Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Koniec monopolu Poczty Polskiej

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Poczta
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Pią Sie 19, 2011 08:58    Temat postu: Koniec monopolu Poczty Polskiej Odpowiedz z cytatem

Pewnie większość z nas zdaje sobie sprawę, iż z początkiem 01-01-2013 nastąpi uwolnienie krajowego rynku pocztowego. Do sektora wejdą prywatne firmy, zresztą niektóre już działają (oprócz słynnych blaszek, ostatnio dostałem coś użytecznego - list z czystym notesikiem w środku, który dociążył list >50g).
Chciałem zapytać - jak to będzie ze znaczkami, czy miłośnicy krajowej filatelistyki będą kolekcjonować też znaki pocztowe prywatnych operatorów? Czy takie znaczki mogą być ujęte w klasach wystawienniczych (w kraju, za granicą)? Czy to UPU reguluje?
Poniżej parę migawek z Niemiec, w najbliższych latach pewnie i u nas zobaczymy takie widoki Wink
http://img10.imageshack.us/img10/8889/aaacbf.jpg
http://img14.imageshack.us/img14/9774/bbbcnf.jpg

PS. Ta kartka naklejona na szybie operatora Pin-Ag, to wiadomość dla klientów - "Szanowni Klienci, proszę o oddanie Waszych przesyłek - kiedy nasze biuro nie jest obsadzone - w chińskim barze. Dziękuję za Waszą wyrozumiałość. ---- Dziękuję ----- Wasz Pin-Ag" Shocked

EDIT: Ryszard
Maksymalna szerokość zdjęcia powinna wynosić 600px (czytać regulamin! - pkt. 11)
Usunąłem zdjęcia - wstawiłem linki.

Ostatnio zmieniony przez Mariusz dnia Pią Sie 19, 2011 15:56, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Pią Sie 19, 2011 13:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Określają to regulaminy SREV dla poszczególnych klas. Wyciąg z regulaminu klasy tematycznej - wytyczne do oceny eksponatów tematycznych:

"Odpowiedni materiał pocztowo - filatelistyczny to taki, który dla celów przekazywania poczty lub innych form komunikacji pocztowej został wydany, miał być wydany lub został wytworzony w czasie przygotowywania do druku, był używany lub też uważany był za ważny dla opłaty przesyłek przez rządowe, lokalne lub prywatne agencje pocztowe bądź też przez w pełni upoważnione lub uprawomocnione władze"

i dalej w p. "Usługi pocztowe"
...
" poczty prywatne, autoryzowane lub tolerowane przez władze oficjalne, bądź też działające przy całkowitym braku poczty urzędowej".

W wielu eksponatach można znaleźć znaczki prywatnych poczt np. poczty rowerowej z Coolgardie, prywatnych poczt niemieckich itp. Tutaj i tutaj przykłady Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Pią Sie 19, 2011 14:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź.
Dotychczas myślałem że tylko oficjalne (państwowe) poczty wchodzą w takie eksponaty, a prywatne wydania to kojarzyły mi się z zamierzchłymi czasami w XIX wieku. Czyli jak najbardziej takie - na przykład - znaczki:

można włączać do zbiorów...
W takim razie poszerzy się filatelistom krąg specjalizacji.
Czytam sobie tą książkę Gryżewskiego "Podróże w świecie znaczków" i widzę, że na przestrzeni lat filateliści wynajdywali sobie coraz to nowsze obiekty kolekcjonowania, przykładowo - znaczki albo całości pocztowe ze stemplem w dniu ich pierwszego dnia obiegu, po czasie dopadła komercja tworząc koperty pierwszego dnia obiegu a co po niektórzy - koperty ostatniego dnia obiegu... I parę innych przypadków kiedy handlowcy węsząc interes starali się aż nadto dogodzić zbieraczom (przypomniało mi się jeszcze CTO, kiedyś w katalogach jako III rubryka z cenami, potem chyba już wydawcy zwątpili z uwagi na nadmiar walorów).
Można przypuszczać, iż za x-lat, przy zainteresowaniu filatelistów i rozwoju prywatnych operatorów pocztowych, powstaną pewnie i katalogi takich walorów.
Ciekawy jestem jeszcze jak nasz państwowy moloch poradzi sobie na wolnym rynku. W mojej okolicy obserwuję, iż poczta tnie koszty. Paczki przywożą do poczty w sąsiedniej gminie, choć nie tak dawno przywożono do mojej rodzinnej miejscowości, w mieście obok zlikwidowano bez mrugnięcia okiem - pomimo protestów - placówkę pocztową w jednej z dzielnic tegoż miasteczka a obecnie wysłali pismo do tej samej Rady Miasta z prośbą o zastosowanie w paru głównych ulicach - zbiorczych skrzynek oddawczych (wedle przepisów muszą się na to zgodzić władze samorządowe). Na sesji byli wkurzeni, gdyż jak likwidowali wspomnianą placówkę, to Poczta Polska nie odpowiadała w ogóle na błagalne monity, a teraz poczta uprzejmie ich prosi o zastosowanie zbiorczych skrzynek.
Sela vie. Smile
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Pią Sie 19, 2011 18:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli są to znaczki wydane w pełni legalnie i podmiot, który je wydał ma pełną zgodę na świadczenie usług pocztowych w danym kraju to nie widzę problemu. Inna sprawa czy faktycznie te wydania służą do opłacania przesyłek, a na ile są już tylko i wyłącznie produkcją pod kolekcjonerów. Tak, że z tymi współczesnymi pocztami prywatnymi to bym trochę uważał, zwłaszcza w kontekście umieszczania ich wydań w eksponatach Smile Bo klasyka zawsze się tam jakoś obroni Smile Tym niemniej są specjalne katalogi takich poczt (np. niemieckie). Zdarzają się też eksponaty poświęcone takim pocztom, chociaż prawie wyłącznie ze starszego materiału (np. ten eksponat Rudolfa Troegera z Niemiec).
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Pią Paź 21, 2011 09:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejne zmiany w naszej rodzimej poczcie:
http://www.wnp.pl/wiadomosci/153461.html
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Pon Sie 20, 2012 08:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawy artykuł nt. uwolnienia rynku usług pocztowych:
http://www.wnp.pl/wiadomosci/176862.html
Powrót do góry
Reintjedevos

PostWysłany: Wto Sie 21, 2012 10:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koniec monopolu Poczty Polskiej

A gdzie mówimy o InPoście??? Widzę tylko niemieckie znaczki!

pozdrawiam, Rein
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Mariusz

PostWysłany: Wto Sie 21, 2012 10:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wątki nt. InPost
http://www.zgpzf.pl/ffp/viewtopic.php?t=875&highlight=inpost
http://www.zgpzf.pl/ffp/viewtopic.php?t=58&highlight=inpost
http://www.zgpzf.pl/ffp/viewtopic.php?t=645&highlight=inpost
Reszta na galeoptix.nl Wink
Notabene wczoraj brat dostał przesyłkę reklamową z ING Banku Śląskiego - ofrankowaną znaczkiem InPostu (1 PLN, 150-lecie pierwszego telefonu). Wychodzi na to, że Poczta Polska traci lub już utraciła pewnie jednego z większych klientów. List dostarczony nietuzinkowo - podjechało niefirmowe Seicento w godzinach późnopopołudniowych, pan (listonosz? Smile) po cywilnemu zapytał czy może na naszym podjeździe zostawić samochód i poszedł do sąsiednich domostw z listami.
Powrót do góry
al

PostWysłany: Sro Sie 22, 2012 09:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mariusz napisał:

Notabene wczoraj brat dostał przesyłkę reklamową z ING Banku Śląskiego - ofrankowaną znaczkiem InPostu (1 PLN, 150-lecie pierwszego telefonu). Wychodzi na to, że Poczta Polska traci lub już utraciła pewnie jednego z większych klientów.

Większość hurtowych klientów przeniosła się do inPostu, bo zamiast płacić 1,55 płacą 1 zł. a przy wysyłce kilka tysięcy przesyłek dziennie, to już robi się spora kwota. Laughing
Powrót do góry
Joanna

PostWysłany: Sro Sie 22, 2012 13:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do mnie przesyłki InPostem przychodzą zawsze (!) po terminie Sad
Wolałam Pocztę Polską.
Powrót do góry
347

PostWysłany: Sro Sie 22, 2012 21:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zgadza sie tylko poczta dostarcza listy inne wytwory to loteria
Powrót do góry
Pawelski1989

PostWysłany: Czw Wrz 06, 2012 21:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo się zawiodłem na Poczcie Polskiej.Wymieniałem się znaczkami z czlowiekiem z Koszalina.80 szt za 80 szt.Zapakowałem w folie,wsadziłem pomiedzy 2 tekturki,okleiłem taśmą.Wysłałem listem poleconym priorytetowym.Doszedł po 2 dniach.Kolega z Koszalina niestety wysłał zwykłym priorytetem który nie jest rejestrowany i znaczki już idą 2 tygonie i nie mogą dojść.
Myślę że zostały po prostu skradzione na poczcie.Pewnie myśleli że w kopercie jest nie wiadomo co.Nie jest to rzadki przypadek.W internecie dużo ludzi wypowiada się na temat kradzieży na poczcie.
Bardzo dobrze że przestaną miec monopol jeśli ich pracownicy tak traktują klientów dla mnie mogą nawet upaść bo straciłem dla nich szacunek.
Powrót do góry
pakusmi

PostWysłany: Pią Wrz 07, 2012 09:30    Temat postu: czy na pewno poczta Odpowiedz z cytatem

Witam,
raczej bym stawial ze... nie urazajac nikogo...ze Pana Kolega...nie wyslal listu. Ja od przeszlo 10 lat wysylam i otrzymuje mnowstwo listow ze znaczkami kartkami, stemplami pocztowymi, czesto w kopertach przesylane sa pieniadze i nigdy, powtarzam nigdy nie zaginal mi zaden list - dodam oczywiscie ze wiekszosc tych listow byla wysylana jako nie polecone, wiele osob oszczedza na przesylkach i wysylali mi listami zwyklymi nawet nie priorytetowymi, ja tez wielokrotnie zamawialem przesylke listem zwyklym badz priorytetowym. Oczywiscie moge sie mylić ale nasza poczta jesli chodzi o moja dziesiecioletnia historie z przesylkami dziala bez zarzutu. Nie wiem dzlaczego Pan od razu twierdzi ze to poczta zawinila.
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Pią Wrz 07, 2012 11:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A u mnie 50 % nie rejestrowanych ginie na poczcie. Teraz filmuje telefonem jak list wpada do skrzynki pod urzędem PP. Zdarzało się że rejestrowane też giną lub są otwierane i częściowo opróżniane. Zero zaufania do PP. Dziadostwo i tyle.
Powrót do góry
pakusmi

PostWysłany: Pią Wrz 07, 2012 11:49    Temat postu: poczta i przesylki Odpowiedz z cytatem

w takim razie moge uwazac sie za szczesliwca jesli do tej pory nic mi nie zaginelo. Nawet nie przypuszczalem ze na poczcie gina przesylki w takiej ilości jak pisze przedmowca
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Poczta Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: