkich nurtów chrześcijańskich jak również osoby świeckie, pielgrzymi. W trakcie Kongresów odbywają się adoracje Najświętszego Sakramentu, uroczyste Msze Święte, procesje, seminaria, wykłady, dyskusje, imprezy kulturalne. Spotkanie więc w jednym miejscu, nierzadko zwaśnionych, odłamów chrześcijaństwa w blasku Najświętszego Sakramentu jest niebywałą okazją do podejmowania wciąż na nowo trudu ekumenizmu.

Inicjatorką międzynarodowych spotkań eucharystycznych była osoba świecka, Emilie-Marie Tamisier (1834-1910). W połowie XIX wieku organizowała ona we Francji tzw. pielgrzymki eucharystyczne. Światowy Kongres Eucharystyczny postrzegała jako przeciwstawienie się „tendencjom laicyzacyjnym o antykościelnym i antyreligijnym zabarwieniu”. W 1879 roku ideę madame Tamisier poparł papież Leon XIII, wydając specjalną bullę i ustanawiając m.in. patrona – św. Paschalisa Baylon (1540-1592).
Z osobą tego franciszkanina związana jest ciekawostka - kiedy w Hiszpanii i we Włoszech kobiety modlą się o wybór męża, mają zwyczaj prosić, aby był on tak dobry i przystojny jak św. Paschalis Smile.
Pierwszy Światowy Kongres Eucharystyczny odbył się w 1881 r. w Lille (Francja). Wzięło w nim udział ok. 8 tys. osób. Dzisiaj organizacją kongresów zajmuje się Komitet Papieski. Od tamtego czasu w Kościele katolickim odbyło się 49 takich kongresów eucharystycznych. Początkowo zwoływano je co roku, w okresie międzywojennym co dwa lata, a po II wojnie światowej co 4 lub 5 lat. Poszczególne kongresy eucharystyczne łączono z ważnymi rocznicami czy innymi istotnymi wydarzeniami w danym kraju czy regionie świata. Tak było np. z 31.Kongresem Eucharystycznym w 1932 roku, który upamiętniał 1500.rocznicę przybycia do Irlandii apostoła i patrona tego kraju, św. Patryka. Tegoroczna lokalizacja kongresu w Dublinie ma najprawdopodobniej wspomóc odnowę moralną irlandzkiego Kościoła, pokiereszowanego przez pedofilskie skandale.
50 Kongres Eucharystyczny rozpocznie się 10 czerwca 2012 roku, w czasie obchodów Uroczystości Bożego Ciała, a zakończy się 17 czerwca 2012 roku. Tematem Kongresu będzie Eucharystia: "Wspólnota z Chrystusem i Nawzajem ze Sobą". Wybór tematu został powiązany z jedną z soborowych encyklik, gdyż w tym roku przypada 50 rocznica otwarcia obrad Soboru Watykańskiego II.

A na naszym rodzimym podwórku, krajowe kongresy zwoływano dotychczas 3x – w 1929 r. (Poznań), 1987 (parę miast-organizatorów, kongres połączono z pielgrzymką JPII) i w 2005 r. (Warszawa). Okres II wojny światowej oraz komunistyczny reżim uniemożliwiły zwołanie kongresu między 1929 a 1987 r. Hymn drugiego kongresu jest dziś często śpiewany podczas mszy świętych i jest jedną z bardziej lubianych pieśni kościelnych – „Panie, dobry jak chleb”.
Kongres ten był podziękowaniem za otrzymaną wolność w Europie Środkowo-Wschodniej. Wrocław, przez wzgląd na swoją bogatą kulturę i historię, jawił się jako symboliczny pomost pomiędzy dwoma różnymi mentalnie Europami – Zachodnią i Wschodnią.
W 1997 r. międzynarodowy kongres zlokalizowano we Wrocławiu, oto pamiątkowa seria z Watykanu z tamtego okresu:


Mi1217-1220

Strona 50.Kongresu Eucharystycznego: http://www.iec2012.ie/pl/index.jsp (dostępna po polsku).

Natomiast na obecnych znaczkach przedstawiono logo tegorocznego kongresu, symbolicznie wpisane w rok 2012 obok celtyckiego krzyża na Skale Cashel w Tipperary oraz kielicha z Ardagh.

Krzyż celtycki to zschrystianizowana forma dawnego krzyża celtyckiego, czyli okręgu z wpisanym wewnątrz krzyżem równoramiennym. Chrześcijańska wersja krzyża celtyckiego została trochę zmodyfikowana: ma wystające poza okrąg wszystkie ramiona i ma bardziej wydłużone dolne ramię stanowiące podstawę, dzięki czemu przypomina w większym stopniu klasyczny krzyż chrześcijański (łaciński). Legenda jakoby ten kształt wymyślił św. Patryk, rysując okrąg w centrum łacińskiego krzyża, jest niemożliwa do zweryfikowania. W każdym razie takie właśnie wysokie, kamienne krzyże z okręgiem, niekiedy ozdobione runicznymi inskrypcjami, stawiano już na pewno od VIII wieku w celtyckich rejonach Wysp Brytyjskich jako krzyże chrześcijan. Często prezentowany jest poglad, że krzyż celtycki stanowi symbol połączenia starej religii z nową, wskazując na swoistą symbiozę chrześcijaństwa i wierzeń celtyckich. Trudno powiedzieć na ile jest to prawda, ale faktycznie chrześcijaństwo zostało przyjęte na Wyspach Brytyjskich zdumiewająco szybko i bez większych oporów. Znawcy mówią nawet, że religia celtycka ułatwiła zaszczepienie tam chrześcijaństwa, gdyż druidzi odnajdywali w chrześcijaństwie idee i pojęcia, które były pokrewne ich wierzeniom. Jedno jest pewne: krzyż celtycki łączy bogatą symbolikę krzyża (cztery strony świata, połączenie rzeczywistości ziemskiej oraz nadrzyrodzonej itd.), z równie bogatą symboliką koła. Katolicy interpretować mogą koło w całkowicie chrześcijański sposób jako symbol aureoli Chrystusa, nieskończonej miłości Boga, Eucharystii lub wieczności. Wzmianka ta jest istotna, gdyż w sklepach ezoterycznych często-gęsto można kupić krzyże celtyckie, traktowane jako amulety, które z definicji swojej mają chronić przed złem. Trzeba przy tym wspomnieć, że katolicy nie wieszają sobie na szyi krzyżyków, czy medalików, aby były ich amuletami. Takie magiczne myślenie jest całkowicie błędne i wypacza obraz chrześcijaństwa. Krzyż ma o czymś przypominać, nie ma być traktowany jako kawałek metalu który sam w sobie ochroni nas przed cas fatalé. Niezależnie jednak od wykorzystywania krzyży celtyckich przez sprzedawców "ezoterycznych gadżetów" należy powiedzieć otwarcie, że krzyż celtycki jest jedną z form krzyża akceptowanych przez Kościół jako religijny symbol chrześcijan:


Ujęcie krzyża na Skale Cashel (Rock of Cashel) wraz z otoczeniem.

Kielich z Ardagh to, znaleziony przypadkowo przez chłopca nazwiskiem Quinn z Ardagh w 1868 r. (data sporna) podczas kopania kartofli, arcydzieło sztuki celtyckiej jakie kiedykolwiek odkryto:


Wierna kopia Kielicha z Ardagh.

Wraz z kielichem odkryto parę innych kosztowności (m.in. broszki), jednakże to kielich jest najwspanialszym znaleziskiem. Kielich nie był owinięty w żaden materiał ani nie został położony w żadnej skrzyni. Po prostu leżał sobie w ziemi. Prawdopodobnie został w pośpiechu zakopany w ziemi przez mnichów, którzy uciekali w popłochu w IX/X wieku przed plądrującymi okolice Wikingami.
Jest to kielich mszalny, jakością i kunsztem porównywany przez znawców do legendarnego św. Graala z Walencji. Datowany na VIII wiek, wykonany jest ze srebra.

Złote są przypuszczalnie obręcze, udekorowany został misternie i precyzyjnie wykonaną plecionką oraz nabijanymi małymi, emaliowanymi czerwonymi i niebieskimi medalikami.

Pod tym pasem wygrawerowano imiona 12 apostołów. Kielich zaopatrzony jest w dwa ucha. Składa się z 354 kawałków złota, srebra, brązu, mosiądzu, ołowiu, kamieni. Motywy to m. in plecionki, ornamenty z celtyckich swastyk, jodełka.

Zdobienie widoczne jest też u spodu stopy kielicha (średnica podstawy 24cm).

Dekoracja skupiona jest pośrodku stopy oraz na jej brzegu i ma również postać obręczy czy też pierścieni, tworzących łącznie 4 zdobione pasy. W samym centrum znajduje się oszlifowany w postaci kaboszona kryształ górski. Zewnętrzne, poziome obręcze stopy zarówno u dołu, jak i u góry, podzielone są na 8 pól, między którymi znajduje się takaż liczba płasko oszlifowanych kamieni. To arcydzieło zostało wykonane w pracowni złotniczej jednego z klasztorów i możemy się tylko domyślać, jakież inne przedmioty powstawały w Irlandii w okresie przed niszczącymi kraj najazdami Wikingów.
Kielich z Ardagh można obecnie podziwiać w Muzeum Narodowym w Dublinie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Voyteck
Administrator


Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 874

PostWysłany: Nie Kwi 22, 2012 20:27    Temat postu: 600. rocznica urodzin Joanny d'Arc Odpowiedz z cytatemData wydania: 11.V.
Liczba znaczków: 1
Nominał: 0,75 EUR
Format: 26 x 40 mm
Ząbkowanie: 13 x 13
Liczba sztuk w arkuszu: 8
Format arkusza: 150 x 100 mm
Typ druku: litografia i kalkografia
Drukarnia: La Poste (Francja)
Max. nakład: 1.600.000 szt.
Wydanie z okazji: 600. rocznica urodzin Joanny d’Arc

W roku 2012 obchodzimy 600. rocznicę urodzin Św. Joanny d’Arc zwanej też Dziewicą Orleańską. Z tej okazji poczta Watykanu wyemituje 11 maja wspólnie z pocztą francuską znaczek jej poświęcony.
Joanna d’Arc urodziła się (prawdopodobnie) 6 styczna 1412 r. w Domrémy (obecnie Domrémy-la-Pucelle). W rodzinie otrzymała głębokie wychowanie religijne. Była nadzwyczaj pobożnym i ponad swój wiek poważnym dzieckiem. W trzynastym roku życia złożyła ślub dziewictwa. Joanna twierdziła, że miała częste widzenia od Boga, z którym kontaktowała się za pośrednictwem świętego Michała Archanioła, świętej Katarzyny i świętej Małgorzaty. Pierwsze widzenia miała w wieku 12 lat, gdy była sama na polu. Mówiła, że płakała, gdy głosy odeszły, gdyż były bardzo piękne. Podczas widzeń Joanna otrzymała od Boga polecenie wydobycia swej ojczyzny, Francji, spod panowania angielskiego w trakcie wojny stuletniej. Chcąc wypróbować jej prawdomówność, niekoronowany król Karol VII wysłał ją do oblężonego przez wojska króla angielskiego Orleanu. Po doprowadzeniu do zniesienia oblężenia miasta w ciągu zaledwie dziewięciu dni uzyskała powszechny szacunek i przezwyciężyła lekceważenie swoich oponentów. Kilka kolejnych zwycięstw z jej udziałem doprowadziło do koronacji Karola VII w katedrze w Reims w lipcu 1429 r. i rozstrzygnęło ostatecznie spór o sukcesję tronu Francji. W czasie toczonych bitew Joanna dowodziła wojskami francuskimi, sama biorąc udział w walkach i będąc kilkakrotnie ranna.
W kwietniu i maju 1430 r. Joanna dowodziła obroną miasta Compiègne. Niestety miasto zostało zdobyte przez wojska angielskie, a podczas odwrotu, gdy Joanna chciała honorowo opuścić jako ostatnia pole walki, została wzięta do niewoli. Joannie i jej rodzinie brakowało pieniędzy na okup, a król Francji Karol VII nie interweniował w jej sprawie (chociaż to dzięki niej został koronowany). Anglicy wytoczyli jej proces o herezję, który odbył się w Rouen. Podczas procesu Joanna wykazała swą niezwykłą inteligencję, co zostało odnotowane w protokołach procesowych. Zapisem, który uzyskał największą sławę jest próba dokładności rozumienia zagadnień teologicznych, której poddano Joannę: „Zapytana czy wie, czy jest w Łasce Bożej odpowiedziała: „Jeżeli nie jestem, Bóg może mi jej udzielić, a jeżeli jestem Bóg może mnie w niej utrzymać”. W tym pytaniu ukryta jest naukowa pułapka. Doktryna Kościoła utrzymywała, że nikt nie jest pewien czy jest w Łasce Bożej. Gdyby odpowiedziała "tak" byłaby skazana za herezję, gdyby zaś odpowiedziała "nie" przyznałaby się do winy.
Cały proces był bardzo stronniczy, a protokoły przesłuchań zostały zmienione na niekorzyść Joanny. Ponadto podczas procesu Joanna powinna być zamknięta w kościelnym więzieniu pod nadzorem kobiecej straży (np. sióstr zakonnych), tymczasem Anglicy zamknęli ją w świeckim więzieniu, w którym strażnikami byli angielscy żołnierze. Aby uchronić się przed napastowaniem żołdaków, Joanna cały czas była ubrana w męski strój.
Główny sędzia w jej procesie nie pozwolił jej się odwołać do papieża i w efekcie Joanna została skazana za herezję na karę śmierci, która była w owym czasie jedyną karą za takie przestępstwo. Dokument z dwunastoma punktami oskarżenia Joanna pod przymusem podpisała. Dodatkowo nie wiedziała ona co dokładnie ten dokument zawiera, ponieważ nie potrafiła czytać (umiała się tylko podpisać).
Joanna została spalona na stosie 30 maja 1431 r. Skonała w płomieniach wołając imię Jezusa. Przed spaleniem odczytano jej wyrok: “…ogłaszamy, że jesteś wtórną heretyczką (…) potępiamy cię jako zepsutego członka oraz abyś nie skaziła innych, jako usuniętą z jedności Kościoła, odłączoną od jego Ciała, oddaną do dyspozycji władzy świeckiej, jako że istotnie poprzez tu obecnych usuwamy, odłączamy i oddajemy cię – zwracając się do tejże władzy świeckiej, odnośnie spraw dotyczących śmierci i kaleczenia ciała, by okazała ona powściągliwość w swych zamiarach wobec ciebie oraz, w razie okazania przez ciebie szczerych oznak skruchy, by zezwoliła na udzielenie tobie sakramentu pokuty.”
Po tym jak jej ciało uległo spaleniu, Anglicy zagrabili pozostałe po niej zwęglone szczątki i ukazali ludziom, tak by nikt nie twierdził, że uciekła żywa. Następnie spalili je jeszcze raz, tak by uniemożliwić ludziom gromadzenie jej relikwii, a pozostałe popioły wrzucili do Sekwany.
Po śmierci Joanny papież Kalikst III unieważnił cały proces jako niesprawiedliwy i niezgodny z prawem kanonicznym. Postępowanie prowadzone było przez kilkanaście lat i ostatecznie zakończone w 1456 r. odwołaniem wyroku i ogłoszeniem Joanny d’Arc męczennicą. W 1909 r. Joanna została beatyfikowana przez Piusa X, a w 1920 r. ogłoszona świętą przez Benedykta XV. Święta Joanna jest patronką Francji.
Dzieje Joanny d’Arc stały się częstym tematem w literaturze, muzyce i sztukach plastycznych.
Obraz przedstawiony na wspólnym wydaniu Francji i Watykanu pochodzi z miniatury namalowanej około dwadzieścia lat po śmierci Joanny, a obecnie przechowywanej archiwum historycznym w Paryżu.

Pod tym linkiem znajduje się świetny artykuł zatytułowany Pasja Joanny d'Arc poświęcony życiu i śmierci Joanny d’Arc, zwierający m.in. fragmenty protokołów z jej procesu. Naprawdę świetna lektura, szczególnie dla miłośników historii – polecam.Ostatnio zmieniony przez Voyteck dnia Nie Kwi 22, 2012 22:30, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Nowości (nie tylko polskie) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB (C) 2001, 2005 phpBB Group
Theme Retred created by JR9 for stylerbb.net