Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Porady dla początkujących

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Drizzd

PostWysłany: Pią Kwi 05, 2013 10:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

polecam kontakt

Okręg Pomorski PZF
ul. Straganiarska 28/30
80-837 Gdańsk
Tel./fax (5Cool 3016352
e-mail; pzfokregpomorski@wp.pl

Spotkania wymienne:
Gdańsk - w każdy poniedziałek godz. 14.00 – 17.30 w siedzibie
Zarządu Okręgu w Gdańsku ul. Straganiarska 28/30
Gdynia - w każdą środę godz. 15.00-17.00 Urząd pocztowy
Gdynia 1 ul. Władysława Iv.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Pawelski1989

PostWysłany: Wto Cze 04, 2013 15:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dużo mówi się o tym że klasery powinny stać a nie leżeć jeden na drugim.Jeśli klaser jest w futerale to ten futerał i tak ściska strony klasera i taśma może się odcisnąć z biegiem czasu na znaczku.Co o tym sądzicie ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Czarny

PostWysłany: Wto Cze 11, 2013 16:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Jak najprościej nabyć Encyklopedię Filatelistyki? Szukałem w katalogu internetowym PWN i nie znalazłem. Czy jedynym sposobem jest szukanie po aukcjach internetowych, antykwariatach, targowiskach, itp?
2. Próbując znaleźć Encyklopedię Filatelistyki na stronie PWN natknąłem się na coś takiego: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/19403/encyklopedia-znaczkow-pocztowych.html Czy jest to pozycja godna polecenia, czy też nie warto na to wydawać pieniędzy?
3. Jako że moja kolekcja znaczków z dzieciństwa okazała się być w opłakanym stanie, postanowiłem zacząć zbieranie od nowa. Tym razem jednak zamierzam zdecydować się na filatelistykę tematyczną i myślałem by powiązać ją z moimi zainteresowaniami wymarłymi gatunkami organizmów, które zamieszkiwały naszą planetę (głównie zwierząt). Szukając katalogu tematycznego, który zahaczałby o to zainteresowanie, natrafiłem na tę stronę: http://paleophilatelie.eu/stamps_overview.html Czy ktoś mądry mógłby ocenić na ile warty zaufania jest ten katalog?
4. Czy komuś jest coś wiadome na temat papierowego katalogu z paleofilatelistyki?
Powrót do góry
pitervis

PostWysłany: Wto Cze 11, 2013 17:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

post usunięty przez autora

Ostatnio zmieniony przez pitervis dnia Pon Cze 24, 2013 23:39, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
FDC
Gość

PostWysłany: Wto Cze 11, 2013 18:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W końcu rozsądne ceny, ja swoja 2 lata temu kupowałem za 80 zł !! A zakup przez kolegę za 50 zł potraktowałem jako prawdziwe wydarzenie. Osobiście uważam ze jest to obowiązkową pozycja w każdej prywatnej bibliotece filatelistycznej.
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Wto Cze 11, 2013 20:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Już Koledzy podpowiedzieli.
2. Moim zdaniem nie warto - publikacja dosyć przeciętna.
3. Rzuciłem pobieżnie okiem i wygląda OK. Przynajmniej nie ma różnych Kalmukii i innego znaczkopodobnego badziewia. Na ile wykaz wydań jest kompletny nie powiem - nie mój temat.
4. Istnieją takowe. Kilka lat temu katalog poświęcony prehistorycznym zwierzętom wydała hiszpańska firma Domfil. Jest jeszcze (stosunkowo stary) katalog "Dinosaur Stamps of the World" Baldwina i Halsteada. W latach 90-tych na łamach "Filatelistyki" był także prezentowany cykl artykułów poświęconych dinozaurom na znaczkach pocztowych. W weekend mogę poszperać w których numerach dokładnie Smile
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Wto Cze 11, 2013 21:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do Domfila to w moim odczuciu dość dobre wydanie, kupiłem niedawno używane wydanie flora i fauna (wwf), ma kilka lat a jest w świetnym stanie. Czy wszystko jest w nim ujęte ?, Nie mam pojęcia - ale wygląda że tak. Są skany znaczków, bloków, arkuszy i MC. Układ masz państwami, numeracje, własna, Michel, Yvert, Scott, i skrót U (nie mam pojęcia do jakiego kat się odnosi). Wycena w € i $ amerykański. Katalog na Delcampe cena 5 € + 5.5 € wysyłka.

Cytat:
taśma może się odcisnąć z biegiem czasu na znaczku.

Ostatnio dostałem 3 pełne klasery które były właśnie w ten sposób przechowywane, 100% znaczków uszkodzonych z tego 90% przykleiło się do kart klasera.

Cytat:
W latach 90-tych na łamach "Filatelistyki" był także prezentowany cykl artykułów poświęconych dinozaurom na znaczkach pocztowych. W weekend mogę poszperać w których numerach dokładnie

Na stronie ZG PZF jest już kompletny rokcznik 1980-89, za jakiś czas dostępny będzie 1990-99. LINK
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sro Cze 12, 2013 10:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U = Unificato, włoski katalog dla Europy i niektórych krajów pozaeuropejskich. W Polsce praktycznie nieznany i nieużywany.

FDC napisał:
Na stronie ZG PZF jest już kompletny rokcznik 1980-89, za jakiś czas dostępny będzie 1990-99.

Nie chodzi o "Filateliste", ale "Filatelistykę" - to 2 różne czasopisma Smile
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Sro Cze 12, 2013 10:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A to nawet nie wiedziałem że takie wydawnictwo jest.
Powrót do góry
Czarny

PostWysłany: Sro Cze 12, 2013 16:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za szybkie odpowiedzi, szczególne podziękowania dla kolegi Adama!

Co do encyklopedii to planowałem w wolnym czasie poszukać na Allegro, ale sądziłem, że będzie kilka egzemplarzy na krzyż i po cenie nie mniejszej niż 35 zł. A tu taka niespodzianka!

Co do katalogu to przekonaliście mnie do próby zdobycia katalogu firmy Domfil. Co prawda na stronie producenta stoi po dość wysokiej cenie, ale w wolnym czasie postaram się odszukać na słynnym Allegro czy innej aukcji (może będzie tańszy).

@Adam_filatelistyka.org
A dałoby się dzisiaj jakoś zdobyć te numery z artykułami o znaczkach z dinozaurami?
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sob Cze 15, 2013 17:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z obietnicą - podaję numery "Filatelistyki", w których był drukowany cykl artykułów poświęconych dinozaurom na znaczkach pocztowych: rocznik 1994, numery: 1, 2-3, 4,5,9,10.
Powrót do góry
Domownik

PostWysłany: Pon Gru 14, 2015 01:54    Temat postu: Datowniki, kasowniki, stemple Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie.

Tak jak w temacie pytanie mam odnośnie datowników, kasowników i stempli.
Co jest czym ?
"Obrazek" przedstawiający (zazwyczaj) okrągły "rysunek" z nazwą miejscowości (upt), datą, czasem też literami/gwiazdkami to jest kasownik czy datownik ?

Na FDC widzę ozdobny obrazek z datą, związany z tematem którego dotyczy wydane FDC, to jest to ozdobny kasownik, datownik, czy co ?

Czytam ostatnio często literaturę filatelistyczną i spotykam się z różnymi terminami. Prosiłbym o wyjaśnienie (w miarę możliwości) raz na zawsze tych pojęć.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pon Sty 04, 2016 09:12    Temat postu: Re: Datowniki, kasowniki, stemple Odpowiedz z cytatem

Domownik napisał:
Tak jak w temacie pytanie mam odnośnie datowników, kasowników i stempli. Co jest czym ?
"Obrazek" przedstawiający (zazwyczaj) okrągły "rysunek" z nazwą miejscowości (upt), datą, czasem też literami/gwiazdkami to jest kasownik czy datownik ?

To jest kasownik, datownik, stempel, pieczęć - nazwy są różne (chociaż dotyczą tego samego), ale cel istnienia jeden: trwałe unieważnianie (czyli kasowanie) znaków pocztowych.

Cytat:
Na FDC widzę ozdobny obrazek z datą, związany z tematem którego dotyczy wydane FDC, to jest to ozdobny kasownik, datownik, czy co ?

To jest ozdobny obrazek i nic więcej. Równie dobrze sam możesz taki obrazek sobie narysować i będzie on miał z filatelistycznego punktu widzenia dokładnie taką samą wartość - czyli żadną. To jest po prostu element ozdobnej papeterii.

Cytat:
Czytam ostatnio często literaturę filatelistyczną i spotykam się z różnymi terminami. Prosiłbym o wyjaśnienie (w miarę możliwości) raz na zawsze tych pojęć.

Mam nadzieję, że pomogłem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Lotar

PostWysłany: Pon Sty 04, 2016 17:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jestem jakimś specjalnym zwolennikiem ścisłych definicji w filatelistyce, ale jednak nie ma co robić bałaganu. Jeżeli ktoś otrzymał trochę kartek świątecznych to ma dużą szansę odróżnić datownik od kasownika. Znaczek może być skasowany kasownikiem - czyli stemplem z takimi falowanymi liniami (obecnie stosowany) lub datownikiem, czyli stemplem z datą. Datownik występuje na listach samodzielnie lub wspólnie z kasownikiem. Co do datowników ozdobnych to jednak warto zajrzeć na KZP i już dalej samodzielnie wnikać w różnice między datownikami jednodniowymi, stałymi i fdc.
Powrót do góry
al

PostWysłany: Pon Sty 04, 2016 17:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lotar napisał:
Znaczek może być skasowany kasownikiem - czyli stemplem z takimi falowanymi liniami (obecnie stosowany) lub datownikiem, czyli stemplem z datą.

Poza tym są znaczki kasowane ołówkiem chemicznym, długopisem, albo piórem.
Kasowniki mogą też być prowizoryczne robione przez same urzędy pocztowe. Zdaża się to nawet teraz w dobie mechanicznego kasowania.
Ostatnio dostałem list ze znaczkiem beznominałowym E, skasowany dużym "X" zrobionym z gumy, bez nazwy urzędu pocztowego i daty.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 4 z 6

Skocz do: