Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Jakie znaczki zbierać?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Filatelistyka tradycyjna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
andy77

PostWysłany: Sro Lis 14, 2018 21:15    Temat postu: Jakie znaczki zbierać? Odpowiedz z cytatem

Witam
Po wielu latach wróciłem do zbierania znaczków. I nie wiem jakie zbierać. Chcę zbierać tematy przyrodnicze i trochę sportu. Chcę aby to po kilkunastu latach miało jakąś wartość a nie kilka procent ceny zakupu. proszę o poradę i potraktowanie tematu poważnie bez hejtu. Z góry dziękuję. Andy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
archeofil

PostWysłany: Pią Lis 16, 2018 23:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakie znaczki zbierać? Na takie pytanie trudno udzielić jakiejkolwiek sensownej rady, bo to powinno wynikać z indywidualnych zainteresowań. Ale coś mi się widzi, że tu nie o kolekcjonerstwo chodzi, tylko o lokatę kapitału.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
andy77

PostWysłany: Sob Lis 17, 2018 00:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po części z tą lokatą to prawda. Mam kilka dużych klaserów znaczków. Przede wszystkim przyroda i trochę sportu oraz polskie różne. Wiesz nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy za okno. Wróciłem po kilkunastu latach do zbierania i coś tam dokupuję. Czy warto zbierać Karaiby , Polinezję i Mikronezję ? . Emitują ładne znaczki. Gdy zaczynałem zbierać w połowie lat 60-tych jako nastolatek to obiecywano fortunę po latach. Jakoś tego nie widać. No chyba że stare znaczki ale to nie na moją kieszeń. Gdybyś był taki miły i coś doradził. Pozdr Andy77.
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Sob Lis 17, 2018 00:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No, jeżeli tak, to nie radziłbym kierować się tym, że jakiś kraik emituje ładne znaczki, bo one są przeznaczone wyłącznie dla filatelistów, więc robi to w ilościach znacznie przewyższających własne potrzeby pocztowe. Lepiej trzymać się klasycznych krajów, które prowadzą umiarkowaną politykę emisyjną znaczków, chociaż ostatnio coraz ich mniej. Ale tak naprawdę trudno coś doradzić, a w zasadzie prorokować. Stare i rzadkie znaczki zawsze będą w cenie, a te obecne wydawane w wielkich nakładach chyba nie zrobią kariery.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
andy77

PostWysłany: Sob Lis 17, 2018 09:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo. Gdyby coś można było dorzucić na temat znaczków to byłbym wdzięczny.
Powrót do góry
andy77

PostWysłany: Sob Lis 17, 2018 09:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co z błedami i usterkami?. Spotyka się na portalach aukcyjnych znaczki z błędami bez gwarancji i opisu czy warto je kupowac?.
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Sob Lis 17, 2018 11:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak pisałem wcześniej: rzadkie znaczki są i będą w cenie, więc nie ma co liczyć na specjalne okazje, że takie walory ktoś sprzedaje za grosze. Nie należy wierzyć w to, co piszą różni sprzedający znaczki niby "po dziadku" lub "znalezione na strychu" jakieś rarytasy za ułamek procenta ceny katalogowej, ale oczywiście bez atestu lub gwarancji. To ewidentni fałszerze i oszuści. Gdybym chciał ulokować kapitał w znaczkach, to na pewno sprawdzonych. Tak samo nie kupiłbym złota bez pewności, czy to nie tombak.
Powrót do góry
Daniel

PostWysłany: Sob Lis 17, 2018 12:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Np. wydanie krakowskie, już pomijając najdroższe znaczki. Spójrzmy nawet na ceny katalogowe: 15 lat temu jakiś znaczek mógł być za 50 złotych, dziś za 150. Oczywiście katalog a rynek to dwie różne rzeczy, ale na krakowskie zapotrzebowanie jest i akurat tu raczej nie będzie załamania cen. Zakup znaczków tego wydania, nawet tych ze średniej półk,i powinien za kilkanaście lat dać jakiś zysk, choć oczywiście nie jakiś kolosalny. Stracić się jednak nie straci. Oczywiście muszą być gwarancje, a na lepsze znaczki także atesty.
Powrót do góry
andy77

PostWysłany: Sob Lis 17, 2018 12:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo. Pozdr.
Powrót do góry
Agrest

PostWysłany: Wto Sty 29, 2019 23:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety nie pomogę, odpowiedź jest tylko jedna od zawsze, o której wszyscy wiedzą...
1.Wszystkie które się podobają,
2.Wszystkie z sentymentem,
3. ..i te na których może kiedyś przyjdzie zarobić parę złotych

Niestety są to 3 rodzaje znaczków, ale wszystkie trzeba mieć ¯\_(ツ)_/¯
Powrót do góry
ksiark

PostWysłany: Pią Lut 08, 2019 23:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

andy77 z Twoich oczekiwań widać że nie wróciłeś do zbierania znaczków po latach tylko szukasz niszowej lokaty kapitału. Przy takim podejściu to tylko klasyka atestowana i mówimy o konkretnych kwotach. Jeśli natomiast rzeczywiście wróciłeś do zbierania znaczków to zastanów się czego oczekujesz i czy stawiasz sobie jakieś ambitniejsze cele długofalowe np. zbudowanie eksponatu wystawowego. Jeśli to ma być czysta przyjemność, np. odstresowywanie po trudach życia zawodowego to mogą to być ładne obrazki. Musisz wziąć jednak pod uwagę że za przyjemności się płaci i nie oczekuj zysków po latach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
MyDream

PostWysłany: Wto Lip 16, 2019 09:15    Temat postu: Znaczki Odpowiedz z cytatem

Najgorzej jest zacząć Smile Spróbuj kolekcjonować znaczki, które tematyką zbliżone są do twoich zainteresowań. Ja zaczynałam od kupienia paru sztuk tutaj
[ciach]
Teraz moja kolekcja jest już w całkiem innym klimacie, głównie motywy historyczne. Ciężko jest doradzić, bo kategorii jest wiele.

[Edit-Admin] Szanowna Pani MyDream polecam lekturę regulaminu Forum.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Filatelistyka tradycyjna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: