Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Fi. 3531 i 1407- błąd?

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Filatelistyka tradycyjna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oskarek

PostWysłany: Nie Mar 26, 2017 14:51    Temat postu: Fi. 3531 i 1407- błąd? Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich.

Ostatnio studiowałem swoją "kolekcję" znaczków razem z katalogiem Fischera 2015, pod kątem opisanych w nim wydaniu błędów.
W katalogu jest opisany błąd - biała kropka w cyfrze 0 nominału. Ja natomiast znalazłem białą kropkę w cyfrze 5 nominału. I tu moje pytanie - spotkał się ktoś z podobną "usterką"?

Z walorem Fi 1407 sytuacja jest analogiczna jak wyżej - są trzy błędy opisane w katalogu, natomiast żaden opisany nie przedstawia błędu wcięcia w "A"

https://zapodaj.net/3b4f96766d5dc.jpg.html
https://zapodaj.net/cc6e111dcb4cb.jpg.html
https://zapodaj.net/7ec34c5a6808f.jpg.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Agrest

PostWysłany: Czw Kwi 13, 2017 19:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć. Wydaje mi się że jest sporo błędów nie skatalogowanych ale powtarzających się jak np. tutaj
Widziałem taki ostatnio na aukcji jakiejś.. ale nie na "alledrogo". Nie pamiętam..
Wcięte 'A'
Można coś odkryć Very Happy
Powrót do góry
Oskarek

PostWysłany: Czw Kwi 13, 2017 20:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdaję sobie z tego sprawę - pytałem tylko czy ktoś się może spotkał z podobnymi "błędami". Dla takiego amatora jak ja to zawsze frajda jak się coś takiego "wychwyci" - prawie jak przygoda ze znalezieniem mapy skarbów Smile

Agrest napisał:
Cześć. Wydaje mi się że jest sporo błędów nie skatalogowanych ale powtarzających się jak np. tutaj
Widziałem taki ostatnio na aukcji jakiejś.. ale nie na "alledrogo". Nie pamiętam..
Wcięte 'A'
Można coś odkryć Very Happy
Powrót do góry
Agrest

PostWysłany: Czw Kwi 13, 2017 20:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do pierwszego linku to wydaje mi się że to purchelek farby. Ale mogę się mylić.
A co do drugiego to mam takie dwa i nie ma wcięcia.
Powrót do góry
soryo1966

PostWysłany: Czw Kwi 13, 2017 21:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oskarek napisał:
Zdaję sobie z tego sprawę - pytałem tylko czy ktoś się może spotkał z podobnymi "błędami". Dla takiego amatora jak ja to zawsze frajda jak się coś takiego "wychwyci" - prawie jak przygoda ze znalezieniem mapy skarbów :)

Agrest napisał:
Wcięte 'A'
Można coś odkryć :D

Przedstawiony znaczek jest z poz. 24 z usterkami w postaci:
- pierwsza litera A wyrazu NASZA posiada obydwie nóżki krótsze i bez szryfów,
- na prawej krawędzi chorągiewki piątki w nominale 45 jest małe wcięcie,
- przy prawej nodze dziewczyny znajduje się plamka,
- duże wcięcie w literze A wyrazu POCZTA ( występuje niekiedy wg autorów )
Zachęcam odszukanie artykułu autorstwa M. Kalinowski, L. Schmutz " Usterki na znaczki " Nasza Konstytucja" Filatelistyka 6/2000.
Powrót do góry
Agrest

PostWysłany: Czw Kwi 13, 2017 22:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Eh faktycznie nie doczytałem, nawet w katalogu jest odnośnik do literatury, już myślałem że znalazłem coś czego nikt nie znalazłSmile

soryo1966 napisał:

Przedstawiony znaczek jest z poz. 24 z usterkami w postaci:
- pierwsza litera A wyrazu NASZA posiada obydwie nóżki krótsze i bez szryfów,
- na prawej krawędzi chorągiewki piątki w nominale 45 jest małe wcięcie,
- przy prawej nodze dziewczyny znajduje się plamka,
- duże wcięcie w literze A wyrazu POCZTA ( występuje niekiedy wg autorów )

Tylko pogratulować wiedzy:)
Powrót do góry
Agrest

PostWysłany: Czw Cze 01, 2017 15:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koledzy filateliści... myślicie że jest szansa znaleźć coś czego nikt nie znalazł? Oprócz błędów spowodowanych pomyłką drukarza... przeoczeniem, lub zaje**niem się, zaniedbaniem czy niechlujstwem....? tak jak 844o..
Coś co było powtarzalne w wyniku błędu lub zużycia maszyny, czyli uszkodzenia tu dzież; walca, matrycy, głowicy drukującej , itd..?
Kurna z biegiem czasu i słabej obserwacji.
Ale jednak obserwacji.. Very Happy wydaje mi się że oprócz świeżego sortu, to ze starszych znaczków nic się nie znajdzie.
Czy mam rację, Ktoś mnie wyprowadzi z błędu?

Ostatnio zmieniony przez Agrest dnia Pią Cze 02, 2017 18:31, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
soryo1966

PostWysłany: Czw Cze 01, 2017 23:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy można coś znaleźć oczywiście tak ale należy spełnić określone warunki.
Po pierwsze i najważniejsze to materiał , materiał i jeszcze raz materiał to 50% sukcesu ile tego materiału jest potrzebne ???? w zależności od badacza i ustalenia wielkości nakładu oraz okresu druku i teraz należałoby posiadać wszystkie walory z poszczególnych nakładów. Dalej praca u podstaw selekcja materiału a następnie wyodrębnienie odmian i sprawdzenie czy to jest kompletne opracowanie czy też wstęp do rozważań dla potomnych i innych badaczy. Praca gotowa publikacja w Filateliście mile widziana i wówczas wszyscy poznamy Pana jako badacza. Zachęcam do pracy jeśli będę mógł pomóc na pewno ją Pan otrzyma.
Powrót do góry
bookworm

PostWysłany: Pią Cze 02, 2017 08:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Agrest napisał:
Koledzy filateliści... myślicie że jest szansa znaleźć coś czego nikt nie znalazł? Oprócz błędów spowodowanych pomyłką drukarza... przeoczeniem, lub zaje**niem się, zaniedbaniem czy niechlujstwem....? tak jak 844o..
Coś co było powtarzalne w wyniku błędu lub zużycia maszyny, czyli uszkodzenia tu dzież; walca, matrycy, głowicy drukującej zwanej "karetką" itd..?
Kurna z biegiem czasu i słabej obserwacji.
Ale jednak obserwacji.. Very Happy wydaje mi się że oprócz świeżego sortu, to ze starszych znaczków nic się nie znajdzie.
Czy mam rację, Ktoś mnie wyprowadzi z błędu?

Czy wszystko zostało przebadane? Filatelistyka to ocean. Życia za mało. Pokoleń za mało. A straty jakie ponieśliśmy w czasie II WŚ czy też inne działania nie pozwolą już na jej gruntowne zbadanie. Cieszmy się zatem tym co teraz można znaleźć i udostępniajmy. Ostatnio ciekawie rozwija się Filatelista. Każdy dzieli się swoimi spostrzeżeniami ze znalezionych usterek. Ich powtarzalność grono nasze zweryfikuje. Najważniejsze, że są chętni. Lecz podstawą i uczciwością jest bazowanie na swoim materiale, a nie zamieszczanie skanów bez podania źródła i "cichego" przypisania sobie waloru.
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pią Cze 02, 2017 16:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na stronie i-KF jest dostępny katalog błędów i usterek (tutaj: http://i-kf.pl/index.php/kbiu.html)dla wydań Fi. 342, 2343, 344, 345, 346 i Fi. V przygotowany przez jednego z Forumowiczów - proszę zobaczyć ile tego jest. A to zaledwie 6 przebadanych gruntownie polskich znaczków, z blisko 5.000, które ukazały się dotychczas.

Ostatnio zmieniony przez Voyteck dnia Pią Cze 02, 2017 17:43, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
wujekstach

PostWysłany: Pią Cze 02, 2017 17:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Ale fajny temat się zawiązał.
Według mnie katalog Fischera nie pokazuje nawet 10% błędów już znanych i opisanych w literaturze filatelistycznej. A co dopiero te jeszcze nieopisane. Po prostu fizycznie jest to niemożliwe. Skupia się na tych najbardziej wyrazistych. Dla przykładu znaczek Fi nr. 885 w katalogu opisano dwa błędy. W Specjalizowanym Katalogu autorstwa Panów Kiełbasy i Fołty pokazano aż 33 błędy na tym znaczku wraz z opisem pozycji w arkuszu i mimo, że ma ponad 900 stron to i tak nie ukazuje wszystkiego.
Niestety katalog specjalizowany nie odnotowuje pokazanych błędów na znaczkach 3531 i 1407. Oczywiście błąd na znaczku 1407 jest o wiele ciekawszy gdyż powstał prawdopodobnie przez uszkodzenie formy drukowej błędy na znaczku 3531 powstały prawdopodobnie przypadkowo przez przedostanie się jakiegoś ciała obcego - kurzu itp. Zresztą znaczki drukowane rotograwiurą to prawdziwa kopalnie wszelkich błędów. Sam miałem trzy arkusze znaczki Fi 630 i tam prawie wszystkie znaczki miały powtarzalne charakterystyczne cechy.
Oczywiście jestem jak najbardziej za poszukiwaniem błędów na polskich znaczkach i opisywaniem ich ale myślę, że lepszym miejscem na ich publikację jest internet.
I tu apel do administratora:
Czy nie dałoby się stworzyć miejsca gdzie KAŻDY mógłby zamieścić zdjęcie znalezionego błędu i opisać go. Oczywiście musiałoby to być odpowiednio uszeregowane. W ten sposób powstałby internetowy katalog błędów i usterek na polskich znaczkach tworzony przez nas wszystkich (filatelistów)
A może ktoś ma jeszcze inny pomysł jak stworzyć taki (darmowy i ogólnie dostępny katalog???) Question Idea
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pią Cze 02, 2017 17:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taki katalog zaczął powstawać tutaj: http://i-kf.pl/index.php/kbiu.html
Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby na Forum w dziale Filatelistyka tradycyjna zakładać wątki np. o nazwie Fi.xxx błędy i usterki i tam wrzucać swoje odkrycia dotyczące konkretnego znaczka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Agrest

PostWysłany: Pią Cze 02, 2017 21:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Panowie za naprowadzenie i odpowiedzi, trochę bardziej mnie to zdeterminowało do poszukiwań !
Widać można parę lat zbierać znaczki i wciąż zadawać głupie pytania heh
A z tą karetką to mi się pomyliło z drukiem solwentowym, nie używanym przy druku znaczków za co przepraszam Smile
Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.
Powrót do góry
soryo1966

PostWysłany: Pią Cze 02, 2017 21:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny Panie Administratorze
Dziękuje za wpis odnośnie strony na IKF w postaci Katalogu błędów i usterek. Kiedy zobaczyłem Państwa niusa spodziewałem się fajerwerków a to co zobaczyłem nie wierzyłem że to możliwe aby takie opracowanie się znalazło w takim miejscu. To jest nieporozumienie i to najbardziej delikatne określenie. Nie wiem jaki cel Państwo sobie postawili ale na pewno nie jest to Katalog. Powiem więcej , ciekawsze informacje znajdzie każdy w Bibliotece na Państwa stronie a jeśli Państwa zamiarem było kompleksowe podejście do tematu to powiem że oceniam Państwa pracę na ocenę niedostateczną i moim zdaniem nadaje się wyłącznie do zamknięcia i ponownego przemyślenie tematu a nie bezmyślnego bez składu i ładu zamieszczenia tego opracowania. Widać jedynie że autor włożył w to opracowanie wiele pracy ale brak materiału jest bardzo widoczny.
Powrót do góry
Agrest

PostWysłany: Pią Cze 02, 2017 22:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hm katalog dopiero powstaje, więc pewnie z przypływem opracowań, będzie coraz lepiej, w sumie fajnie że coś się dzieje..
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Filatelistyka tradycyjna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do: