Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Porady dla początkujących

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sob Mar 05, 2011 07:55    Temat postu: Porady dla początkujących Odpowiedz z cytatem

Wątek zbiorczy dla wszelkich zapytań początkujących zbieraczy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mar2000cin

PostWysłany: Pon Cze 27, 2011 10:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jakie są walory
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Pon Cze 27, 2011 18:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mar2000cin napisał:
jakie są walory

A może by tak pełnym zdaniem i konkretnie? Bo z tego niby-pytania nie wynika kompletnie nic.
Powrót do góry
mar2000cin

PostWysłany: Pią Lip 01, 2011 17:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chciałem się spytać jakie są walory znaczków pocztowych
Powrót do góry
Polecony

PostWysłany: Sob Lip 02, 2011 07:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Walor filatelistyczny, przedmiot zbieractwa, w chodzący w zakres fialatelistyki...". Tyle Encyklopedia Filatelistyki . od niej trzeba zaczynać, potem jeszcze pare pozycji książkowych i czasopism i z głowy.
Albo będziesz filatelistą albo nie. Powodzenia!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
morganghost

PostWysłany: Sro Lip 20, 2011 17:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takie pytanie ocierające się o mój zbiór:

Jeśli zbieramy znaczki z danego kraju tematycznie (np. kosmonautyka, malarstwo) to jak sprawa się ma od "fachowej strony" w kwestii znaczków stemplowanych i czystych. Czy jeden temat może być stemplowany a drugi czysty?
Powrót do góry
Andrzej_pzf

PostWysłany: Czw Lip 21, 2011 21:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pytanie jakie są walory?
odpowiadam -
czyste i kasowane!

Ostatnio zmieniony przez Andrzej_pzf dnia Sob Lip 23, 2011 22:06, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Pią Lip 22, 2011 18:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

morganghost napisał:
Takie pytanie ocierające się o mój zbiór:

Jeśli zbieramy znaczki z danego kraju tematycznie (np. kosmonautyka, malarstwo) to jak sprawa się ma od "fachowej strony" w kwestii znaczków stemplowanych i czystych. Czy jeden temat może być stemplowany a drugi czysty?

Jeśli są to dwa niezależne zbiory tematyczne - wtedy może być jeden z czystych, drugi z kasowanych. Jeśli zbiór krajowy - to polecałbym się zdecydować albo jedne albo drugie. Takie zbiory mieszane, budowane i ze znaczków czystych i kasowanych raz że wyglądają w moim odczuciu dosyć dziwnie, dwa - może być problem ze sprzedażą takiego zbioru w razie potrzeby.
Powrót do góry
morganghost

PostWysłany: Pon Lip 25, 2011 01:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adam_filatelistyka.org napisał:
Jeśli są to dwa niezależne zbiory tematyczne - wtedy może być jeden z czystych, drugi z kasowanych. Jeśli zbiór krajowy - to polecałbym się zdecydować albo jedne albo drugie.

A jeśli zamierzam dodać do krajowego tematu czystych coś z zagranicznego kraju w tej samej tematyce, też wypadało by aby były one czyste? Czy można pokusić się o stemplowane (ze względu na cenę)?
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Pon Lip 25, 2011 13:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogólna zasada: jeden zbiór = jeden typ materiału - albo czyste albo stemplowane. Wyjątki: znaczek czysty jest wyjątkowo rzadki lub bardzo drogi - wtedy dopuszczalny jest stemplowany, całostki - mogą byc w zbiorze i czyste i z obiegu, o ile ostemplowanie nie "kasuje" motywu całostki, tzn. jeśli interesuje nas temat ze znaku opłaty, a zbiór jest z czystych to całostka też bez obiegu, jeśli chcemy wykorzystać rysunek z samej całostki lub z odwrotu (ilustrowana karta pocztowa, aerogram, telegram) - dopuszczalne jest użycie całostki z obiegu. Oczywiście - dopóki ktoś zbiera dla własnej przyjemności i nie ma ambicji budowy eksponatu wystawowego, kwestia tego co wkłada do własnego zbioru jest tak naprawdę tylko i wyłącznie jego widzimisię. Tyle, ze takie mieszane zbiorki, jak już napisałem wcześniej, zazwyczaj potem trudno spieniężyć Sad
Powrót do góry
michalsmiech
Gość

PostWysłany: Sro Gru 21, 2011 18:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry!

Jest to mój pierwszy post na owym forum, więc wypadało by się przedstawić. Mam na imię Michał. Po moim zmarłym ojcu odziedziczyłem kilka klaserów a w nich mnóstwo chaotycznie powkładanych znaczków, kilkanaście, nieotwartych abonamentów filatelistycznych z lat 1999-2010 i kilka kopert ze znaczkami w środku. Wszystkie są to znaczki polskie, bez obiegu. Tylko w jednym klaserze znaczki są ładnie poukładane, chronologicznie i przedstawiają kompletną faunę Polski jaka tylko się ukazała. Chciałbym kontynuować hobby ojca i zebrać wszystkie, niekasowane znaczki polskie. Stąd kilka moich pytań:

-Jak je układać? Tzn. Chciałbym to zrobić chronologicznie, więc wydawało mi się, iż najlepsze byłyby do tego albumy rocznikowe, jednakże na forum znalazłem mnóstwo negatywnych opinii na temat tych albumów. Z kolei, jeżeli miałbym je trzymać w klaserach, to musiałbym zostawić wystarczająca dużo miejsca na brakujące okazy. Jeżeli zostawiłbym za mało to czekało by mnie przekładanie wszystkiego, aby zrobić miejsce...

Bardzo prosiłbym o jakieś rady, sugestie, etc.

Kłaniam się- Michał
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Sro Gru 21, 2011 18:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witamy Michale na forum.
Co do emisji znaczków polskich to chyba nie ma problemu z ich określeniem.
Tu znajdziesz kompletny spis z jednorocznym wyprzedzeniem.
A może tak karty albumowe ? Są wpinane na zasadzie segregatora. Poszukaj na forum jest tu chyba kilka wątków na ich temat. Jak znajdę chwilkę puszcze Ci linki.
Co do literatury, do identyfikacji najbardziej popularnym katalogiem jest Fischer - ok 50 zł aktualny, starsze wydania 5-10 zł. Jeżeli chodzi o fachowa wiedzę to na pewno Podręcznik Specjalizowany Polskich Znaczków Pocztowych - 50 zł ale jest też do przejrzenia Na tej stronie autora podręcznika
Co do katalogów tematycznych to chyba hiszpański (anglojęzyczny) Domphil ma katalog nt. fauny.
Wszystkich znaczków to chyba się nie da, chyba ze masz nieograniczone zasoby finansowe.
Co do układania, to chyba każdy z kolekcjonerów na swój sprawdzony sposób. Pamiętaj aby znaczków nie brać bezpośrednio w ręce - zawsze rób to przez pincetę i to koniecznie filatelistyczną - te są polerowane i nie uszkodzą twoich znaczków, po za tym tłuszcz na palcach ma zły wpływ na znaczek.
Powrót do góry
Dez

PostWysłany: Wto Kwi 10, 2012 21:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Zacząłem zbierać niedawno, miała być Afryka ale odkurzyłem stare zbiory z dzieciństwa i zdecydowałem się zrobić kolekcję polskich znaczków. Sortuję je chronologicznie ale natrafiłem na pewien zgryz i nie wiem jak to rozwiązać.
Otóż mamy np serię 4 znaczków, pierwsze dwa są z 1976 kolejny z 1977 i kolejny z 1978. "Ładnie" by było ułożyć to razem no ale... wtedy to już nie będzie chronologicznie. Wiem że sposób układania to indywidualne podejście każdego kolekcjonera ale chciałbym się dowiedzieć jak robią to wieloletni zbieracze.

Z góry dzięki za odpowiedź.
Powrót do góry
Andrzej_pzf

PostWysłany: Wto Kwi 10, 2012 21:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wieloletni zbieracze ci co nie maja ambicji wystawienniczych znaczki, bloki, arkusiki zbierają w tak zwanych TOMACH czyli klaserach wykonanych chronologicznie w/g daty emisji!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Graf Orlok

PostWysłany: Sro Kwi 11, 2012 00:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dez, tak jak piszesz każdy układa jak chce. Ja osobiście chcę aby w moich klaserach było ładnie zatem najpierw chronologicznie, potem gdy pojawia się pierwszy znaczek z wieloletniej emisji np. "Poczet królów i książąt polskich" to w tym miejscu umieszczam od razu całą serię. Podobnie robię ze znaczkami dopłat. Wydania londyńskie też trzymam razem mimo, że chronologia tu nie koniecznie jest prawidłowa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 1 z 6

Skocz do: