Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Polskie produkty regionalne

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Nowości (nie tylko polskie)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Graf Orlok

PostWysłany: Czw Cze 20, 2013 20:49    Temat postu: Polskie produkty regionalne Odpowiedz z cytatem

Nareszcie jakieś znaczki nie dyskryminujące Kaszub =]. W serii "Polskie stroje ludowe" z 1959-60 strój kaszubski został jawnie i z premedytacją pominięty, podobnie w serii o tejże tematyce z roku 1969. Pomijam w zupełności znaczek 2954 gdzie "Kaszuby" pojawiają się w istocie ale jedynie jako nazwa miejscowości założonej zapewne przez polskich imigrantów z Kaszub, a temat znaczka jest zupełnie inny. A tu piękne nawiązanie do regionu, i klasyczny haft kaszubski =] Nie chcę aby z tego wątku zrodziła rozmowa na temat w stylu "a dziadek Tuska był w wermachcie" itp. Confused Po prostu musiałem odnotować gdzieś swoje zadowolenie na to wydawnictwo Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ryszard

PostWysłany: Czw Cze 20, 2013 21:49    Temat postu: Re: Polskie produkty regionalne Odpowiedz z cytatem

Graf Orlok napisał:
Po prostu musiałem odnotować gdzieś swoje zadowolenie na to wydawnictwo Very Happy

Takie posty to się z przyjemnością czyta Smile
Nie chodzi mi o Kaszuby ale o tą nieukrywaną radość z doczekania się swojego tematu. Oby więcej tego typu zdarzeń... no bo ile można czytać o pingwinach Wink

Proszę napisz coś więcej o tym kaszubskim wydaniu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Czw Cze 20, 2013 22:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może warto zwrócić uwagę na to, co ma wspólnego truskawka z Kaszubami i dlaczego jest to polski produkt regionalny:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Truskawka_kaszubska
Powrót do góry
elka26

PostWysłany: Pią Cze 21, 2013 08:03    Temat postu: Re: Polskie produkty regionalne Odpowiedz z cytatem

Ryszard napisał:

Takie posty to się z przyjemnością czyta Smile
Nie chodzi mi o Kaszuby ale o tą nieukrywaną radość z doczekania się swojego tematu. Oby więcej tego typu zdarzeń... no bo ile można czytać o pingwinach Wink

Coś takiego Exclamation O pingwinach czytać można zawsze Very Happy Ale poza tym pewnie że miło jak są informacje o nowościach, zwłaszcza jeżeli można przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego. A jakoś chętnych do zamieszczania takich informacji nie ma.
W każdym bądź razie ostrzegam - nadal będą pojawiać się informacje o pingwinich nowościach Very Happy
Powrót do góry
Ryszard

PostWysłany: Pią Cze 21, 2013 13:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorry, mea culpa - nie skojarzyłem truskawek z Kaszubami a powinienem. Kiedyś byłem na "truskawkobraniu" - kaszubski festyn kończący sezon na truskawki, owoce faktycznie palce lizać no i festyn bardzo fajnie zorganizowany.
Co do tematu to bardziej szukałem "stroje ludowe" - bo taki temat jest w planie wydawniczym na czerwiec i to mnie zmyliło.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Graf Orlok

PostWysłany: Pią Cze 21, 2013 13:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ziemie na Kaszubach nie są urodzajne. Generalnie sam żwir i masa głazów narzutowych a pola też gęste od kamieni. Na tym terenie najdłużej trwało w zlodowacenie na polskich ziemiach (o ile dobrze pamiętam z lekcji geografii), dlatego tak jest. Dodatkowo wpłynęło to na pagórkowate ukształtowanie terenu i pojezierze. Tak jakby Mazury, tylko mniejsze jeziora i nigdzie nie jest płasko. Dzięki temu, że przeważają ziemie klasy IV nie rozwinęło się tu nazbyt rolnictwo (brak PGR-ów), a spora część ludności zaludniła Gdynię, bądź pracuję albo mieszka w Trójmieście. Kaszuby zostały jakby wielką daczą dla Trójmiasta bez żadnego wielkiego przemysłu, ale dzięki bądź co bądź istnienia w bogatym rejonie kraju dobrze rozwija się wszelka przedsiębiorczość w tym np. uprawa mało wymagającej truskawki. Co roku pod koniec czerwca w miejscu Złota Góra koło Kartuz:

odbywa się wielka impreza "ku czci" truskawki: "Truskawkobranie", trwa to bodaj od lat 60-70. Nie wiem dokładnie a googlami nie chce spamować =] Generalnie takie wielkie dożynki na kilkanaście-kilkadziesiąt tys. ludzi. Nota bene Impreza właśnie się zbliża przyszły weekend =].
Powrót do góry
pitervis

PostWysłany: Pią Cze 21, 2013 14:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

post usunięty przez autora

Ostatnio zmieniony przez pitervis dnia Pon Cze 24, 2013 23:34, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Graf Orlok

PostWysłany: Pią Cze 21, 2013 16:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie raczej się nie zdecyduję, jest to bardziej jednorazowy wpis z mojej strony niż snucie jakiejś dłuższej opowieści =]
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Nowości (nie tylko polskie) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: