Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

kod QR na przesyłkach (stampit)

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Nowości (nie tylko polskie)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Pon Wrz 12, 2011 10:27    Temat postu: kod QR na przesyłkach (stampit) Odpowiedz z cytatem

Po ukraińskich znaczkach beznominałowych rozpętam kolejną dyskusję Cool
Otrzymałem list ze Szwajcarii z kodem QR (Quick Response), czyli kodem tzw. szybkiej odpowiedzi. Polega on na zaszyfrowaniu informacji tekstowych w formie graficznej. Skanując go następnie czytnikiem (może to być np. komórka z aparatem i oprogramowaniem QR), odczytujemy zaszyfrowaną wiadomość.

I tak np. link do tego wątku w kodzie QR wygląda ot tak:

Wracając do tematu - poczta szwajcarska drukuje nalepki (znaczki?) z kodem QR:

Poczta Królewska (Royal Mail) oświadczyła, iż inteligentne znaczki ("stampit")

"będą kolejnym krokiem w ewolucji naszych znaczków, który wniesie firmę w XXI wiek". W artykule poczta brytyjska ma dość poważne zamiary z rozwojem tego typu znaczków.
Pierwszy "stampit" w Europie wydała poczta niemiecka (2001 r.), poczta szwajcarska celem testów - dwa lata później. Ta pierwsza posiada usługę w sieci, poprzez którą można sobie wydrukować własny "stampit" i nakleić na przesyłkę:
http://www.deutschepost.de/dpag?xmlFile=1013304
Procedura zakupu polega na wprowadzeniu adresów (nadawcy oraz adresata), wprowadzeniu obrazka (motywu-na życzenie) - tutaj do wyboru obrazki narzucone przez Deutsche Post AG, następnie zapłaty m.in. via PayPal i ... drukuj (na papierze klejącym lub bezpośrednio na kopercie). Fałszerze kasowników chyba stracą pracę przy tej opcji Wink
Poczta Liechtensteinu wydała w 2011 znaczek w nowej modzie jako motyw:

z okazji 150-lecia założenia banku LLB AG (po zeskanowaniu kodu zobaczymy logo banku i przekierowanie na jubileuszową stronę www).

Co Wy o tym myślicie? Jak klasyfikować takie walory? Podpadają pod nalepki, erki, znaczki? Ki diabeł...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mariusz

PostWysłany: Pon Wrz 12, 2011 10:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla zainteresowanych - informacje nt. kodu QR:
-link 1
-link 2
-link 3

@moderatorzy: rozczłonkowałem post, gdyż było w nim za dużo linków i został odrzucony przez filtr antyspamowy.
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Pon Wrz 12, 2011 10:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oraz "stampitów":
-link 1
-link 2
-link 3
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Pon Wrz 19, 2011 17:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a tutaj przykład frankatury mieszanej:

Frankit Rolling Eyes i normalne znaczki.
Myślę, że w niedalekiej przyszłości taką właśnie frankaturę będziemy mieć na przesyłkach. Trudno mi uwierzyć aby "stampit" wyparł klasyczną formułę znaczka.
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Wto Wrz 20, 2011 07:52    Temat postu: Frankit - ciekawa sprawa Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za te posty. Kilka razy już mi wpadło coś takiego w ręce (przykłady zamieszczam)

i nie za bardzo wiedziałem co to jest.
Rozumiem teraz, że w tym kodzie QR "zaszyfrowane" są dane adresata, które potrafią odczytać jakieś urządzenia na poczcie, co przyspiesza sortowanie korespondencji, a w każdym razie eliminuje z tego procesu jak zwykle za wolnego i omylnego człowieka.
A jak klasyfikować takie walory? Może jako frankaturę mechaniczną? Albo trzeba będzie powołać do życia całkiem nowa kategorię!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Mariusz

PostWysłany: Wto Wrz 20, 2011 08:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cieszę się, że się to Panu przydało.
Co prawda te kody są wykorzystywane w celach pocztowych już od 2001 r., jednakże dopiero w tym roku zauważyłem zwiększenie obecności tej grafiki, zwłaszcza w przestrzeni publicznej (mam na myśli nową modę wśród nastolatków czy okraszenie kodem QR okładek niektórych magazynów - zakodowano tam spis treści).
Nie wiem niestety, w jaki sposób wykorzystuje to poczta, ale Pana tok rozumowania wydaje się bardzo logiczny. Spróbuję zasięgnąć wieści na forum BDPH.
Co do klasyfikacji - tutaj też uchodzi ze mnie powietrze Smile W moim odczuciu, z klasycznej filatelistyki najbliżej temu do erki (z kodem kreskowym), bo znaczkiem - w rozumianej dziś definicji - to to nie jest. Jeśli erki mają za zadanie identyfikację przesyłek za pomocą kodu kreskowego, to równie dobrze "stampit" może być - wychodząc z Pana założenia - formą erki XXI w., służącą do identyfikacji, rejestracji czy śledzenia przesyłki. Do rozróżniania tego potrzebny byłby czytnik, nie wiem, może kiedyś będą jakieś reguły klasyfikacyjne dla tych "erkoznaczków" Wink. Oczywiście, jeśli się znajdzie grono zapaleńców. W moim osobistym odczuciu, sam stampit nie powinien mieć powodzenia, trudno go przecież zestawić - w ujęciu estetycznym - z samym znaczkiem. Jakąś formę powodzenia mogą mieć chyba frankatury mieszane, jak w moim poprzednim poście lub te znaczki internetowe, które można sobie samemu wydrukować poprzez e-usługę poczty niemieckiej.
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Wto Wrz 20, 2011 14:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poprawna nazwa tego kodu - użytego na przesyłkach pocztowych - to Data Matrix. Zasada działania oczywiście jest ta sama co kodu QR.
Tutaj można sobie wygenerować własny Data Matrix:
http://datamatrix.kaywa.com/
A tutaj definicja w języku polskim:
http://pl.wikipedia.org/wiki/DataMatrix
i link do polskiej strony:
http://www.datamatrix.pl/ oraz
http://www.data-matrix.pwsk.pl/
Wprowadzony do przesyłek pocztowych, gdyż można w nim upakować więcej informacji niż w standardowym kodzie kreskowym.
Erki odejdą do lamusa Smile ?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Nowości (nie tylko polskie) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: