Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

format daty na datownikach pocztowych

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Poczta
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Metody

PostWysłany: Czw Mar 20, 2014 12:03    Temat postu: format daty na datownikach pocztowych Odpowiedz z cytatem

Format daty na datownikach pocztowych reguluje norma zakładowa Poczty Polskiej ZN-PP-21004 z 2010 roku w sposób następujący:
odcisk daty kasowników ręcznych powinien być złożony z 8 cyfr, oznaczających kolejno parami: dzień miesiąca, miesiąc, ostatnie dwie cyfry roku i godzinę wg wzoru: 14 01 08 17 (dosłowny cytat z normy).
W obiegu pocztowym w ostatnim okresie pojawiły się datowniki w których prawdopodobnie zamiast godziny zamieszczony jest pełny rok: przykład:
08 11 2013.
Data jest niby czytelna ale zgodnie z przywołaną normą należy ją odczytać jako 8 listopad 2020 roku.
W związku z tym mam pytanie czy ktoś wie czy Poczta wprowadziła jakieś zmiany do normy czy też zmiany są wprowadzane samowolnie w urzędach pocztowych?
Na moje pytani skierowane do Poczty nie mogę doczekać się odpowiedzi....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
maniek

PostWysłany: Czw Mar 20, 2014 18:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak była zmiana, jest ona opisana w "Filateliście Kaliskim", jednak nie mam do tej gazety dostępu. W spisie treści punkt 11. http://www.zgpzf.pl/news.php?readmore=1889&ni=1
Powrót do góry
Metody

PostWysłany: Czw Mar 20, 2014 22:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Serdecznie dziękuję.
Powrót do góry
Metody

PostWysłany: Wto Mar 25, 2014 14:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podziękowanie dla Panów z Okręgu Kaliskiego : dla Jerzego Bielawskiego i Tomasza Gąsłowskiego za umożliwienie dostępu do Filatelisty Kaliskiego.
Przy tym chciałbym zachęcić filatelistów do przeczytania przynajmniej artykułu Pana Tomasza Gąsłowskiego w numerze 3-4 z 2013 r. Fillatelisty Kaliskiego na temat ustawień datowników w placówkach Poczty Polskiej. Autor potrafił banalny wydawałoby się temat przedstawić rewelacyjnie na przykładzie jednej placówki pocztowej w Jarocinie, przekrojowo od lat 20 XIX wieku do czasów współczesnych.
Artykuł ten potwierdza ważną, myślę, że nie tylko dla mnie, zbieracza całości z obiegu pocztowego tezę, że filatelistyka to nie tylko zbieranie znaczków. Badanie całości pocztowych nasuwa bardzo wiele interesujących tematów związanych z różnymi zagadnieniami funkcjonowania poczty. To okazje dla dociekliwych....
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Poczta Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: