Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Rekord

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lotar

PostWysłany: Czw Sty 03, 2019 23:20    Temat postu: Rekord Odpowiedz z cytatem

Może warto odnotować, że w roku 2018 PP pobiła własny rekord w ilości wyemitowanych znaczków. Ostatni pochodził z 1964 roku Smile Licząc z nieperforowanym "Poznaniem" to 112 znaczków o łącznym nominale 323,95zł.

Pewnie można to jakoś szerzej skomentować, ale ja poprzestanę na kultowym cytacie z "Lalki", kiedy Wokulski informuje pannę Izabelę: "(...) handel opiera się nie na zyskach spodziewanych, ale na ciągłym obrocie gotówki".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lotar

PostWysłany: Czw Sty 03, 2019 23:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapomniałem dodać, że w 2019 roku PP planuje wydać 69 znaczków, w tym 12 "w miarę potrzeb eksploatacyjnych". Zobaczymy.
Powrót do góry
piotr63

PostWysłany: Pią Sty 04, 2019 20:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwotny plan na 2018 (ogłoszony przez Ministra 30 marca 2017) zakładał emisję 76 znaczków. Jak widać "doszliśmy" do 112 czyli +47% do planu. Zatem liczbę 69 w 2019 należy także traktować bardzo orientacyjnie. Jak licznik na koniec 2019 zatrzyma się na 80 i tak będzie dobrze.
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Nie Sty 06, 2019 00:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki dobrej zmianie nie ma planu, który by nie był zmieniany trzy-cztery razy w roku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
piotr63

PostWysłany: Nie Sty 06, 2019 16:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jestem pewien czy wszystko policzyłem, ale w 2016 było 6 zmian planu emisji, w 2017 - 8, a w 2018 - 10. Zatem jest postęp (arytmetyczny) Very Happy
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Nie Sty 06, 2019 17:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie sądziłem, że tych zmian było aż tyle!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Lotar

PostWysłany: Nie Sty 06, 2019 20:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajnie, że ktoś liczy te zmiany i mamy ten "współczynnik spontaniczności" - 47%. Jak przekroczy 50% to już będzie "współczynnik chaosu" Smile

Ale jest jeszcze jedna sprawa z 2018 roku - abonament arkusikowy. Nie śledziłem tego dokładnie, naliczyłem 13 takich arkusików, ale może ktoś zna dokładną liczbę.
Przy okazji sprawdziłem definicję arkusika sprzedażnego w regulaminie abonamentu arkusikowego i zdaje się, że się zmienił - obejmuje arkusiki 5-16 znaczków, nie ma tych do 20. Była o tym dyskusja na forum. Oczywiście nie ma daty na tym regulaminie więc chyba został zaktualizowany?
Powrót do góry
piotr63

PostWysłany: Nie Sty 06, 2019 23:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z moich obliczeń wynika, że w Ikw. były 3 arkusiki w abonamencie, w IIkw. 2 arkusiki, w IIIkw. - 11, w IV kw. - 12. Łącznie 28 arkusików. Licząc arkusiki z serii (np. Ludzie kina i teatru) - jako oddzielne - czyli 3 szt. z przykładu.
Rzeczywiście nastąpiła "tajna" zmiana definicji arkusika abonamentowego, było do 20szt. a jest do 16szt. Ciekawe czy abonenci zostali o tej zmianie poinformowani. Może będą w tej chwili wydawane max 16szt. ?
Np. ze względu na to, że Fischer wycenia max 16szt. arkusiki ? Zapewne będą nadal wydawane w arkuszach dużych, po 50szt i 100szt.
Powrót do góry
Zbyszko z Bogdanca

PostWysłany: Pon Sty 07, 2019 14:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja obliczyłem, że w IV kwartale w abonamencie będzie 14 arkusików.
Powrót do góry
Zbyszko z Bogdanca

PostWysłany: Pon Sty 07, 2019 14:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawostką jest fakt, że w regulaminie abonamentu na arkusze faktycznie jest teraz limit 16 znaczków. Dziękuję za informację. Uważam ,że jest to zmiana na lepsze ( bez żadnych podtekstów). Zmiana pewno nastąpiła po 1 stycznia, w związku z nowymi umowami na abonament.
Powrót do góry
Glider

PostWysłany: Pon Sty 07, 2019 20:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nowy rok się ledwo rozpoczął, a już duże zmiany w planie emisji znaczków: https://dziennikurzedowy.mi.gov.pl/files/DziennikUrzedowyMI_poz.1_2019-sig.pdf
Powrót do góry
Lotar

PostWysłany: Pon Sty 07, 2019 21:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za informację o arkusikach. PP stosuje kilkanaście form wydawniczych w ciągu roku, ciężko się połapać. Ułatwiliby życie gdyby zamieszczali aktualną specyfikację.

Ja też właśnie przeczytałem o zmianie planu emisyjnego, ciekawe jak to działa.

Zmiana czy ujednolicenie definicji arkusika to zmiana na lepsze. Gdyby jeszcze zmienili ten dziwny zwyczaj nie umieszczania daty na regulaminach.

Przeczytałem jeszcze raz definicje regulaminowe. Efektem tych definicji są takie przykładowo skutki:
znaczki Św. St,Kostka, Św. Ojciec Pio to znaczki okolicznościowe (arkusz 50), ale już Kardynał Hlond czy Matka Zagłębia to znaczki obiegowe (arkusz 100),
podobnie ze sportowcami: siatkarze to znaczki okolicznościowe, ale Kamil Stoch czy Robert Lewandowski to znaczki obiegowe. PP może to sobie ustalać jak chce, ale logiki w tym nie ma żadnej.
Efektem ubocznym takiego podejścia jest fakt, że w planie emisyjnym tych formalnie obiegowych nie ma. One się mieszczą w tej dwunastce. Z tego planu też nie da się dowiedzieć, że w 2018 na Wielkanoc znaczek był a na Boże Narodzenie już nie (to samo dotyczy tego roku).
Jednym słowem wiele rzeczy jest komunikowane filatelistom beznadziejnie, chociaż wydaje się takie proste.
Powrót do góry
torunianin

PostWysłany: Pon Sty 07, 2019 22:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to mamy w planie na 2019 rok już 84 znaczki. Przyrost o 15 sztuk a to dopiero pierwszy tydzień nowego roku. Pytanie, kiedy PP osiągnie setkę, a w którym miesiącu zostanie pobity ubiegłoroczny rekord.
Powrót do góry
DaReKRaJ

PostWysłany: Pon Sty 07, 2019 22:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze nie wprowadzono żadnego tegorocznego znaczka z planu emisyjnego PP a już jest zmiana planu dodano nowe pozycje do tegorocznego planu emisyjnego (info na KPZ ) brawo zobaczymy czy to będzie kolejny rekord. Nic dodać, nic ująć "aby tak dalej" brawo
Powrót do góry
347

PostWysłany: Wto Sty 08, 2019 01:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niesamowite,wręcz niebywałe,najpierw jęczeliście że nie możecie nabyć arkusików,zrobili abonament,nie pasuje-ten nie zbiera 20 tamten 12,następny religijnych a inny zbiera tylko do 12,już słyszłem jęki odnosnie 4 kwartału,no ile będzie kosztował 200 zł ? i to słyszłaem od osób które dziennie wydają 15 zł na papierosy !
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: