Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Nowe kategoryzowane

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Nowości (nie tylko polskie)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sob Wrz 07, 2013 18:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co ma do tego zbieranie lub nie polskich nowości? Zapewniam Pana, że w tym roku na filatelistykę wydałem znacznie więcej niż 158,70 zł więc o co chodzi? Wydawanie znaczków obiegowych jest dla Pana czymś dziwnym? Proponuję przejrzeć pierwszy lepszy katalog znaczków świata. Znajdzie Pan tam niejedną długą serie obiegową, zawierającą także znaczki o wysokich nominałach. Skoro taryfa przewiduje taką opłatę to co jest nienormalnego w wydaniu znaczka do tejże opłaty przewidzianego? Jeżeli te znaczki będą ogólnie dostępne w każdej placówce pocztowej to jestem jak najbardziej za. Bo jak sobie przypomnę otrzymywane bądź wysyłane listy do wyższej taryfy oklejone z konieczności (brak w okienku znaczka o odpowiednim nominale) całą płachtą niskonominałowych "dworków" to mi się niedobrze robi.
A jeśli chodzi o pazerność to ciekawe jak Pan nazwie to co robi np. tak szacowna poczta jak australijska, gdzie praktycznie każde tegoroczne wydanie jest emitowane podwójnie - jako znaczki z klejem i samoprzylepne. A co rzec o poczcie rumuńskiej, gdzie znaczki obok arkuszy są też równolegle emitowane w ozdobnych arkusikach, a do tego jeszcze często dodają bloczek o nakładzie ca. 500 sztuk?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reintjedevos

PostWysłany: Pon Wrz 09, 2013 11:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Wydawanie znaczków obiegowych jest dla Pana czymś dziwnym?

Tak, bardzo dziwnie ze wględu na fakt , że same beznominałowe! To TYLKO w Polsce. I to co my teraz mamy to jeszcze nie koniec bo napewno taryfy międzynarodowe muszą być kategoryzowane...

Cytat:

A jeśli chodzi o pazerność to ciekawe jak Pan nazwie to co robi np. tak szacowna poczta jak australijska, gdzie praktycznie każde tegoroczne wydanie jest emitowane podwójnie - jako znaczki z klejem i samoprzylepne.

Jeszcze gorzej! Bo w arkuszach, w rolkach i w zeszytach ..... I w portfelach z zeszytami!

Ta sytuacja tam trwa już od początku lat 90-tych i dlatego, że Poczta uważała, że zbieracze filatelistyczni to tylko 0.01% kupujących. Więc wszystkie warianty znaczków australijskich mają cel POZA filatelistyką.

Nawet takie zastanowienia nie mają wielkiego znaczenia tutaj bo pomimo, że zbieraczy tutejsi - 10.000 [?] - to ledwo 0.025% ludności, wszystkie warianty kategoryzowanych nawet nie przemyslano z ludźmi POZA filatelistyką na myśli!

pozdrawiam, Rein
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Pon Wrz 09, 2013 13:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po primo - co za różnica czy z obiegowe są nominałem czy z oznaczeniem taryfy? Znaczek to znaczek. Pańska rodzinna Holandia - o ile mnie pamięć nie myli - nie wydała w tym roku żadnego znaczka z nominałem, tylko wszystkie mają oznaczenie taryfy. To jak to jest? W Holandii to jest cacy, a w Polsce be?
Secundo - załóżmy, że zamiast znaczka kategoryzowanego na list krajowy, ekonomiczny, priorytet, gabaryt B poczta wydaje znaczek o nominale 10,90 zł czyli dzisiejsza wartość tej taryfy. Taryfa się zmienia i co? Jak rozumiem wg krytyków pomysłu znaczków kategoryzowanych lepszym rozwiązaniem byłoby wtedy wydanie przez pocztę kolejnego znaczka o nowej, większej wartości? Toć znowu by się podniósł lament na tę złą i wredną pocztę, która doi jak tylko może filatelistów.
I jeszcze jedno - dziwi mnie, że Ci którzy tak ochoczo bronią finansów biednych polskich filatelistów, ani słowem się nie zająkną na temat wszelkich tzw. poczt specjalnych. Toż to dopiero jest dojenie - produkcja bezużytecznej cepelii bez żadnej wartości filatelistycznej nastawiona stricte na zbieraczy. A może siedzą cicho, bo sami to badziewie produkują i promują? Ot taka mentalność Kalego?
Powrót do góry
Reintjedevos

PostWysłany: Pon Wrz 09, 2013 15:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adam,

Czy ja w ogóle mówiłem, że w Niderlandach sytuacja jest lepsza???

U nas nie ma tzw. poczt specjalnych ale wydaje mi się , że w Polsce to handlarzy takich bubli mają niestety tyle wpływu w czasopismach filatelistycznych, że biedni polacy tych nie mogą uniknąć.... Ani w KZP ani w Filateliście czy u Fischera!

Więc my się zgadzamy...

pozdrawiam, Rein
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Pon Wrz 09, 2013 19:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tylko stwierdzam fakt. Znaczki kategoryzowane stają się coraz powszechniejsze i walka z tym zjawiskiem to walka z przysłowiowymi wiatrakami. Z punktu widzenia poczty jest to bardzo racjonalne rozwiązanie, na co zwróciłem uwagę już w swoim pierwszym poście w tym wątku. Niektóre kraje - jak wspomniana Holandia - już w ogóle nie wydają znaczków z nominałem. Czy też wzbudza to w tych krajach takie emocje jak w Polsce - nie wiem.
Powrót do góry
Reintjedevos

PostWysłany: Pon Wrz 09, 2013 19:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Czy też wzbudza to w tych krajach takie emocje jak w Polsce - nie wiem.

Już bez emocji uciekają z filatelistyki bo po co wałczyć??? Destrukcja to i tak nastąpi i to mimo wściekłych obron twardych filatelistów, którzy to i tak nie zbierają, nowości....

Kiedyś organy tak jak ZGPF mieli stanowcze stanowiska i bronili zbieraczy przeciw pazerności Poczty. Teraz się tylko cieszą będąc honorowymi gośćmi na wystawach i toastują razem z pocztowcami... Niech żyje fiilatelistyka!

pozdrawiam, Rein
Powrót do góry
Lotar

PostWysłany: Pon Wrz 09, 2013 20:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Adamie - uporządkujmy tę dyskusję. Wiele krajów wydaje znaczki beznominałowe, ale nie w takim wymiarze jak zrobiła to PP. Mamy (za chwilę) 24 znaczki beznominałowe o różnej wartości. Po prostu policzmy stosując oczywistą zasadę, że jeżeli np. USA wyda 50 forever to jest to cały czas jedna kategoria, to samo z brytyjskimi 1st, holenderskimi jedynkami czy kanadyjskimi P. Moja teza jest prosta, że żadna poczta nie wydała więcej beznominałowych niż PP. To nie jest problem nierozstrzygalny.
Na przykład nowa emisja francuskich obiegowych zawiera 16 znaczków w tym 12 beznominałowych. Wielka Brytania w tym roku wydała siedem (wliczając to post&go). Chyba warto sprawdzić czy ta nasza seria nie jest "unikalna" w tym sensie, że nikt wcześniej tak pomysłu znaczków beznominałowych nie wdrożył.
Jeżeli pyta pan jaka to różnica czy nominał jest wyrażony liczbą czy inaczej to odpowiedź jest widoczna gołym okiem w sensie dosłownym. Grafikowi postawiono zadanie w gruncie rzeczy niewykonalne z uwagi na ilość parametrów, które musiał uwzględnić i dlatego te znaczki tak wyglądają. Przecież nawet te całkiem ładne z owadami zostały popsute przez to P i E. Pomijam ich funkcjonalność i "odróżnialność".
Wszystkim zainteresowanym polecam artykuł w wikipedii "NVI stamps". Jest tam, między innymi, dobre uzasadnienie dlaczego beznominałowe są głównie używane przy najtańszych i najbardziej popularnych nominałach.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Nowości (nie tylko polskie) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: