Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

   PRAWA AUTORSKIE

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kaja



Dołączył: 23 Sie 2016
Posty: 1
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sie 23, 2016 15:55    Temat postu: PRAWA AUTORSKIE Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry,

poszukuje informacji dotyczącej praw autorskich znaczków - czy można je reprodukować?

Pracuje w jednym z polskich magazynów i chciałabym użyć np znaczka z lat 60-tych ale nie wiem jak wyglądają w tym przepadku prawa.

Z góry dziękuję za odpowiedzi,
K.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voyteck
Administrator


Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 858

PostWysłany: Wto Sie 23, 2016 17:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej Poczta Polska będzie lepszym adresatem tego pytania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
m^2



Dołączył: 31 Sty 2012
Posty: 273
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Wto Sie 23, 2016 18:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znaczki pocztowe można reprodukować tzn. zwielokrotniać na różnych polach eksploatacji. Nie można oczywiście w żaden sposób modyfikować ich w reprodukcji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
torunianin



Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 265
Skąd: Toruń

PostWysłany: Wto Sie 23, 2016 20:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla mnie jest to dziwne pytanie, dodatkowo zadane w sposób bardzo nieprecyzyjny.
Nie wiem w jakim z polskich magazynów pracuje Kaja, ale zakładam, że nie jest to magazyn butów, stali szlachetnej oraz części zamiennych do np. F125p.
Przy pewnej dozie wyobraźni mogę dojść do wniosku, iż Kaja pracuje w redakcji jakiegoś czasopisma, audycji rtv itp.
Każda, tak mniemam, z tych instytucji współpracuje w pewnym zakresie z jakąś kancelarią prawną i tam należy zasięgać w pierwszym rzędzie porady. Chyba, że termin "magazyn" był użyty bardzo na wyrost...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
archeofil



Dołączył: 28 Mar 2008
Posty: 173
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sro Sie 24, 2016 19:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś miałem podobny problem. Poniżej zamieszczam odpowiedź prawnika, jaką otrzymałem.

W uproszczeniu: Znaczki pocztowe wydawane przez Pocztę Polską w okresie gdy poczta była państwową jednostką organizacyjną (? chyba od lat 50. do 1991 r.) można uznać za materiały urzędowe, natomiast przed i po tym okresie Poczta była przedsiębiorstwem, więc prawa autorskie majątkowe do znaczków ma ta instytucja.

Znaczki pocztowe są emitowane przez Pocztę Polską S.A., tj. w rozumieniu art. 3 pkt 11 oraz 12 w zw. z art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2008 r., Nr 189, poz. 1159 z późn. zm.), operatora publicznego, czyli przedsiębiorcę uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej oraz obowiązanego do świadczenia powszechnych usług. Jeżeli przyjąć, że tego rodzaju działalność Poczty Polskiej jest realizacją zadania z zakresu administracji publicznej, to wówczas znaczki należałoby uznać za materiały urzędowe. Jednak świadczenie powszechnych usług pocztowych stanowi bardziej usługę użyteczności publicznej, podobnie jak np. usługi transportowe, dostawa mediów itp., dlatego wydaje się, że obecnie znaczki pocztowe nie stanowią urzędowych materiałów w rozumieniu art. 4 pkt 2 ustawy autorskiej, co można np. powiedzieć o niedawno jeszcze obowiązujących znakach opłaty skarbowej oraz znakach opłaty sądowej, których stosowanie stanowi dowód zdarzenia mającego znaczenie prawne (uiszczenie opłaty skarbowej lub opłaty sądowej), oraz – co ważniejsze – stosowanie to stanowi element postępowania uregulowanego przez ustawę (administracyjne, cywilne). Znaczki pocztowe obecnie nie są wydawane w przepisanej formie. Co więcej każdy operator pocztowy może posługiwać się własnymi znaczkami pocztowymi. Stanowią one wyłącznie dowód uiszczenia opłaty za usługę pocztową. Opłata taka nie ma charakteru urzędowego, tj. nie określa jej żaden organ publiczny, choć taka możliwość jest przewidziana w art. 51 ust. 2 ustawy – Prawo pocztowe. Co do zasady jednak wysokość tych opłat ustala samodzielnie operator (art. 51 ust. 1 cyt. ustawy). Wszystko to prowadzi do przekonania, że wobec braku przesłanek podmiotowych (status prawny Poczty Polskiej), jak i przedmiotowych (niesporządzanie znaczków w urzędowej formie), trudno uznać znaczki pocztowe emitowane obecnie za materiały urzędowe w rozumieniu ustawy autorskiej. Niemniej jednak znaczki pocztowe emitowane w okresie funkcjonowania państwowej jednostki organizacyjnej Poczta Polska, Telegraf i Telefon, tj. do chwili utworzenia z dniem 1 stycznia 1992 r. na podstawie zarządzenia Ministra Łączności Państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej «Poczta Polska», powinny być uznawane za materiały urzędowe wobec tego, że były emitowane przez ówczesny organ państwowy. W doktrynie uważa się, że znaczki pocztowe są materiałami urzędowymi (zob. J. Barta, R. Markiewicz [w:] J. Barta, M. Czajkowska-Dąbrowska, Z. Ćwiąkalski, R. Markiewicz, E. Traple, Prawo autorskie i prawa pokrewne, Komentarz, Zakamycze 2005, s. 139) i jak się wydaje jest to tolerowane przez ich emitenta.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
m^2



Dołączył: 31 Sty 2012
Posty: 273
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Czw Sie 25, 2016 00:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zachęcam do zapoznania się z tekstem
http://www.lex.pl/akt/-/akt/wylaczenia-spod-ochrony-prawnoautorskiej---art-4-pr-aut-i-pr-pokr
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
al



Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 988
Skąd: Toruń

PostWysłany: Pią Sie 26, 2016 21:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

archeofil napisał:
Stanowią one wyłącznie dowód uiszczenia opłaty za usługę pocztową.

Przewrotnie: znaczki pocztowe "stanowią one wyłącznie dowód uiszczenia opłaty za usługę pocztową.", ale dopiero w momencie ich "skasowania" stemplem pocztowym na doręczonej przesyłce. Znaczki czyste nie są dowodem uiszczenia opłaty za usługę pocztową. Są kawałkiem papieru (nie tylko), z obrazkiem. Laughing Shocked
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB (C) 2001, 2005 phpBB Group
Theme Retred created by JR9 for stylerbb.net