Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Porady dla początkujących

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Domownik

PostWysłany: Nie Sty 10, 2016 23:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie sądziłem że mój post wywoła taką burzę.
Trochę to przypomina spór o to czy kura czy jajko było pierwsze.

Podsumowując - to wszystkie datowniki, kasowniki, wirniki to stemple.
Natomiast stempel który unieważnia znaczek i ma w sobie datę - jest datownikiem, Stempel który nie ma w sobie daty jest kasownikiem, do tego "pofalowany stempel" - jest wirnikiem.
Kasownik i datownik mogą mieć jakiś ozdobny rysunek w sobie - są więc datowniki, kasowniki ozdobne (tudzież okolicznościowe) Np. w FDC
Chyba tak można to podsumować - niech ktoś ostatecznie się w tym temacie wypowie - czy tak rzecz można ująć ?

Co do numeracji datowników - lepiej byłoby z rokiem - np. 1956/005, 2012/052 lepiej wygląda od 973/021. Z rokiem jest to bardziej czytelne i transparentne - szybciej wiadomo o co chodzi.
Dziękuję za odpowiedzi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marek_kzp

PostWysłany: Pon Sty 11, 2016 11:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stempel lub pieczęć to każde urządzenie, mechaniczne lub ręczne, które służy do umieszczania rysunku lub napisu (odcisku stempla/pieczęci) na papierze lub innym materiale, najczęściej za pomocą tuszu.

Datownik to stempel, w którym umieszczona jest data (i ew. godzina), wskazująca na czas jego użycia.

Kasownik to stempel używany do unieważniania znaczków. Najczęściej stosowane są do tego celu datowniki (czyli datownik w tej roli jest jednocześnie kasownikiem), ale mogą być też używane "iksy", okręgi itp.

Jeśli stempel zawiera rysunek lub napis okolicznościowy inny niż to, co wynika z jego podstawowej funkcji technologicznej, to jest stemplem okolicznościowym, a jeśli zawiera datę stosowania, to jest to oczywiście datownik okolicznościowy.

Wirnik jest to rodzaj stempla mechanicznego, służący do maszynowego kasowania znaczków na obrabianych automatycznie lub półautomatycznie przesyłkach. Najczęściej składa się z ułożonych naprzemiennie datownika i nakładki. I nakładka, i datownik pełnią tu rolę kasownika. Nakładka może być w postaci linii falistych, albo w postaci rysunku lub hasła, wtedy mamy wirnik okolicznościowy.

A jeszcze może być miejscownik, czyli stempel z samą nazwą urzędu pocztowego, bez daty - taki datownik bez kalendarzyka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Domownik

PostWysłany: Sro Sty 13, 2016 00:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję Marek za rzeczowe wyłożenie kawy na ławę.
Czytałem w ŁBF i Encyklopedii Filat., że jest jeszcze godzinnik - informujący o różnego rodzaju operacjach pocztowych na przesyłce na której jest on umieszczony - celem kontroli.

Teraz nieco inne pytanie.
Mam zamiar znaczki w swych albumach układać wg. krajów i w porządku rosnącym wg. daty ukazania się (od starszych do młodszych). Mam jednak problem - co ze znaczkami które były w nowodruku. Chodzi mi o sytuację gdy ten sam znaczek wypuszczany był w kilku innych - późniejszych latach.
Z jaką datą taki walor umieszczać w katalogu - z datą pierwszego jego pojawienia się - czy ostatniego ?
Powrót do góry
Maciek_wat

PostWysłany: Sro Lip 05, 2017 20:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry
Wiem że podstawową zasadą jest że każdy zbiera to co chce / to co mu się podoba ale mam pytanie w tej kwestii. Przeglądając ofertę jednego ze sklepów filatelistycznych natrafiłem na ofertę znaczków personalizowanych. Były dosyć ciekawe jednak nie wiem czy warto umieszczać takie walory w swojej kolekcji?
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Sro Lip 05, 2017 20:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie - każdy zbiera co chce.
Znaczki personalizowane (spersonalizowane) z jednej strony są pełnoprawnymi walorami filatelistycznymi, jednak z drugiej ich wartość filatelistyczna jest niezmiernie nikła, wręcz śladowa. A więc w zbiorze mogą być (sam mam kilka, które odpowiadają moim zainteresowaniom tematycznym), ale nigdy nie odważyłbym się umieścić ich w eksponacie wystawowym. No, może zrobię jeden wyjątek, bo nie mam innego sposobu na zilustrowanie pewnego ważnego tematycznie aspektu eksponatu. Jeden jedyny znaczek personalizowany, oczywiście z odpowiednim opisem (aby nikt nie pomyślał, że nie wiem co to za "cudo"), eksponatu nie zepsuje. Co więcej - zwiększy różnorodność materiału filatelistycznego i pokaże, że są i takie walory - co prawda o niewielkiej wartości, ale nie można udawać, że nie istnieją.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Maciek_wat

PostWysłany: Czw Lip 06, 2017 18:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to jeszcze jedno pytanie. Obiektem moich filatelistycznych zainteresowań/zbiorów jest lotnictwo i II wojna światowa. Zbiory te powoli rosną i tu pojawia się pytanie jak je układać. Czy chronologicznie według daty wydania, czy według kraju pochodzenia, czy może jeszcze w inny sposób? Jakieś porady w tej kwestii? Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuje.
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Czw Lip 06, 2017 20:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, można według kraju emitenta i daty, ale proponowałbym segregować zbiór w oparciu o kryteria tematyczne, aby np. ten sam typ samolotu nie wylądował w różnych miejscach zbioru tylko dlatego, że znalazł się na znaczkach lub datownikach z różnych krajów.
Samoloty można układać rodzajami (bombowe, myśliwskie, rozpoznawcze, łodzie latające, itd.), a w ich obrębie np. według producentów i typów maszyn. A wydarzenia II wojny światowej można uporządkować chronologicznie, zgodnie z przebiegiem wydarzeń na frontach w ramach poszczególnych teatrów działań wojennych.
Myślę, że taki tematyczny układ walorów będzie ciekawszy, a jednocześnie przekaże więcej informacji o lotnictwie i wojnie, niż jakikolwiek inny.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Maciek_wat

PostWysłany: Sob Lis 18, 2017 16:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako że ciągle jestem początkującym zbieraczem i raczej jeszcze długo nim pozostanęSmile to mam kolejne pytanie. Chodzi mi o przywieszki na znaczkach. Odrywać czy nie odrywać? Na niektórych są dodatkowe oznaczenia takie jak numer arkusza i trochę szkoda to robić. Z drugiej jednak strony nie znaczki z przywieszkami według mnie wyglądają trochę gorzej.
Drugie pytanie to w jaki sposób przechowujecie większe bloczki i arkusze? Klasery którymi dysponuję są formaty A4 i niektóre arkusze muszę umieszczać w poprzek strony w klaserze. Trochę to niewygodne przy przeglądaniu.
Powrót do góry
m^2

PostWysłany: Sob Lis 18, 2017 18:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ustosunkuję się tylko do jednej kwestii. To o co pytasz, to nie są przywieszki a marginesy. W przypadku przywieszek nie należy ich oddzielać od znaczka. Przywieszki nie mają nominału i jako takie tzn same, bez znaczka z nominałem nie są znakiem opłaty. Natomiast marginesy mogą ale nie muszą zawierać informacje istotne z punktu widzenia specjalizacji. Nie ma obowiązku zbierać znaczków z fragmentami marginesów ale niektórzy zbierają.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strona 6 z 6

Skocz do: