Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

   Czy znaczki chronione są prawami autorskimi ?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Wystawy i imprezy filatelistyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stamper



Dołączył: 03 Sie 2010
Posty: 5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Wrz 23, 2011 15:52    Temat postu: Czy znaczki chronione są prawami autorskimi ? Odpowiedz z cytatem

Pracuję na publikacją zawierającą obrazy znaczków różnych krajów i potencjalny wydawca domaga się wskazania przepisów dotyczących warunków ich publikowania. Czy istnieje źródło gdzie takie przepisy są osiągalne lub gdzie po prostu stwierdzone jest, że znaczek jako dokument zbioru tematycznego nie jest obięty prawem autorskim ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TaWicz



Dołączył: 24 Wrz 2011
Posty: 43
Skąd: Namysłów

PostWysłany: Sob Wrz 24, 2011 23:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z jasnym i jednoznacznym rozwiązaniem tego problemu nie spotkałem się. Niewątpliwie projektantowi czy rytownikowi przysługują autorskie prawa osobiste, bo te są niezbywalne. Autorskie prawa majątkowe przejmują zapewne, na podstawie umowy, poszczególne zarządy pocztowe – emitenci znaczków. Potwierdzeniem takiego stanowiska w przypadku znaczków polskich (zob. „Zasady polityki emisyjnej znaczków pocztowych przyjęte przez Ministra Infrastruktury” - http://www.mi.gov.pl/1/files/0/1560/px_zasady_polityki_emisyjnej_znaczkow_pocztowych.pdf ) jest zamieszczone tam stwierdzenie: Realizacja polityki emisyjnej znaczków pocztowych przez emitenta powinna odbywać się z zachowaniem przepisów prawa w zakresie: [...] - zasad przenoszenia autorskich praw majątkowych oraz zakresu korzystania z przedmiotu prawa własnosci intelektualnej (projektu znaczka pocztowego) określonych w odrębnych umowach zawieranych pomiędzy emitentem a autorem projektów”.
Być może, skoro zgodnie z art. 31 ust. 7 ustawy o prawie pocztowym „Znaczkom pocztowym przysługuje ochrona przewidziana w przepisach Kodeksu karnego dla urzędowych znaków wartościowych, zaś innym znakom i oznaczeniom służącym do potwierdzania opłacenia usługi pocztowej, ochrona przewidziana w przepisach Kodeksu karnego dla dokumentów”, to zgodnie z art. 4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych „Nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego: 2) urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole”. To jednak niuanse dla prawników.
Praktycznie wszystkie poczty wydają i rozsyłają do dziennikarzy, redakcji, katalogów znaczków informacje o nowych emisjach w formie opisowej i fotograficznej – w celu ich wykorzystania w działalności publicystycznej. Nie spotkałem się jeszcze z opisanym faktem jakiegokolwiek sporu o naruszenie a.p.m. w przypadku reprodukcji znaczków pocztowych (choć np. przy datownikach okolicznościowych – do sporadycznych procesów dochodziło). Gdyby a.p.m. należały do projektantów – pewnie nie byłyby wydawane żadne katalogi znaczków, bo ich wydawcy nie byliby w stanie dotrzeć do zainteresowanych i wypłacać honoraria. Nie zaszkodziłoby odpowiednie zapytanie skierować do biura UPU – Światowego Związku Pocztowego – w Bernie. Może coś wyjaśnią.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stamper



Dołączył: 03 Sie 2010
Posty: 5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Nie Wrz 25, 2011 09:24    Temat postu: Czy znaczki chronione są prawami autorskimi ? Odpowiedz z cytatem

Ciekawa sprawa... Pana wypowiedź wskazuje, że coś tu jest niedopowiedziane skoro po wyjaśnienia trzeba by zwracać się do Berna. Ale postaram się dalej rozpoznawać tę kwestię bo prędzej lub później może ona zainteresować także innych... Może wydawcy publikacji filatelistycznych, periodycznych lub książkowych będą mieli coś do dodania do sprawy ? Przy okazji dotknął pan jeszcze jednego aspektu problemu o czym ja z kolei zapomniałem wspomnieć - rzeczona publikacja zawierać będzie nie tylko znaczki, ale także dobrane tematycznie stemple, frankatury mechaniczne oraz walory niepocztowe jak np. koperty różnych firm czy widokówki. A skoro były, jak pan wspomniał, jakieś procesy dotyczące stempli, to zapewne opierały się one o jakieś zasady prawne. Czy możliwe jest dotarcie do opisów tych spraw ? Dziękuję za zajęcie się tym problemem... Może będzie pan mógł jeszcze coś dodać ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Wystawy i imprezy filatelistyczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB (C) 2001, 2005 phpBB Group
Theme Retred created by JR9 for stylerbb.net