Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Mineralogia

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Inni kolekcjonerzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Pią Cze 17, 2011 08:39    Temat postu: Mineralogia Odpowiedz z cytatem

To moja druga pasja, przeplata sie z filatelistyka. Kiedy chce odpoczac od znaczkow to albo nic nie zbieram, albo rzucam sie w wir mineralogii; choc porownujac obie pasje, to w filatelistyce czuje sie pewniej.
Zaczelo sie, kiedy dostalem w prezencie na 12. urodziny ksiazke z wydawnictwa Arkady:

Zdjecia tak mnie zafascynowaly, ze poszedlem na pole i zaczalem grzebac w ziemi. Odnajdywalem piaskowce, fantazyjnie wyrzezbione przez abrazje i krzemienie. Pozniej z biegiem czasu kolekcja sie rozrastala: ojciec przynosil mi skamieliny z kopalni, kolega z Zawiercia - ammonity (na wiosne w ogrodku same mu wychodza z ziemi Smile ), z ojcem chodzilismy po gorach (a przy okazji szkubnalem co nie co lub kupilem). Frajda byla dla mnie identyfikacja znaleziska jak i same znalezienie czegos interesujacego. W okresie studiow polaczylem przyjemne z pozytecznym i wybierajac sie na wakacje (oczywiscie w gory, tesknie za gorami) pokrywalem miejsca odpoczynku z miejscami wystepowania mineralow. Milo wspominam Dolny Slask, Kotline Klodzka - prawdziwe zaglebie dla mineralogow. Jak kolekcja sie rozrosla, trzeba bylo sie zawezic - przestalem zbierac skamienialosci i skaly, skupilem sie na - chyba najpiekniejszej dzialce - mineralach.
Z mineralow mam slabosc do ametystu. Najpiekniejsze okazy pochodza Ameryki Poludniowej, zwlaszcza z Brazylii i Urugwaju:

Najlepszy okaz trafil do mnie przez przypadek - dziadek znalazl go w teatrze. Sprzatal tam po musicalu i odnajdywal rozne rzeczy. Raz odnalazl maly, ok. 3cm kamyczek. Byl polsurowy (po bebnie polerskim), okazalo sie ze to szafir Smile
Troche zaluje teraz, ze nie polaczylem tych dwoch pasji i nie poszlem w kierunku filatelistyki tematycznej - mineraly na znaczkach. Pamietam w rodzinnym zbiorku jakas serie malych znaczkow z NRD, z roznymi mineralami. Moze kiedys sprobuje, na razie jednak zachorowalem na calosci obiegowe z Watykanu.
Ktos tu jeszcze interesuje sie mineralogia?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pią Cze 17, 2011 09:41    Temat postu: Re: Mineralogia Odpowiedz z cytatem

Mariusz napisał:

Troche zaluje teraz, ze nie polaczylem tych dwoch pasji i nie poszlem w kierunku filatelistyki tematycznej - mineraly na znaczkach.

Chyba nigdy nie jest za późno żeby zacząć coś zbierać ...
Nie kojarzę czy na znaczkach Watykanu można by cokolwiek podpiąć do tematyki mineralogicznej (pewnie jednak nie), ale ... nie samym Watykanem człowiek żyje Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Pią Cze 17, 2011 09:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na znaczkach Watykanu nie ma zadnych mineralow. Moze sie pojawia, jak ONZ oglosi ktorys rok Rokiem Geologii Wink
Poszlem w zaparte i postanowilem odszukac ta serie z NRD, ktora mi utkwila w pamieci z dziecinstwa:

Z 1969 r.
Na znaczkach kolejno widze erytryn, fluoryt (ma wlasciwosci fluoroscencyjne), galena (ruda olowiu), potem kwarc dymny (jedna z odmian krysztalu gorskiego-rozne kolory to efekt zanieczyszczen), krysztal kalcytu i srebro.
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pią Cze 17, 2011 10:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajne kamyczki Smile Szkoda, że nie mam takich w ogródku ... Smile
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Pią Cze 17, 2011 19:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie w szafie leżą trzy segregatory "skarbów ziemi" oddam za brakujące katalogi stempli okolicznościowych Myślickiego. Najbardziej zależy ma na nr. 2,5,10. Powiem koledze jeszcze że jak kończyłem technikum górnicze w Katowicach, byłem w 120% przekonany by studiować geologie na AGH Smile , jednak życie miało inne plany dla mnie, i obecnie przyczyniam się do budowy autostrad w Polsce Smile. Jak poszperam w piwnicy trochę to może znajdę jeszcze odrobinę tego "gruzu". Miałem to poopisywany we woreczkach strunowych, to oddam koledze za friko. Laughing

Ostatnio zmieniony przez FDC dnia Pią Cze 17, 2011 21:02, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pią Cze 17, 2011 20:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tom 2 i 5 Myślickiego jest do kupienia tutaj:
http://allegro.pl/listing.php/search?string=Myslicki&category=0&us_id=7226012
Sam mam do odsprzedania tom 4 - może jacyś chętni się znajdą ?
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Pią Cze 17, 2011 20:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę przesadził z tym II tomem, X tom jeszcze do przyjęcia, ale w ostateczności. Na świstaku kupiłem prawie wszystkie po 6 zł. Adam III tom sprzedał mi chyba za 7 zł. A komplet na Świstaku był chyba za 120 zł. Polskie znaki pocztowe na Świstaku tomy I-IV kupiłem za 70 zł. Razz Na Allegro chodziły po 220-250 zł. Jak dla mnie Allegro stało się ciut przereklamowane. Mam tam konto od 8 lat i przeszło 2200 zakupionych przedmiotów, i z perspektywy czasu i "doświadczenia" stwierdzam ze nie ma już tego "polotu". Zrobiła się komera, a tanio to było kiedyś....... Twisted Evil

Tom VII na Świstaku

Chociaz zdarzają się prawdziwe "rodzynki" i nie tylko na Allegro Twisted Evil

Ale dzięki eNWu za info - zastanowię się jeszcze nad tym X tomem. Twisted Evil

Ostatnio zmieniony przez FDC dnia Sob Cze 18, 2011 07:43, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pią Cze 17, 2011 21:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest też do kupienia tanio tom 9 na Świstaku (może ktoś reflektuje ...):
http://www.swistak.pl/a14445345,-Katalog-polskich-stempli-okolicznosciowych-t-9-.html

Co do cen tego katalogu to na Allegro faktycznie są czasem odjechane. Ale jak się szuka, to można trafić na perełki - mnie udało się kupić 7 tomów po 4,50 sztuka na Allegro właśnie. Sprzedawał je jakiś antykwarysta, który wystawiał to w kategorii "Poradniki i albumy" Smile W efekcie wystawiane były 4 czy 5 razy bez sprzedaży, aż w końcu wypatrzyłem je w jakimś archiwum aukcji i kupiłem.
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sob Cze 18, 2011 10:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm, miało być o minerałach, a zeszliśmy do dyskusji o cenach literatury na Allegro Smile
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Wto Cze 21, 2011 07:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@FDC
Nie pogardzilbym dodatkowa literatura. Proponuje tom II i V (z Allegro) za trzy segregatory Skarbow Ziemi. Koszty wysylek po stronie nadawcy.
Jesli sie zgadzasz, prosze na priv jakies fotki tych segregatorow (piwnica w tym kontekscie zle mi sie kojarzy).
Co do Twoich okazow - co tam masz ciekawego?
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Sro Cze 22, 2011 18:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Katalogi dotarły - dziękuje.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Inni kolekcjonerzy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: