Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Jaki jest poprawny skrót nazwy katalogu Fischera?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
m^2

PostWysłany: Czw Maj 04, 2017 20:40    Temat postu: Jaki jest poprawny skrót nazwy katalogu Fischera? Odpowiedz z cytatem

Od szeregu lat dostaję oczopląsu czytając w tym samym czasopiśmie ale w tekstach różnych autorów skrótowe oznaczenia katalogu Fischera, któremu zazwyczaj towarzyszy następnie numer katalogowy waloru. Niezależnie od tego, czy tekst jest publikowany w Filateliście, czy Przeglądzie Filatelistycznym znajdujemy zapisy typu: "Fi. 66" lub "Fi 66.". Fakt, że dana redakcja toleruje te dwa byty dla oznaczenia tego samego jest dziwne i raczej źle świadczy o redakcjach, które powinny egzekwować jednolitą notację.
Jednakże niezależnie od tego, obie notacje są nieprawidłowe, gdyż zgodnie z zasadami polskiej ortografii (za http://www.slownikskrotow.pl/other/rules.html
1. Stawia się kropkę po skrócie, który jest początkową literą lub początkowymi literami skróconego wyrazu.
2. W języku polskim skrót pojedynczego wyrazu kończy się na spółgłoskę. Do wyjątków należą: a. (= albo), o. (= ojciec) oraz skróty zapożyczone, np. ha (= hektar).
Zatem dlaczego wszyscy uparcie piszą "Fi", czyżby przez podobieństwo do "Mi"? Dlaczego niektórzy stawiają kropkę a niektórzy tego nie robią?
Dlaczego Redakcje dwóch naszych czasopism filatelistycznych nie egzekwują jednolitości notacji i zasad ortografii?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soryo1966

PostWysłany: Czw Maj 04, 2017 21:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli kolega ma rację to wszystkie fotoatesty do poprawy i to gratis
Powrót do góry
torunianin

PostWysłany: Czw Maj 04, 2017 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zasady pisowni polskiej od wielu lat nie pozostawiają tu pola do dyskusji. Skrót Fi nie kończy się literą, która jest ostatnią w wyrazie- piszemy więc Fi z kropką na końcu, czyli np. Fi.66.
Chyba Kolega ma rację, że wzorem Mi przyjęto pisać Fi, co na dzień dzisiejszy jest moim zdaniem formą błędną. Ale cóż, częste używanie takiej błędnej formy może z czasem doprowadzić do jej "zalegalizowania", wszak język jest tworem żywym.
Powrót do góry
m^2

PostWysłany: Czw Maj 04, 2017 21:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolego torunianin chciałbym zwrócić Ci uwagę na przytoczoną przeze mnie zasadę nr 2. Ponieważ "Fi" z kropką czy bez ma być skrótem od Fischer zatem powinniśmy chyba pisać "F."
Kolego soryo1966, nie sądzę aby z tego powody zachodziła potrzeba wymiany atestów. Wiemy co zwyczajowo oznacza skrót "Fi" więc raczej nie ma mowy o braku możliwości identyfikacji. Poza tym, ekspertom zdarzają się czasami różnego rodzaju usterki językowe, czy ortograficzne w atestach i te atesty są honorowane.
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Czw Maj 04, 2017 22:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

m^2 napisał:
Kolego torunianin chciałbym zwrócić Ci uwagę na przytoczoną przeze mnie zasadę nr 2. Ponieważ "Fi" z kropką czy bez ma być skrótem od Fischer zatem powinniśmy chyba pisać "F."

Albo Fis. Od każdej zasady mogą być wyjątki. Ja skłaniam się ku zapisowi Fi.
A jeśli chodzi o porównanie ze skrótem dla katalogu Michel - sam katalog stosuje formę MiNr., a i tak większość filatelistów używa formy Mi. (z kropką lub bez).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: