Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Co to za całostka ? Kraków ok. 1910

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Identyfikacja znaczków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Polonica

PostWysłany: Wto Gru 05, 2017 13:57    Temat postu: Co to za całostka ? Kraków ok. 1910 Odpowiedz z cytatem

Proszę kolegów o informację, czy jest to oficjalna Ck wydana przez Austro-Węgry - oba znaczki na tej kopercie są wydrukowane (nie są naklejone). Może ktoś coś podpowie.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wujekstach

PostWysłany: Sro Gru 06, 2017 06:07    Temat postu: koperta prywatna Odpowiedz z cytatem

Witam
A to ciekawostka!
Od 1903 roku można było zlecić poczcie wykonanie kopert z nadrukowanym znaczkiem (znaczkami). Przeważnie robiły to firmy wysyłające sporo korespondencji. To jest jedna z nich i to ciekawa. Przez lata filateliści dzielili się na łamach prasy podobnymi kopertami. Artykuły te zebrali Panowie Pelczar i Ziółkowski i zamieścili w wydanym w tym roku katalogu formularzy i całostek galicyjskich.
Do tej pory skatalogowano 14 kopert tej firmy (są też inne firmy) ta jest 15-sta gdyż różni się od pozostałych!!!
Główne kryteria rozróżniające to firma, nadrukowane znaczki i sygnatura.
Pańska koperta jak widać ma nadrukowane dwa znaczki:
10h - zwykły list
25h - dopłata za polecenie
czyli koperta ta była przeznaczona na korespondencję poleconą.
Nie widzę dobrze ale ma chyba sygnaturę 1916/4 czyli była wydrukowana w kwietniu 1916 roku.
Koperty te są również opisane w katalogu Fischer tom II z 2016 roku na stronie 262.
Mam nadzieję, że trochę pomogłem
Oczywiście chętnie bym ją widział w mojej kolekcji
:D
Pozdrawiam
Powrót do góry
Polonica

PostWysłany: Sro Gru 06, 2017 10:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za obszerne wyjaśnienia, czyli całostka była wydana zgodnie z prawem.
Sygnatura jest 1910/4, ale wydaje mi się, że drugi znaczek mógł być dodrukowany w późniejszym terminie, bo jest przesunięty w poziomie względem drugiego. Przecież mogli drukować na kopertach dla listów poleconych tylko jeden znaczek za 35 h, czy takie koperty w ogóle istnieją ?
Wkrótce wystawię tę całostkę na aukcję internetową, bo ten dział filatelistyki mnie nie interesuje. Ostudzę Pana zapał, ta koperta jest niekompletna, jest tylko jej przód, a brak tyłu.
Powrót do góry
ptp18

PostWysłany: Sro Gru 06, 2017 12:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba trzeba ostudzić entuzjazm. Całostka jest całostką jeśli jest ,,drukiem pocztowym z wydrukowanym na nim znakiem opłaty,,. Ten walor jest prywatną kopertą z wydrukowanym (dodrukowanym) znakiem opłaty (tutaj:dwoma). Dotychczas nie udało się ustalić piszącym na ten temat nazwy dokumentu opisującego procedurę nadrukowywania tych znaków w 1903 r. Nie znana jest jakakolwiek ewidencja tych walorów. Nie wiemy co oznacza sygnatura na kopertach.
Poczta austriacka drukowała znaki opłaty na prywatne zlecenia. Tyle wiemy i nic więcej. W różnych regionach cesarstwa drukowano prywatne koperty w różnych językach i dodrukowywano znaki opłaty.
Tych kopert nie powinniśmy mylić z całostkami na prywatne zamówienie poczty niemieckiej, które są znakomicie skatalogowane i chętnie kolekcjonowane. Ale znajdą się z pewnością fanatycy tych wydawnictw austriackich, mimo nie znanego statusu prawnego i filatelistycznego. Zamieszczenie ich w prywatnym katalogu nie wyjaśnia niczego.
Powrót do góry
wujekstach

PostWysłany: Czw Gru 07, 2017 00:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiadając Polonica
Oj szkoda, że tylko przód. Gdyby poinformował mnie Pan na priv kiedy i pod jakim nickiem będzie Pan wystawiał byłbym wdzięczny.
Odpowiadając ptp 18
W filatelistyce jest to piękne, że każdy zbiera to co mu się podoba. A takie koperty właśnie lubię. Ich drukowanie przez pocztę austriacką na zamówienia prywatne wynikało z potrzeby chwili. A sygnatura jest bardzo prosta do odczytu. Podany jest w nie miesiąc i rok druku oraz nakład.
Pozdrawiam
Powrót do góry
ptp18

PostWysłany: Czw Gru 07, 2017 09:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam Wujka Stacha, są też kolekcjonerzy przednich stron kopert. Szacun. Poszedłem po okulary i popatrzyłem na sygnaturę - rzeczywiście. Czyja to sygnatura? Drukarni kopert czy znaków opłaty na prywatnych kopertach? Miłego dnia.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Identyfikacja znaczków Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: