Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Wystawa w Chrzanowie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Wystawy i imprezy filatelistyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Andrzej_pzf

PostWysłany: Pon Mar 26, 2007 21:18    Temat postu: Wystawa w Chrzanowie Odpowiedz z cytatem

Muzeum w Chrzanowie
im. Ireny i Mieczysława Mazarakich
Oddział Dom Urbańczyka, al. Henryka 16

w drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II:

Odejście do Domu Ojca
w oczach świata

wystawa prasy polskiej i zagranicznej
oraz innych pamiątek przypominających TAMTE DNI

z kolekcji Henryka Czarnika
(ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie

wystawa czynna do końca maja

Wiele osób przeżywało umieranie JANA PAWŁA II bardzo osobiście, wręcz intymnie, choć zarazem przeważnie wśród tłumów, gromadzących się wtedy w kościołach czy na największych placach w mieście. Jak zauważano: w jednej chwili stawaliśmy się inni, duchowo piękniejsi, lepsi. Szkoda, że często tylko na krótko. TAMTE DNI były niezwykle. Niewielkim uproszczeniem będzie stwierdzenie, że były takie dla całego świata… Mam nadzieję, że podczas zwiedzania wystawy odżyją wspomnienia i refleksje dotyczące marca-kwietnia 2005 roku, wcześniej trudnej nawet do wyobrażenia sobie POŻEGNALNEJ AUDIENCJI Ojca Świętego, OSTATNIEJ PIELGRZYMKI Jana Pawła II. Może także dostarczy ona impulsu do spojrzenia na własne życie już po tych jakże PRZEJMUJĄCYCH REKOLEKCJACH, do próby zmierzenia się dzisiaj z ówczesnymi deklaracjami, zapewnieniami, zobowiązaniami, przyrzeczeniami, składanymi wtedy wprost Panu Bogu i wobec ludzi.
Należę do pokolenia, któremu historia nie poskąpiła świadomie przeżywanych, ważnych doświadczeń, tak radosnych jak i smutnych, które nie tylko trwale wpisały się do pamięci, ale miały ogromny wpływ na własną biografię i losy Ojczyzny: marzec 1968, grudzień 1970, czerwiec 1976, 16 października 1978, Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny (od wspaniałej Pierwszej w czerwcu 1979), sierpień 1980, 13 grudnia 1981, 4 czerwca 1989, a także 2 kwietnia 2005…
Mam świadomość, że coraz szybciej odchodzą pokolenia starsze od mojego, że pośród nas coraz mniej osób stygmatyzowanych wojną i totalitaryzmem, a jeszcze bardziej utratą wolności Ojczyzny, którzy do wymienionych przeze mnie dat łatwo mogliby dopisać drugie tyle. Za to – co nie bywa tak oczywiste – już bardzo znaczną część naszego społeczeństwa stanowią urodzeni w znów wolnej Polsce, po 1989 roku. Przed pierwszymi z tego grona niebawem egzaminy dojrzałości, a z wymienionych datami wydarzeń osobiście mieli okazję doświadczyć tylko 2 kwietnia 2005 roku…
Mam nadzieję, że – bez względu na datę swego urodzenia – każdy ZWIEDZAJĄCY łatwo odnajdzie tutaj drogę powrotu do TAMTYCH DNI, przeżyje je raz jeszcze. Łatwiej będzie przywołać ich atmosferę, gdy – nim zrobimy pierwszy przystanek przed fotoramą z czasopismami czy przy gablocie z rozmaitymi eksponatami – zwiedzanie poprzedzimy lekturą fragmentu książki „ŚWIADECTWO”, szczególnego wyznania Kardynała Stanisława DZIWISZA o ostatnich tygodniach życia NASZEGO OJCA ŚWIĘTEGO.

Na wystawie prezentowana jest przede wszystkim prasa dokumentującą śmierć i koniec pontyfikatu Jana Pawła II oraz „reakcje świata”, jakie odchodzenie Papieża wywołało. Dotąd udało mi się zgromadzić prawie 1500 takich gazet i czasopism. Mimo maksymalnego zagęszczenia fotoram na ścianach muzealnych, tylko ich cząstka mogła być tutaj zaprezentowana. Na dodatek eksponowane są tylko okładki lub pojedyncze strony, gdy wiele gazet i czasopism poświęciło tytułowej tematyce wystawy nawet po kilkadziesiąt stron, często opisując i dokumentując fotograficznie dziesiątki wydarzeń lokalnych, czy mających wtedy miejsce w danym kraju. Może więc taką „głębszą” zawartość zbioru będzie można jeszcze kiedyś pokazać na wystawie. Ta ekspozycja bardziej pokazuje, że prasa na całym świecie nie była obojętna wobec śmierci Jana Pawła II, a w naszym kraju trudno znaleźć nawet tytuły, które do tego faktu nie nawiązałyby. Jest to więc wystawa prezentująca przede wszystkim:
 prasę z wszystkich kontynentów (za wyjątkiem Antarktydy);
 prasę polonijną;
 różnorodne rodzaje prasy krajowej: od dzienników i tygodników ogólnopolskich po prasę lokalną i biuletyny, od periodyków naukowych i akademickich, prasy wyznań religijnych i mniejszości narodowych po prasę sportową, hobbystyczną, gazetki szkolne, itd.
A ważnym uzupełnieniem wystawy są rozmaite „pamiątki” także przypominające TAMTE DNI, m.in.:
 książki i albumy, plakaty i zdjęcia, korespondencje z Watykanu, kalendarze, dewocjonalia, „pamiątki żałobne”, widokówki, walory filatelistyczne i numizmatyczne, płyty DVD i VCD, itp.

Mam nadzieję, że wystawa dostarczy też okazji… do uśmiechu. Znając poczucie humoru Jana Pawła II łatwo wyobrazić sobie jego pogodne reakcje np. przy czytaniu relacji o swej śmierci w numerach… wrześniowych, październikowych czy listopadowych z 2004 roku (!), gdyż niektóre polskie czasopisma tak były wówczas wydawniczo opóźnione. Zapewne na podobną wyrozumiałość można byłoby liczyć także przy oglądaniu zdjęć z Mszy pogrzebowej na Placu św. Piotra – z całującą się parą prezydencką supermocarstwa (może przecież ten gest miał nie mniejsze znaczenie niż w tym samym miejscu pojednawcze podanie sobie ręki przez byłych polskich prezydentów).

Dziękuję wszystkim, którzy wspomogli mnie w gromadzeniu prasy z TAMTYCH DNI. Dziękuję także Pracownikom Muzeum, którzy wsparli mnie w przygotowaniu tej pierwszej tu mojej samodzielnej wystawy. Wdzięczny jestem za możliwość wzbogacenia wystawy fotoreportażami: Ks. Prałatowi Stefanowi Misińcowi (zdjęcia z Mszy pogrzebowej na Placu św. Piotra), Janowi Smółce i Markowi Kowalskiemu (zdjęcia z Mszy na chrzanowskim Rynku) i Mirosławowi Ruseckiemu (zdjęcia z katowickiego Rynku w noc po pogrzebie Jana Pawła II).

Henryk Czarnik

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Wystawy i imprezy filatelistyczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: