Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Porady dla początkujących

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ADAMO

PostWysłany: Pon Sty 04, 2016 21:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do obrazka z data (raczej takowych na FDC czesto nie ma) to chyba Kol. Voyteck zle objasnil pytajacemu ze to faktycznie nic nie warty obrazek. Wydaje mi sie ze raczej napewno pytajacy mial na mysli datownik stosowany w dniu wejscia znaczka do obiegu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ADAMO

PostWysłany: Pon Sty 04, 2016 21:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kol. Lotar "stempel z falowanymi liniami" to nic innego jak wirnik mechaniczny i nie jest to zaden datownik z kasowniem. Takze prosze nie robic wody z mozgu poczatkujacym.
Zwykly datownik z data powszechnie stosowany w UP to datownik dzieny badz tez datownik eksploatacyjny.
Te z obrazkami to datowniki okolicznosciowe (jednodniowe badz stale). Nazywa tez sie je czasem wlasnie kasownikami.
Stemple (to nie sa datowniki czy kasowniki bo nimi nie uniewaznia sie znaczka) to zas wszystkie inne uzyte na przesylce. Moga to byc stemple pomocnicze np. z tekstem PRIORYTET czy POLECONY lub propagandowe zwane tez dodatkowymi czyli te inspirowane przez filatelistow. Odbija sie je w kolorze fioletowym (wzglednie niebieskim) i przystawia sie je obok znaczka. W zadnym wypadku nie kasuje sie stemplami znaczkow.

Ostatnio zmieniony przez ADAMO dnia Wto Sty 05, 2016 14:41, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Wto Sty 05, 2016 08:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ADAMO napisał:
Co do obrazka z data (raczej takowych na FDC czesto nie ma) to chyba Kol. Voyteck zle objasnil pytajacemu ze to faktycznie nic nie warty obrazek. Wydaje mi sie ze raczej napewno pytajacy mial na mysli datownik stosowany w dniu wejscia znaczka do obiegu.

ADAMO dziękuję za zwrócenie uwagi. Fakt, przeoczyłem w pytaniu słowo kluczowe obrazek z datą - to rzeczywiście może chodzić o datownik FDC, a nie jak sądziłem o ozdobny motyw nadrukowany na kopercie. Z drugiej strony, nie spotkałem się jeszcze, aby ktoś określał datownik mianem "obrazka" - trochę mnie to zmyliło.

Ważne, że cel mojej odpowiedzi został osiągnięty: pytający otrzymał w końcu szczegółową odpowiedź na swoje pytanie, które czekało od połowy grudnia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Lotar

PostWysłany: Wto Sty 05, 2016 22:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ADAMO, ten sposób definiowania trochę zaciemnia sprawę. Stempel to po prostu przyrząd do odciskania wzoru lub tekstu na papierze. Tym samym datownik jest rodzajem stempla, podobnie jak kasownik. Znaczki kasuje się datownikami, kasownikami albo innymi wskazanymi wyżej sposobami. Stwierdzenie, takie jak to że "datownik nie jest stemplem" jest jedną z przyczyn dla których unikam wikłania się w filatelistyczne dyskusje terminologiczne.
Powrót do góry
ADAMO

PostWysłany: Sro Sty 06, 2016 01:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kol. Lotar a ta dyskusja dotyczy chyba filatelistyki wiec nalezy sie chyba trzymac tej terminologii. Dla zwyklego "kowalskiego" stempel to datownik, kasownik, pieczatka, obrazek z data, ... etc. W terminologii filatelistycznej (w ktorej sie poruszamy) kazda z tych "rzeczy" co innego oznacza. Nie moge przeciez nazwac stempla propagandowego datownikiem bo nim nie jest.
Powrót do góry
torunianin

PostWysłany: Sro Sty 06, 2016 12:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie, a może byście Koledzy przedstawili pełną systematykę przyrządów do unieważniania znaczków zaczerpniętą z metod naukowych. To znaczy: według Iksińskiego jest tak i tak, a według Igrekowskiego tak i tak. I będzie pełna jasność dla wszystkich, bo używając poszczególnych terminów można będzie powołać się na osobę/źródło. A tak to nadal jest miszmasz.
Powrót do góry
Lotar

PostWysłany: Sro Sty 06, 2016 16:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dajmy sobie spokój z "pełną systematyką zaczerpniętą z metod naukowych". W tym wypadku (datownik, kasownik, stempel) wystarczy zdrowy rozsądek i na przykład 'Podręcznik Specjalizowany...' (Adam Kiełbasa-Schoeni, Stanisław Fołta). Każdy przysłowiowy 'Kowalski' może tam sprawdzić terminologie filatelistyczną. Nie będę się powtarzał, ale ja tam zajrzałem zanim coś napisałem.
Powrót do góry
torunianin

PostWysłany: Sro Sty 06, 2016 17:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A można było nie robić uników i odpowiedzieć, iż wg przywołanych/cytowanych wyżej autorów "datownik to stempel pocztowy, który jest używany do kasowania znaczków lub całostek" - mój skrót wyjaśnienia.
Powrót do góry
ADAMO

PostWysłany: Czw Sty 07, 2016 11:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lotar napisał:
Dajmy sobie spokój z "pełną systematyką zaczerpniętą z metod naukowych". W tym wypadku (datownik, kasownik, stempel) wystarczy zdrowy rozsądek i na przykład 'Podręcznik Specjalizowany...' (Adam Kiełbasa-Schoeni, Stanisław Fołta). Każdy przysłowiowy 'Kowalski' może tam sprawdzić terminologie filatelistyczną. Nie będę się powtarzał, ale ja tam zajrzałem zanim coś napisałem.

Ja akurat nie czytalem podrecznika A. Kiełbasy-Schoeni i S. Fołty ale mialem na ten temat wykład na XI Studium Filatelistyki. Takze nie sa to moje wymysly zaczerpniete z metod naukowych a wiedza przekazana przez wykladowcow zarowno z ramienia PZF jak i Poczty Polskiej.
Powrót do góry
torunianin

PostWysłany: Czw Sty 07, 2016 15:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problem polega głównie na tym, że w naszej filatelistyce panuje dość spory bałagan (vide np. numeracja bloków, arkusików itp) a nikt z autorytetów nie chce (nie może, nie ma zamiaru) tego kompleksowo uporządkować. Jeszcze kilka lat i powstanie problem np. numeracji datowników okolicznościowych.
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Nie Sty 10, 2016 13:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problem numeracji datowników okolicznościowych? O jaką numerację chodzi?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
torunianin

PostWysłany: Nie Sty 10, 2016 18:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwsze polskie datowniki okolicznościowe datowane na 1919 rok są skatalogowane 19 001, 19 002 itd., z roku 1920 następująco: 20 001, 20 002 itd. (wg. A. Myślickiego) i tak aż do roku 1989. Dalszy ciąg numeracji (lekko zmodyfikowany) stosuje S. Kwoka np. 90/100, 90/101......07/338, 07/339 itd. Rozumiem, że kolejne roczniki katalogu będą ten wzorzec podtrzymywały. Tak więc datowniki, które będą stosowane w roku 2019 będą sygnowane 19/166, 19/167 itd. Uważam, iż do członu rocznikowego należałoby wprowadzić trzecią cyfrę oznaczającą setki.
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Nie Sty 10, 2016 18:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może lepiej od razu pełny rok, bo za 100 lat będzie podobny problem? Myślmy o kolejnych pokoleniach...
Powrót do góry
torunianin

PostWysłany: Nie Sty 10, 2016 20:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że wprowadzenie setek wystarczy - to jest tysiąc lat. Papier tyle czasu w domowych warunkach "nie wyrobi".
Powrót do góry
marek_kzp

PostWysłany: Nie Sty 10, 2016 23:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

torunianin napisał:
Problem polega głównie na tym, że w naszej filatelistyce panuje dość spory bałagan (vide np. numeracja bloków, arkusików itp)

Co do numeracji i rozróżniania bloków i arkusików należałoby się dogadać trójstronnie: wydawcy katalogów (Fischer), Poczta Polska i PZF. Marne na to widzę szanse.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 5 z 6

Skocz do: